Choroby weneryczne często są przyczyną poczucia wstydu i skrępowania, które mimo występujących dolegliwości powstrzymują pacjentów przed wizytą w gabinecie specjalistycznym. Kiedy „ta” choroba spotyka również nas myślimy, że jesteśmy w tym problemie osamotnieni. Jednak według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia, z Chlamydią może zmagać się prawie 10% naszego społeczeństwa.

Jednak czy wiemy, czym tak naprawdę jest? Jak możemy się nią zarazić i jakie są jej przyczyny? Poniżej odpowiemy na niniejsze pytania, wskażemy również sposoby jej diagnozy, leczenia i zapobiegania.

Chlamydia obraz i objawy choroby

Chlamydia (Chlamydioza) często nie daje żadnych wyraźnych objawów, dopiero w wyniku wystąpienia charakterystycznych powikłań możemy domyślać się, że mieliśmy do czynienia właśnie z tą chorobą.

Objawy chlamydii, które możemy zaobserwować u kobiet, to między innymi: nasilone upławy, odczuwanie bólu lub pieczenia podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, ból występujący podczas stosunku seksualnego, krwawienia między miesiączkami oraz w trakcie stosunku i bóle w okolicach stawów.

Natomiast u mężczyzn chlamydioza może objawiać się w sposób następujący: odczuwanie pieczenia podczas mikcji, wypływanie wydzieliny z cewki moczowej, stan zapalny w obrębie cewki moczowej, obrzęk jąder, stan zapalny odbytnicy (po stosunku analnym) oraz podobnie jak w przypadku kobiet, bóle stawów.

Chlamydia przyczyny

Za przyczynę występowania niniejszej choroby uznaje zarażenie bakterią „Chlamydia Trachomatis”. Może do tego dojść podczas stosunku seksualnego zarówno waginalnego, analnego, jak i oralnego.

Chlamydia zakażenie

Tak jak wspomniano powyżej, do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego. Jednak bakterię wywołującą chlamydię możemy również nabyć w trakcie porodu, co stwarza wyjątkowe niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia matki, ale przede wszystkim życia noworodka.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zarażenia są między innymi:

  • Duża liczba przygodnych stosunków seksualnych
  • Nieużywanie prezerwatyw
  • Wszelkie choroby weneryczne przebyte w przeszłości
  • Obniżona odporność

Chlamydia rozpoznanie

Podstawowymi badaniami wykonywanymi w celu rozpoznania niniejszej choroby są badanie moczu oraz wymazu z pochwy. W niektórych przypadkach w celu potwierdzenia diagnozy pobiera się również wymaz z szyjki macicy kobiety. Natomiast w przypadku mężczyzn materiał pobierany jest z ujścia cewki moczowej lub odbytu.

Chlamydia leczenie

Proces terapeutyczny opiera się na przyjmowaniu antybiotyków (terapia trwa zazwyczaj siedem dni). W trakcie tego procesu i tydzień po nim należy wstrzymać się od podejmowania jakiejkolwiek aktywności seksualnej.
Chlamydia, jej przyczyny oraz drogi zakażenia są na tyle powszechne, że może się nią zarazić każdy z nas, dlatego też należy wykazać się szczególną sumiennością w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych.
Chlamydia profilaktyka
Wśród czynników mających na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia się niniejszą chorobą, wyróżnia się:
– rozważność w doborze partnerów seksualnych (ograniczenie ich liczby)
– pamiętanie o stosowaniu zabezpieczeń (prezerwatyw)
– zgłoszenie się do ginekologa lub dermatologa zaraz po zaobserwowaniu niepokojących objawów
– wstrzemięźliwość seksualna w trakcie infekcji
– wykonywanie testów kontrolnych
Pamiętajmy, że zmagając się z chorobami wenerycznymi takimi jak chlamydia, narażamy na szwank nie tylko nasze zdrowie, ale również zdrowie naszych partnerów seksualnych. Dlatego tak ważna jest świadomość przyczyn i dróg zarażenia danymi chorobami, jak również regularne wykonywanie testów mających na celu diagnozę obecności niebezpiecznych dla naszego życia bakterii.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie Chlamydiozy
Następny artykułPrzebieg Chlamydiozy

3 KOMENTARZE

  1. Tak to prawda, najlepiej nie wdawać się w żadne przypadkowe kontakty seksualne to będziemy bezpieczni:) a jak już się zdarzy taka sytuacja to należy się odpowiednio zabezpieczać

  2. No tak, ale czasami można się zarazić nawet jeśli masz tę samą partnerkę od lat. Np. zakażenie poprzez brak higieny albo nieświeżą pościel w hotelu a potem seks i zakażenie murowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here