Wirus brodawczaka ludzkiego nosi skrótową nazwę HPV (po angielsku określa się go jako Human Papillomavirus). Według odpowiednich statystyk aż w 99,7% przypadków jest on główną przyczyną raka szyjki macicy. Ten wirus jest szeroko rozpowszechniony. Jest on najczęściej przenoszony w trakcie kontaktów seksualnych, a znacznie rzadziej poprzez ręcznik lub bieliznę. HPV atakuje nabłonek zlokalizowany na organach moczowo-płciowych.

Rodzaje wirusa brodawczaka ludzkiego

Aktualnie wyróżnia się ponad 120 odmian tego wirusa. Wśród nich więcej niż 40 przekazywanych jest na drodze płciowej. Wirusy dzieli się na niskoonkogenne oraz wysokoonkogenne. Pierwsze z nich określa się wirusami niskiego ryzyka, a drugie wysokiego ryzyka. Te pierwsze są odpowiedzialne za powstawanie niegroźnych zmian brodawkowatych organów rozrodczych, które są znane pod nazwą kłykciny kończyste. Według prowadzonych statystyk długotrwała infekcja HPV wpływa aż na 500-krotne zwiększenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. HPV wysokoonkogenne prowadzi do rozwoju innych nowotworów organów moczowo-płciowych, których częstotliwość występowania jest znacznie mniejsza. Do tych nowotworów należą m.in.: rak pochwy, odbytu, sromu, języka czy też gardła.

Diagnostyka HPV

Występują różne metody wykrycia wirusa brodawczaka ludzkiego. Do podstawowych metod w diagnostyce laboratoryjnej można zaliczyć m.in. kolposkopię, badanie histopatologiczne pobranych zmian, peniskopię, wulwoskopię, a także badania cytologiczne.

Jednak najlepszym sposobem na detekcję wystąpienia zakażenia jest specjalny test HPV. Największą skuteczność gwarantuje test oparty na wykryciu materiału genetycznego z wykorzystaniem PCR, a więc reakcji łańcuchowej polimerazy. Ten test HPV pozwala precyzyjnie określić, jaki rodzaj wirusa znajduje się u danej osoby. Jego ogromną zaletą jest bardzo duża czułość, której wartość wynosi powyżej 99%, co umożliwia wykrycie niewielkiej liczby wirusów. To badanie na HPV realizowane jest na wymazie, który pobierany jest z następujących zainfekowanych miejsc: z szyjki macicy, sromu, pochwy, napletka, żołędzi, okolic odbytu, gardła lub jamy ustnej.

Warto wykonać ten test, gdyż dzięki niemu można na wczesnym etapie wykryć wirusa, co pozwala na jak najszybsze podjęcie leczenia, które uniemożliwi rozwój groźnych schorzeń. Trzeba wiedzieć, że jak najszybsze postawienie diagnozy w znacznym stopniu zwiększa szansę na wyleczenie.

Wskazania do przeprowadzenia testu HPV

Można wyróżnić następujące wskazania do realizacji tego testu:

 • duża aktywność seksualna,
 • posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego,
 • profilaktyka nowotworowa,
 • badanie przesiewowe w przypadku kobiet, które ukończyły 30 rok życia,
 • po przeprowadzeniu leczenia raka szyjki macicy,
 • po odbyciu leczenia dysplazji szyjki macicy,
 • skontrolowanie niewłaściwych wyników cytologii,
 • przy powtarzających się stanach zapalnych występujących w drogach rodnych, cewce moczowej, a także zapaleniach napletka i żołędzi u mężczyzn,
 • ciąża.

Badanie na HPV zalecane jest dla kobiet w ciąży, ponieważ zakażenie HPV może wpływać na donoszenie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że może dojść do zarażenia wirusem HPV płodu w trakcie porodu w momencie jego przechodzenia przez drogi rodne zainfekowanej matki lub podczas wykonywania cesarskiego cięcia. Jednak warto zauważyć, że szansa zachorowania przez narodzone dziecko na brodawczakowatość układu oddechowego jest dość niska. Choroba może uaktywnić się u dziecka niedługo po porodzie lub w znacznie późniejszym czasie, nawet po kilkunastu latach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie HPV
Następny artykułPrzyczyny HPV

2 KOMENTARZE

 1. Poszłam do ginekologa ostatnio bo po raz 3 już w tym roku wróciło mi zapalenie dróg moczowych jak myślałam… A wiecie panie, jakie to jest bolesne;/
  Ale okazało się że mam wirusa brodawczaka… Dlatego jeśli macie podobne objawy czyli wiecznie powracające zapalenia to zróbcie sobie testy, bo im wcześniej wykryjecie chorobę, tym lepiej!!

 2. Hej, moze był ktoś tutaj kto przechodził to zakażenie brodawczakiem ludzkim? Ja właśnie się wyleczyłam i zastanawiam się czy dużo jest osób, które po wyleczeniu zachorowały na raka szyjki macicy. Bardzo się tego boję, chociaż u mnie w rodzinie żadna kobieta nie chorowała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here