Cytomegalia należy do nielicznych chorób zakaźnych, które są bardzo trudne do rozpoznania zwłaszcza w fazie początkowej, kiedy nie daje ona żadnych wyraźnych objawów. W większości przypadków nie istnieją żadne objawy zakażenia wirusem, dlatego leczenie tej choroby jest znacznie utrudnione ze względu na to, że nie da się jej zbić na etapie utajenia i trzeba przeczekać, aż będzie można ją wykryć efektywnymi testami.

Cytomegalia i diagnostyka to proces długotrwały i wymagający wielu wyrzeczeń ze strony pacjenta. Przede wszystkim, aby rozpoznać obecność bakterii cytomegalii w organizmie, należy wykonać szereg badań, do których zalicza się: badania moczu oraz krwi, których celem jest wykrycie i określenie poziomu przeciwciał. O zakażeniu pierwotnym cytomegalią świadczy obecność przeciwciał IgM oraz znaczny wzrost IGg.

Cytomegalia odczytywanie badania powinno odbywać się w sposób następujący:

 • IgM (-) IgG (-) – brak zakażenia;
 • IgM (+) IgG (-) – zakażenie „świeże”;
 • IgM (+) IgG (+) – choroba w pełni;
 • IgM (-) IgG (+) – stan po przebyciu choroby (choroba w uśpieniu, nabyta odporność).

Jeśli cytomegalia będzie mieć wynik dodatni, należy jak najszybciej podjąć się odpowiedniego leczenia zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, które chcą chronić swoje dziecko przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi bądź nieprawidłowym jego rozwojem. Zwykle cytomegalia koszt badania nie wynosi dużo i jest w cenie przystępnej dla przeciętnych obywateli z miesięczną pensją ustalaną przez średnią krajową.

Zarówno leczenie, jak i profilaktyka cytomegalii jest praktycznie niemożliwa i niezbyt potrzebna. Choroba ta eliminuje się sama i żadne środki nie są w stanie ją wyleczyć. W przypadku zarażenia u małych dzieci zwykle stosuje się lek na replikację wirusa, który skutecznie pomaga zbić chorobę z młodego organizmu. Cytomegalia i leczenie to jednak dwie odrębne sprawy- choroba ta zazwyczaj przechodzi samoistnie. Niestety, może mieć ona poważne konsekwencje, które zwykle związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego. Cytomegalii nie da się jednak całkowicie wyleczyć- można tylko doprowadzić do uśpienia wirusa, który wywołuje niekorzystne zmiany w organizmie.

Warto jednak przebadać się na obecność cytomegalii, by wiedzieć, jakie powikłania zdrowotne mogą nam grozić w związku z występowaniem u nas wirusa tego schorzenia. Należą do nich:

 • utrata słuchu,
 • zaburzenia widzenia,
 • niepełnosprawność psychiczna,
 • brak koordynacji ruchowej,
 • ataki padaczkowe,
 • w skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić do śmierci dziecka.

W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się również, że cytomegalia uniemożliwia dalsze zakładanie rodziny- atakując drogi rodne, może doprowadzić do bezpłodności wśród kobiet dotkniętych tym inwazyjnym wirusem. Niekiedy dochodzi również do powikłań na polu neurologicznym, do których należy zapalenie opon mózgowych. Dodatkowo u pacjenta dotkniętego tą przypadłością mogą wystąpić objawy takie jak: bóle brzucha, biegunka, krew w stolcu, a w cięższych przypadkach nawet zapalenie jelita grubego.

Warto zatem wcześniej przebadać się na obecność tego wirusa, zwłaszcza jeśli planuje się założyć rodzinę- ma to na celu uchronienie nienarodzonego dziecka przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, do których może doprowadzić niewykryta choroba. Mnogość objawów sprawia, że ciężko wykryć, co jest przyczyną złego samopoczucia, dlatego warto zakupić domowy test na wykrycie cytomegalii, który pomoże nam przebrnąć przez ten ciężki i okupiony wieloma wyrzeczeniami proces.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Cytomegalii
Następny artykułLeczenie Drożdżycy

3 KOMENTARZE

 1. Jak będę kiedyś zakładać rodzinę, to powiem mojemu przyszłemu mężowi, że musi wykonać testy wenerologiczne, jeśli chce wziąć ze mną ślub. W jedną chwilę można pozbawić się zdrowia. A ja wolę dmuchać na zimne!

 2. W wakacje byłem na festiwalu muzycznym, trochę popłynąłem (urwał mi się film) no i się zaczęło, wszystkie objawy choroby… jestem załamany, bo to na bank jakaś choroba weneryczna ;/////

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here