Chlamydioza należy do chorób przenoszonych drogą płciową, które nie dają żądnych objawów. Tym bardziej jest groźna, bo nie wykryta i nie wyleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, powodujących nawet bezpłodność. Za jej rozprzestrzenianie się odpowiedzialne są kontakty płciowe bez żadnych zabezpieczeń (np. prezerwatyw), ale także przenosi się w czasie porodu, czy przez zbyt bliski kontakt z osobą, która jest nosicielką tej choroby. Jeśli nie mamy pewności na temat zakażenia, a prowadzimy aktywne życie seksualne, to warto zbadać się za pomocą testu PCR na wykrywanie chlamydiozy, który daje gwarancję czułości 99%, czyli wykrywa nawet niewielką ilość bakterii w organizmie. Dzięki temu możemy podjąć szybkie i skuteczne leczenie i nie doprowadzić do rozwoju choroby w naszym organizmie.

Chlamydia – jak leczyć?

Za rozwój chlamydii w organizmie człowieka odpowiedzialne są bakterie Chlamydia trachomatis. Na tę chorobę weneryczną chorują głównie młode osoby lub kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję hormonalną. Choroba przenosi się w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych, ale także możliwość zakażenia nawet w 90% istnieje już przy jednym stosunku z osobą zarażoną. Przy tak wielkim ryzyku najlepiej się odpowiednio zabezpieczać, ale kiedy jest już za późno trzeba wprowadzić jak najszybciej odpowiednie leczenie. Istotne jest to szczególnie w przypadku, gdy choroba nie daje objawów.

Rozpoznanie jej jest trudne a wykrycie dość kosztowne. Trzeba przeprowadzić wymaz na obecność drobnoustrojów w szyjce macicy lub cewce moczowej, a także wykonać badanie krwi na poziom w niej immunoglobulin IgM i IgG. Po takiej diagnostyce lekarz przepisuje odpowiednie antybiotyki dla obojga partnerów lub tylko leczonej osobie, jeśli nie ma ona stałego partnera. Może być to jednorazowa dawka azytromycyny lub przyjmowanie przez cały tydzień dwa razy dziennie doxycykliny. Jeszcze jednym sposobem leczenia jest podawanie erytromycyny przez 7 dni, ale to tylko w przypadku osób uczulonych na powyższe leki lub kobiet w ciąży. Istotne jest także jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, aby groźne powikłania nie miały szansy na rozwój.

Chlamydia – leczenie różnych postaci choroby

Dużo łatwiej jest poddać się leczeniu, gdy choroba daje objawy. Wtedy na pewno udanie się do lekarza, bądź przeprowadzenie testu PCR będzie oczywiste. Bakterie chlamydiozy mogą powodować zakażenie poszczególnych części układu moczowo-płciowego zarówno i u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku zapalenia cewki moczowej u kobiet stosuje się antybiotyki przez 7 dni takie, jak do leczenia nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej.

Gdy mamy do czynienia z chlamydialnym zapaleniem gardła lekarz przepisuje jedną dawkę azytromycyny lub doksycykliny przez okres 7 dni, a dodatkowo lekarstwa zawierające tetracykliny, erytromycynę i davercin. Przy zapaleniu gruczołu krokowego pacjent musi stosować przez kilka tygodni odpowiednie antybiotyki, natomiast przy chlamydialnym zapaleniu gruczołu przedsionkowego większego podaje się antybiotyki takie same, jak w przypadku nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (przez 7 dni). Konieczne jest również leczenie chirurgiczne w przypadku powstania ropnia rzekomego.

Gdy w wyniku rozwoju choroby pojawi się zapalenie najądrzy leczenie jest już bardziej skomplikowane. Pacjent musi być hospitalizowany, dopóki objawy są ostre. Podawana jest doksycyklina lub tetracyklina nawet do kilkunastu dni. Nieco prościej ma się sprawa przy zapaleniu odbytu, gdyż tutaj wystarczy jeden z antybiotyków, np. azytromycyna, doksycyklina, tetracyklina lub erytromycyna.

Objawów choroby nie należy lekceważyć, a i poddawanie się regularnym badaniom przy prowadzeniu aktywnego życia seksualnego, może ochronić przed  niechcianymi powikłaniami, kiedy na leczenie może być już za późno.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Waginozy
Następny artykułPrzyczyny Chlamydiozy

3 KOMENTARZE

    • nie bój się na zapas. Możesz szybko wykonać test przez drwenerolog.pl – zamawiasz i robisz test w domowych warunkach. Potem odsyłasz do labolatorium i dostajesz odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here