Chlamydioza to jedna z najczęstszych chorób, które są wywoływane przez nierozsądne kontakty seksualne z przypadkowymi osobami- zwykle bez zabezpieczeń. Chlamydioza często może trwać w stanie utajenia i nie dawać żadnych objawów, przez co ciężko ustalić, czy dana osoba rzeczywiście na nią choruje. Z czasem do bezobjawowego przebiegu dochodzą różne drobne dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowo- płciowego- utrudnione oddawanie moczu, ból, pieczenie, upławy, nieprzyjemny zapach itp. Chlamydioza może prowadzić również do krwawienia z pochwy, czy też krwawienia po stosunku bez żadnej konkretnej przyczyny. Po pewnym okresie może stać się niesamowicie ryzykownym schorzeniem, jakie doprowadza do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, których ciężko się pozbyć. Dlatego tak ważne jest wykonywanie odpowiednich badań i testów oraz fachowa konsultacja medyczna zaraz po zauważeniu niepokojących nas objawów.

Chlamydia i jej badanie to zwykle bardzo kosztowny wydatek, niekiedy nie do pokrycia przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Test PCR na chlamydię polega na badaniu molekuł zarażonej osoby i ustalaniu obecności bakterii wywołujących to nieprzyjemne schorzenie. Bardzo istotnym czynnikiem jest również badanie poziomu immunoglobulin we krwi, na podstawie których można ustalić przyczynę gorszego samopoczucia pacjenta. Dodatkowo warto wykonać test z kultury bakterii, który daje nam jasny wynik, co do obecności chlamydii w naszym organizmie. Oczywiście nie wszystkie testy wymagają krępujących wizyt u lekarza- istnieje również chlamydia test domowy. Nie daje on jednak gwarancji, że wyniki będą jak najbardziej wiarygodne. Dlatego też najlepiej wykonać badanie z krwi oraz PCR chlamydia, które daje rzetelny obraz rozwijającej się w naszym organizmie choroby. Ponadto badanie to jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jako że należy do podstawowego pakietu badań dotyczących chorób wenerycznych. Bardzo istotnym czynnikiem przy leczeniu pacjenta, jest jak najszybsza reakcja na zmiany zachodzące w jego ciele. Jeśli pacjent zignoruje swoją chorobę, bądź lekarz nie wyda właściwych poleceń w odpowiednim czasie, schorzenie może rozwinąć się do tego stopnia, że będzie dawało się we znaki również na innym, znacznie poważniejszym polu. Do tego dochodzi również ryzyko wystąpienia poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, które mogą zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu pacjenta. Dobrze zatem jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Zwykle lekarz przepisuje danemu pacjentowi antybiotyki, które musi on przyjmować przez określoną ilość czasu. Niestety antybiotykoterapia czasem nie daje pożądanych rezultatów i wymaga od pacjenta wielu poświęceń oraz wyrzeczeń. Czasem po całkowitym ustąpieniu objawów, może nastąpić nawrót choroby. Ten jednak jest zdecydowanie trudniejszy do zbicia niż pierwotne zakażenie.

Wobec tych wszystkich nieprzyjemnych perspektyw, jakie mogą nas dotknąć, warto zachować odpowiednią profilaktykę, która pomoże nam utrzymać się w dobrej kondycji zdrowotnej. Przede wszystkim należy unikać przygodnych kontaktów seksualnych- jeśli do takowych dojdzie warto pomyśleć o stosowaniu zabezpieczenia, które nie tylko chroni przed niechcianą ciążą, ale również przed większością chorób wenerycznych. Dobrze jest też regularnie badać się na obecność bakterii, które wywołują schorzenia na polu wenerycznym. Większość takich testów jest do wykonania w domu, a ich opakowanie można kupić na dowolnej stronie internetowej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Chlamydiozy
Następny artykułPrzyczyny Cytomegalii

2 KOMENTARZE

  1. Ostatnio oprawiałem przypadkowy seks z dziewczyna poznana na imprezie, jak mam sprawdzic czy to ta choroba? Objawy: ból jąder, bolesne oddawanie moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here