Wirus HPV to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych, jakie wywoływane są zazwyczaj przez nierozważne stosunki seksualne odbywane z przypadkowymi osobami. Zaniedbania wynikające z braku zachowania prewencji oraz dalszego leczenia mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje na polu zdrowotnym. Z tego też względu należy wykonywać cykliczne badania profilaktyczne, które mogą nas uchronić prze poważnymi skutkami wywołanymi przez rozwijającą się chorobę.

Obecność wirusa często jest ciężka do wykrycia ze względu na to, że przez pewien okres schorzenie to pozostaje w fazie utajenia, gdzie nie daje żadnych widocznych objawów. Dopiero, gdy jest już na dość zaawansowanym poziomie, mogą wystąpić takie objawy jak uporczywy świąd w miejscach intymnych, upławy o nieprzyjemnym zapachu i dziwnej konsystencji, a także problemy z oddawaniem moczu. Niekiedy może dojść również do nieco poważniejszych skutków, takich jak zmiany skórne noszące nazwę kłykciny kończyste. Ich pojawienie się jest wyraźnym znakiem zarażenia wirusem HPV. Występują one w postaci małych, nieregularnych grudek, o nieco kalafiorowatym kształcie. Są one o tyle niebezpieczne, że ich ignorowanie może spowodować nawet utratę płodności, zapalenie napletka, czy też zapalenie żołędzia, co jest listą coraz to nieprzyjemniejszych i o wiele trudniejszych do eliminacji dolegliwości. Oczywiście istnieją również inne możliwości rozwoju choroby- niekiedy występują także powikłania, takie jak rak prącia, liszaj twardzinowy, stulejka i choroba Bowena. Wszystkie z nich dają raczej nieprzyjemne objawy, do których często zalicza się przewlekły ból w miejscach intymnych.

Liszaj twardzinowy należy do grupy chorób, które zwykle atakują kobiety. Objawia się częstymi zakażeniami skóry okolic intymnych, a nieleczony może przerodzić się nawet w nowotwór. Choroba ta nie objawia się tylko na narządach płciowych, ale jak wykazują liczne badania, również na szyi, karku, barkach i plecach. Dlatego dobrze jest dokładnie oglądać swoje ciało, aby móc zapobiec zdecydowanie groźnym skutkom nieleczenia tych dolegliwości.

Stulejka to bardzo wstydliwy temat zwłaszcza wśród mężczyzn. Jest to bolesne zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Kiedy napletek jest niemożliwy do ściągnięcia, między nim a żołędzią gromadzi się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która niekiedy może utrudniać oddawanie moczu. Stulejka bywa wrodzona, ale może być również nabyta, co niestety może mieć swoje dalsze konsekwencje zwłaszcza przy całkowitym ignorowaniu tego schorzenia- przyczyną może być stan przednowotworowy, czy też rzeczywisty rak prącia. Ponadto stulejka znacznie utrudnia życie seksualne- powoduje bolesność podczas stosunku, ale jest też przyczyną zapalenia dróg moczowych również o groźnym wydźwięku dla zdrowia pacjenta.

Choroba Bowena to kolejna konsekwencja nieleczenia wirusa HPV. Jest to przedinwazyjna postać raka skóry, która zwykle obejmuje jedną tkankę. Najczęściej zmiany występujące przy tej chorobie można zlokalizować na kończynach dolnych- znacznie rzadziej występują one w okolicach intymnych. Powstawanie choroby Bowena wiąże się z nieprzyjemnymi zmianami skórnymi, często przypominającymi jedynie lekko złuszczoną skórę. Później jednak pojawiają się także nadżerki, otwarte rany i wypryski o brunatnoczerwonym połysku, które powodują bolesność zwłaszcza przy ich dotykaniu. Jeśli w okolicy zmiany pojawia się owrzodzenie, można mieć słuszne podejrzenia, że nowotwór powoli przeradza się w inwazyjny.

2 KOMENTARZE

 1. POMOCY
  mysle ze mam hpv
  czekam teraz na wyniki testow
  ale powiedzcie mi czy jest mozliwosc wyleczenia sie calkowicie??
  bardzo sie boje że ciąży na mnie wyrok

 2. Pomyliłam hpv z infekcją.
  Zakładałam gorszy scenariusz, ale okazalo się, że to niegroźne. Odetchnęłam z ulgą, ale nie wiem co bym zrobiła, gdyby się okazało, że mam wirusa… Załamałabym się na pewno ;/ Dobrze że dzisiaj można wszystko sprawdzić i wyniki badań są dokładne w prawie stu proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here