Na przestrzeni lat o wirusie HPV zrobiło się znacznie głośniej. Wszystko za sprawą najnowszych badań, które wykazały, że wirus ten w znacznej mierze przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy. Szacuje się, że ponad 70% przypadków zachorowań na raka jest wywołanych właśnie obecnością w organizmie kobiety złośliwych odmian wirusa HPV – 16 i 18.

Aktualnie udało się zbadać i opisać ponad sto odmian wirusa brodawczaka ludzkiego. Większość z nich jest niegroźna i przechodzi samoistnie, jednak występują również odmiany silnie onkogenne, które przez znaczną część nie dają żadnych objawów, a późno zdiagnozowane mogą stawiać kobietę przed koniecznością usunięcia macicy.

Wirus HPV – jak można się zarazić?

Choć zakażenie wirusem HPV uznawane jest za jedną z chorób wenerycznych, to w rzeczywistości do zarażenia może dojść nie tylko poprzez kontakt seksualny. Wirus ten bardzo łatwo się przenosi. Wystarczy nawet najmniejszy kontakt skóra do skóry, aby przeszedł na drugą osobę. Tym samym wystarczy intymny kontakt narządów płciowych, bez pełnego stosunku aby doszło do zakażenia. Co więcej, w przypadku gdy zmiany wywołane obecnością wirusa HPV umiejscowione są na zewnętrznych narządach płciowych – prąciu lub sromie – do zakażenia może dojść również przez bieliznę bądź używanie wspólnego ręcznika. Należy zaznaczyć, że również stosowanie prezerwatywy nie daje pełnego bezpieczeństwa ponieważ wirus może przeniknąć przez lateks.

Szczególnie narażone na zakażenie są osoby, które:

 • wcześnie rozpoczęły współżycie,
 • często zmieniają partnerów seksualnych,
 • stosują antykoncepcję hormonalną,
 • stosują używki (w tym papierosy).

Choć świadomość odnośnie ryzyka związanego z możliwości zakażenia wirusem HPV stale rośnie ludzie w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy z wysokiego niebezpieczeństwa z nim związanego. Szczególnie osoby będące w grupie zwiększonego ryzyka powinny przynajmniej raz do roku przeprowadzić test na wykrycie obecności wirusa HPV. W tym celu można udać się do lekarza (w zależności od płci do ginekologa bądź proktologa) bądź kupić test do samodzielnego przeprowadzenia badania. Samo badanie jest niezwykle łatwe do przeprowadzenia. Wystarczy pobrać wymaz z okolic szyjki macicy, ścianek pochwy oraz sromu w przypadku kobiet, u mężczyzn zaś należy pobrać wymaz spod napletka, a następnie próbkę należy przekazać do laboratorium, które wykonuje tego typu badania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W związku z tym, iż leczenie zakażenia wirusem HPV bywa niezwykle trudne najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie jego wystąpieniu. Jeśli przeprowadzony test na obecność wirusa HPV wyszedł negatywny, wówczas warto rozważyć możliwość zaszczepienia. Szczepionka, choć nie jest refundowana zapewnia bezpieczeństwo przed wysoko onkogennymi odmianami wirusa HPV. Szczepionki są dostępne dla każdej płci. Można je stosować zarówno u osób, które już rozpoczęły współżycie, jak również u dzieci, które nie rozpoczęły współżycia, jednak dopiero po ukończeniu 12 roku życia.

Istotne jest aby uświadamiać młodzież od najmłodszych lat o ryzyku, jakie niesie ze sobą przygodny seks. Młodzi coraz wcześniej wkraczają w sferę intymności, niejednokrotnie zapominając o zdrowym rozsądku. Szacuje się, że około 80% osób aktywnych seksualnie przynajmniej raz w życiu zostało zarażonych wirusem HPV, zaś około 1% z nich jest nosicielem odmian o wysokim współczynniku onkogenności. Biorąc pod uwagę niewielką skuteczność prezerwatyw w ochronie przed zakażeniem wirusem HPV jedynym skutecznym rozwiązaniem jest prewencja.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka HPV
Następny artykułPrzebieg HPV

2 KOMENTARZE

 1. Moja siostra i mama zachorowały na hpv i się zaszczepiłam.
  Nie mogłam patrzeć jak sie męczą i stresują, że choroba wróci i wogóle…
  Fakt, zapłaciłam dużo, ale teraz jestem spokojna. Dbam o siebie bardzo i nie chcę sie męczyć z jakimiś bakteriami i wirusami, bo bóle i inne objawy są strasznie uciążliwe.

 2. Staram się uczyć moje dzieci prawidłowej higieny i zachowań z tym związanych.
  Można spotkać różnych ludzi, wiadomo że młodzież dzisiaj bawi się w ekstremalny sposób czasem.
  Synowie są nastolatkami i do edukacji seksualnej przykładam ogromną wagę, bo w szkole się niestety niczego nie nauczą ;/
  Właśnie chcę im też zaszczepić wiedzę o tym, żeby wszelkie dziwne objawy konsultowali z lekarzem i nie czekali na rozwój różnych chorób, takich jak właśnie zakażenie wirusem hpv czy kiłą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here