Wirus HPV uznawany jest za jedną z najniebezpieczniejszych chorób wenerycznych. Swą złą sławę zyskał za sprawą wysokiego charakteru onkogennego. Przyjmuje się, że niemal 100% przypadków raka szyjki macicy rozwinęło się właśnie w wyniku wcześniejszego zakażenia wirusem HPV. To właśnie dlatego tak istotna jest regularna diagnostyka, która pozwoli wykluczyć chorobę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Tylko odpowiednia kuracja pozwoli usunąć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, w przypadku kobiet oraz raka odbytu lub prącia w przypadku mężczyzn.

Jak rozpoznać chorobę?

W zależności od typu wirusa, który zaatakował organizm zakażenie daje objawy w postaci charakterystycznej wysypki (kłykciny kończyste) atakującej narządy rozrodcze, bądź przebiega bezobjawowo. O ile zakażenie wirusami nieonkogennymi nie ma trudności z rozpoznaniem choroby, tak w przypadku odmian wirusa niebezpiecznych dla zdrowia, rozpoznanie choroby jest niemal niemożliwe. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Pomocne mogą się okazać specjalistyczne testy na obecność wirusa HPV. Pozwolą one nie tylko zweryfikować czy dana osoba została zakażona wirusem HPV ale dodatkowo pozwolą ocenić ryzyko zapadnięcia na nowotwór.

HPV – leczenie

Jeśli wynik testu okaże się pozytywny wówczas konieczne jest podjęcie stosownych kroków w celu usunięcie zmienionych tkanek. Na dzień dzisiejszy nie odnaleziono metody farmakologicznego leczenia wirusa brodawczaka ludzkiego. W zależności od stopnia nasilenia choroby można rozważyć operacyjne usunięcie chorych tkanek bądź zastosować metodę miejscowej destrukcji tkanek – kriokoagulację. Jeśli zmiany dotknęły szyjkę macicy, nie powodując przy tym uszkodzenia macicy możliwe będzie zachowanie tego narządu. Jedynie w zaawansowanym stadium bądź w przypadku wystąpienia innych przeciwwskazań może się okazać, że konieczne będzie usunięcie macicy.

Jak zapobiegać zakażeniu wirusem HPV

W związku ze stosunkowo trudnym leczeniem zakażenia wirusem HPV warto rozważyć możliwość zaszczepienia się. Szczepienie można zastosować w przypadku dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego, jednak ukończyły 12 rok życia, jak również w przypadku kobiet już aktywnych seksualnie. Warto również pamiętać, że szczepieniami powinno się objąć również chłopców. Pozwoli to ograniczyć późniejsze rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem HPV. Szczepionka HPV pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet u około 90% szczepionych osób.

Kiedy zdecydować się na szczepienie?

Nie podlega wątpliwości, że każdy rodzic powinien rozważyć decyzję odnośnie zaszczepienia własnych dzieci przeciwko wirusowi HPV. Jednak również osoby dorosłe powinny się zastanowić, czy nie będzie to dla nich najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, w przypadku osób znajdujących się w podwyższonej grupie ryzyka. Do grupy tej należą w szczególności osoby, które:

  • uprawiają przygodny seks,
  • palą papierosy,
  • stosują antykoncepcję hormonalną,
  • wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne.

Stosowanie prewencyjnych metod pozwala nie tylko oszczędzić zdrowie, ale dodatkowo pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu. Dodatkowo, im więcej osób podejmie decyzję o szczepieniu, tym bardziej zmniejszy się ryzyko zakażenia. Również wstrzemięźliwość w zakresie przygodnych stosunków seksualnych będzie skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się ryzyka zakażenia. Wirus HPV jest przenoszony niezależnie od stosowanej prezerwatywy. Tylko w ten sposób uniknie się choroby, która na dzień dzisiejszy jest niezwykle trudna w leczeniu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnozowanie Rzęsistkowicy
Następny artykułDiagnostyka HPV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here