Drożdżyca znana również jako Kandydoza, to infekcja grzybicza rozwijająca się w obrębie skóry, błon śluzowych i paznokci. Niniejsza choroba wywoływana jest przez drożdżaki chorobotwórcze „Candida”. Kandydoza może również objawiać się jako drożdżyca pochwy i sromu. Niniejszy stan patologiczny rozwijający się w obrębie narządów rodnych kobiety, jest drugą na liście najczęstszych przyczyn występowania u kobiet infekcji układu płciowo-moczowego.

Poniżej przedstawione zostaną najpowszechniejsze objawy związane z występowaniem niniejszego zaburzenia oraz związana z nim procedura diagnostyczna. Podpowiemy również jakie testy weneryczne należy wykonać w celu uniknięcia Kandydozy.

Jak zdiagnozować drożdżycę?

Diagnoza niniejszego zaburzenia przebiega w oparciu o wywiad i zidentyfikowanie charakterystycznych objawów (pojawienie się białego nalotu na języku, częste i silne bóle brzucha z towarzyszącą biegunką, widoczne zmiany skórne oraz wzmożone pragnienie, świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, upławy o białym lub żółtym zabarwieniu, czerwone krostki/pęcherzyki na żołędzi penisa). Dodatkowo lekarz ginekolog, dermatolog lub wenerolog może zlecić swoim pacjentom wykonanie następujących testów:

  • Posiew (z kału, wydzieliny z pochwy, błon śluzowych) – Próbka pobrana z dostarczonego przez pacjenta materiału zostaje posiana na specjalnym podłożu, które umożliwia wzrost drożdży. Proces wyhodowania bakterii trwa około 10 dni. Biorąc pod uwagę fakt, iż drożdże z rodziny „Candida” występują naturalnie w większości organizmów ludzkich, pozytywny wyniki otrzymany w badaniu nie daję jednoznacznej diagnozy. Jednak w przypadku otrzymania podobnego wyniki z posiewu krwi pacjenta możemy wnioskować o ogólnoustrojowym zakażeniu organizmu wywołanym danym grzybem/bakterią.
  • Badanie krwi – Metoda, która wykorzystywana jest w diagnozie pogłębionych stadiów kandydozy. Polega ona na identyfikacji komórek grzyba w pobranej od pacjenta próbce krwi. Niestety metoda ta często obarczona jest dużym błędem, ze względu na podobieństwo budowy komórek „ Candida” do leukocytów.
  • Test ELIS – Niniejsza metoda diagnostyczna wykrywa przeciwciała występujące w określonych gatunkach grzyba. Jest to test immunoenzymatyczny, którego pozytywny wynik wskazuje na kontakt organizmu z daną bakterią. Niestety podobnie jak metoda posiewu, test ELIS nie posiada wysokiej wartości diagnostycznej, ze względu na powszechność występowania niniejszego grzyba w organizmie ludzkim. Coraz częściej metoda ta zastępowana jest przez nowoczesne testy genetyczne, które identyfikują DNA drożdżycy.
  • Test PCR – Badanie to opiera się na identyfikacji DNA grzyba. Materiał do badania najczęściej pobierany jest z krwi lub błon śluzowych.  Test ten pozwala na uzyskanie wyniku diagnostycznego w ciągu kilkunastu godzin.
  • Test wielogatunkowy – To badanie, które identyfikuje aż 6 gatunków z rodziny Candida. Dzięki niemu można jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić występowanie kandydozy. Niestety niniejszy test możliwy jest do przeprowadzenia tylko w nielicznych laboratoriach.

Jeśli dostrzeżesz u siebie podobne objawy…

Jeśli na podstawie powyższych informacji stwierdziłeś, że problem Kandydozy może dotyczyć również Ciebie, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem. Niniejsza choroba wymaga skutecznego leczenia farmaceutycznego, a nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich grozi nawrotami choroby. Zgłoś siebie i swojego partnera do przechodni w celu wykonania testu na obecność chorób wenerycznych. Pamiętaj, że leczenie na wczesnym etapie choroby zawsze przynosi lepsze skutki niż walka z chorobą w jej zaawansowanych stadiach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Drożdżycy
Następny artykułPrzebieg Kiły

4 KOMENTARZE

  1. Miałam te same objawy, okazało sie ze to kandyzoza, na szczecie już wyleczona, jeśli chce ktoś szybko i sprawnie dowiedzieć się czy nie jest zakażony czymś gorszym to zachęcam na zrobienie testu przez drwenerolog.pl

  2. Jestem zmuszona zrobić sobie ten test. Byłam w miesiąc temu w górach ze znajomymi. Wieczorami piliśmy, szaleliśmy. A od kilku dni mam objawy podobne do ciężkiego przeziębienia i bolące jajniki. Robiłam test ciążowy – nie jestem w ciąży.

  3. od kilku tygodni mam dziwną wydzielinę, która przypomina kandyzoze. Ile czas trwa proces zdrowienia i kiedy przestanie się to wydzielać z mojej waginy? Nie ukrywam, że zawiesiłam współżycie ze swoim chłopakiem z tego powodu i chciałabym już nie mieć tego czegoś….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here