Chlamydia jest częstą infekcją przenoszoną drogą płciową wywołaną przez bakterie. Za infekcje układu moczowo-płciowego odpowiedzialny jest drobnoustrój chlamydia trachomatis. Ludzie z chlamydią często nie mają objawów zewnętrznych we wczesnych stadiach. To może sprawić, że uważają, że nie muszą się martwić. Jednak chlamydia może powodować problemy zdrowotne później, w tym wśród kobiet w ciąży zagrażając nawet ich ciążom.

Jeśli ktoś ma ochotę na seks z osobą, której status pod względem chorób wenerycznych nie jesteś pewny, należy zbadać się na chlamydię i inne choroby przenoszone drogą płciową. Taka osoba powinna się sprawdzić, za każdym razem, gdy wystawia się na taką ewentualność, dostępne są testy, które można bez skrępowania wykonać w domu i pobraną próbkę przesłać do laboratorium.

Leczeniem chlamydii są doustne antybiotyki podawane wielokrotnie lub tylko w postaci jednej dawki. Czekanie zbyt długo na leczenie chlamydii może powodować poważne komplikacje. Ludzie z chlamydią zazwyczaj nie mają objawów, więc większość z nich nie wie, że są zarażeni. Jeśli kobieta lub mężczyzna zauważy niepokojące objawy mogące świadczyć o zainfekowaniu chlamydią, ja np. pieczenie podczas oddawania moczu i krew w moczu należy jak najszybciej poddać się diagnostyce.

W związku z brakiem objawów chlamydia może być podstępna, ponieważ prawdopodobnie osoba zakażona nie może zobaczyć lub odczuwać symptomów chorobowych. Czasami objawy chlamydii są tak łagodne, że ludzie ich  nie zauważają. Przez większość czasu  nawet nie zdają sobie sprawy, że mają chlamydię – to jest przyczyną, tak dużej powszechności tej infekcji (i dlaczego tak ważne jest przetestowanie).

Chlamydia może prowadzić do poważnych infekcji, a nawet bezpłodności, jeśli nie będzie w porę leczona. Dlatego regularne testy w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową są tak ważne, niezależnie od tego, czy czują się zdrowi.

Chlamydia objawy

Chlamydia trachomatis lub po prostu chlamydia, jest infekcją wywołaną przez bakterie chorobotwórcze, które mogą zaszkodzić szyjce macicy u kobiet, cewce moczowej i odbytnicy u mężczyzn i kobiet. Czasami mogą zostać zakażone inne części ciała (powieki, gardło i odbytnica). Jeśli wystąpią objawy chlamydii, mogą trwać nawet kilka tygodni po zakażeniu. Objawy chlamydii mogą występować u mężczyzn i kobiet, w tym (podstawowe):

 • Bólu lub pieczenie podczas oddawania moczu,
 • Ból podczas seksu,
 • Ból podbrzusza,
 • Nieprawidłowe wydzieliny z pochwy (mogą być żółtawe o silnym zapachu),
 • Krwawienie między okresami,
 • Krew w moczu,
 • Ropa lub wydzielina wodnista / mleczna z penisa,
 • Spuchnięte lub wrażliwe jądra (powiększone jądra),
 • Ból, wydzielina i / lub krwawienie z odbytu.

Jeśli chlamydia infekuje oczy, może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie lub wydzielina ropna. Czasami zakażenia chlamydiami w gardle powodują bolesność, ale jest to rzadka dolegliwość.

Jeśli u kobiety lub jej partnera wystąpi którykolwiek z tych objawów, powinni udać się do lekarza szczególnie ważne jest, aby sprawdzić, czy kobieta nie jest w ciąży. Nawracające infekcje pochwy są wystarczającym sygnałem ostrzegawczym, że mogło dojść do zakażenia się chlamydią. Należy pamiętać, że większość ludzi nie wykazuje żadnych objawów, jeśli ma chlamydię. Dlatego jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy doszło do zakażenia jest wykonanie testu.

Skąd dana osoba ma wiedzieć, czy zakaziła się chlamydią?

Bez wykonania badań nie można stwierdzić, czy doszło do zakażenia chlamydią. Jedynym sposobem na sprawdzenie, jest wykonanie testu i odczuwane objawy. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które prowadzą aktywność seksualną, powinny być badane na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydii, raz w roku. Jeśli kobieta jest w ciąży, powinna zostać zbadana na chlamydię podczas pierwszej wizyty prenatalnej. Taki objaw jak pieczenie w cewce moczowej i krwiomocz jest powodem do wysunięcia podejrzenia o zakażeniu się chlamydią zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn. Co się dzieje podczas testu na chlamydię?

Badanie pod kątem chlamydii jest proste, czasami badanie jest wykonywane przez delikatne tarcie narządów płciowych za pomocą wacika, pobieranie próbek komórek z cewki moczowej, pochwy, szyjki macicy lub odbytu. Próbki są badane na obecność bakterii chlamydii. Lekarz może również podczas badania dostrzec objawy chlamydii, takie jak śluz z pochwy i powiększone jądra.

Chlamydia może wyglądać podobnie do innych typowych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka, więc lekarz może badać kilka infekcji. Idea testowania może wydawać się niekomfortowa, ale badanie na choroby weneryczne to regularna czynność osoby odpowiedzialnej i dbającej o zdrowie. Dobrą wiadomością jest to, że chlamydia jest całkowicie wyleczalna – więc im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można pozbyć się tej infekcji.

Gdzie można przetestować chlamydię?

Można sprawdzić się na chlamydię i inne choroby przenoszone drogą płciową w gabinecie lekarskim. Istnieje także możliwość samodzielnego zakupu testu PCR, pobrania wymazu w domu i przesłania go do wskazanego laboratorium.

Rozpoznanie oznak, czyli jakie chlamydia objawy powoduje u kobiet:

 • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
 • Częste oddawanie moczu (częstomocz).
 • Krew w moczu.
 • Żółte lub zielone upławy z pochwy.
 • Ból w dolnej części brzucha.
 • Bolesne stosunki seksualne (dyspareunia).

U niektórych kobiet zakażenie może przenosić się do jajowodu, co może powodować stan zwany chorobą zapalną miednicy. Objawami takiego stanu są:

 • Gorączka.
 • Silny ból miednicy.
 • Nudności.
 • Nieprawidłowe krwawienie z pochwy między okresami.

Rozpoznanie oznak, czyli jakie chlamydia objawy powoduje u mężczyzn:

 • Ból podbrzusza.
 • Wydzielina z penisa.
 • Pieczenie podczas oddawania moczu (pieczenie w cewce moczowej).
 • Bolesna erekcja.
 • Ból podczas stosunku płciowego.

Zdarza się, że mężczyzna obserwuje u siebie zapalenie napletka, bolesność podczas współżycia powinno go to skłonić do wykonania testu na chlamydię i w przypadku pozytywnego wyniku udanie się do lekarza.

Możliwe jest również zakażenie chlamydią odbytu, dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn.
W tym przypadku głównie chlamydia objawy wykazuje takie jak:

 • Pojawienie się wydzieliny, czyli śluz z odbytu.
 • Ból i krwawienie z tego obszaru.
 • Swędzenie odbytu.

Jeśli dochodzi do seksu oralnego z kimś, kto ma zakażenie chlamydią, może dojść do zainfekowania gardła. Można zauważyć ból gardła, kaszel lub gorączkę. Objawy u mężczyzn i kobiet mogą być różne, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów.

W przebiegu infekcji chlamydii może rozwinąć się zespół Reitera w takim przypadku chlamydia objawy skórne wywołuje w postaci aft zlokalizowane w obrębie jamy ustnej – na śluzówce policzków, wewnętrznej powierzchni warg, dziąsłach i podniebieniu oraz zmiany na paznokciach.

Diagnoza – rozpoznanie chlamydii

Najbardziej skutecznym testem diagnostycznym na chlamydię jest wymaz pochwy w przypadku kobiety i badanie moczu u mężczyzny. Jeśli jest prawdopodobieństwo, że zakażenie znajduje się w odbycie lub gardle, obszary te mogą być również poddane badaniu.

Powikłania wskutek chlamydii

Powikłania żeńskie

U niektórych kobiet rozwija się, zakażenie, które może uszkodzić macicę, szyjkę macicy i jajniki. Chlamydia może być bolesną chorobą, która często wymaga leczenia szpitalnego. Kobiety mogą również stać się niepłodne, jeśli chlamydia pozostanie nieleczona, ponieważ jajowody mogą ulec zbliznowaceniu. Kobiety w ciąży z zakażeniem mogą przenosić bakterie na swoje dzieci podczas narodzin, co może powodować infekcję oka i zapalenie płuc u noworodków.

Powikłania męskie

Mężczyźni mogą również doświadczyć powikłań, gdy chlamydia pozostaje nieleczona. Najądrze, cewka moczowa, może ulec zainfekowaniu powodując ból. Jest to znane, jako zapalenie najądrza. Takie odczucia jak bolesna erekcja i zapalenie napletka mogą być objawem chlamydii.

Zakażenie może rozprzestrzeniać się także na gruczoł krokowy, powodując gorączkę, bolesne współżycie i dyskomfort w dolnej części pleców. Innym możliwym powikłaniem jest męskie zapalenie cewki moczowej. Dlatego gdy mężczyzna zauważy krew w moczu, powinien wykonać test w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Innym objawem chorobowym zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest ból stawów, często mylony z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Czasem niestety powoduje chlamydia objawy skórne nieprzyjemne dla człowieka. Są to najczęstsze powikłania nieleczonej chlamydii, dlatego ważne jest, aby po zauważeniu objawów natychmiast wykonać test i udać się do lekarza. Większość osób, które szybko podejmują leczenie, nie ma długotrwałych problemów zdrowotnych.

Jak zapobiec chlamydii?

Najpewniejszą drogą dla osoby aktywnej seksualnie w celu uniknięcia zakażenia chlamydią jest używanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego, chyba, że jest się absolutnie pewnym, że partner nie jest nosicielem infekcji. Należy unikać seksu oralnego lub korzystać z ochrony podczas seksu oralnego, dopóki nie posiądzie się pewności, że inna osoba nie ma chlamydii.    Stosowanie ochrony z każdym nowym partnerem i wykonywanie testu na chlamydię i inne choroby przenoszone drogą płciową jest sposobem na uchronienie się przed zakażeniem.

Ponad 90 milionów przypadków chlamydii jest zgłaszanych każdego roku na całym świecie z ponad połową kobiet. Największą liczbę zakażeń obserwuje się wśród nastolatków i młodych osób dorosłych. Około połowa mężczyzn i większość kobiet zakażonych chlamydią nie obserwuje żadnych objawów, które powodują, że choroba jest nieleczona i łatwo przenoszona z partnera na partnera.

5 KOMENTARZE

 1. Stosował już ktoś te testy? Jestem zmuszona sprawdzić, czy nie zaraziłam się czymś, ostatnio trochę za bardzo popłynęłam (wiecie o co chodzi)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here