Drożdżyca to choroba skóry, która jest wywołana przez grzyby z rodzaju Candida (dlatego też nazywana jest zamiennie kandydozą). Grzyby potrafią przez dłuższy czas nie naprzykrzać się i nie powodować tym samym żadnych dolegliwości, które skłoniłyby nas do leczenia, jednak gdy znajdą odpowiednie dla siebie warunki, mogą zasiedlać skórę, paznokcie oraz błony śluzowe. Przyczyny mogą być różne – od cukrzycy, otyłości, przez zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, aż do pozornie niegroźnego niedoboru witamin z grupy B. Co warto wiedzieć, jeśli podejrzewasz u siebie drożdżycę? Jakie leki okażą się skuteczne w walce z chorobą? Jak przebiega leczenie drożdżycy?

Od czego zacząć?

Gdy na naszej skórze pojawią się pierwsze objawy sugerujące drożdżycę, przede wszystkim – nie panikujmy. Warto zrobić odpowiednie testy, aby mieć pewność co do diagnozy, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Leczenie drożdżycy nie jest aż tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać, choć zajmuje dość dużo czasu oraz konieczne jest bezwarunkowe przestrzeganie pewnych zaostrzonych zasad dotyczących higieny. Podobnie jak przy posiadaniu grzybicy skóry – należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych takich jak łaźnie czy baseny, gdyż to prosty sposób na rozprzestrzenienie się bakterii. Należy używać osobnych przyborów toaletowych – nie można pożyczyć – choćby najbliższym osobom – nawet takich drobiazgów, jak grzebień. Nie tylko w trakcie choroby, ale już odkąd zaczniemy podejrzewać zakażenie grzybami, powinniśmy powstrzymywać się od kontaktów seksualnych z partnerem. Dobrze byłoby, gdyby partner również zrobił badania, gdyż nie wiadomo, czy grzyb nie zdążył się już rozprzestrzenić przy tak bliskich kontaktach. Powinniśmy nosić przewiewną bieliznę z włókien naturalnych, aby skóra mogła prawidłowo oddychać.

Leczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć drożdżycę tak, aby się nie nawracała, pamiętaj, że z problemem nie poradzisz sobie samodzielnie. Musisz udać się do lekarza – najlepiej specjalisty, dermatologa. Objawy nie ustąpią samoistnie, trzeba podjąć właściwie ukierunkowane leczenie. Dermatolog powinien w takiej sytuacji wykonać badanie mykologiczne, które pomoże ustalić gatunek chorobotwórczego grzyba, co jest bardzo istotne, gdyż pomoże wybrać lek na drożdżycę. Lek musi być dopasowany do konkretnego gatunku grzyba, aby był skuteczny. Chorzy na drożdżycę powinni przyjmować spore dawki witamin z gruby B, ponieważ są one pomocne w walce z tą chorobą. Warto przyjmować je w sposób naturalny – z pokarmu, który spożywamy, ponieważ nie obciąży to wątroby w takim stopniu, jak tabletki i suplementy diety. Witaminy z grupy B znajdują się w takich produktach, jak: ryby, orzechy, groch, fasola, jaja, wątróbka czy jogurty. Dodatkowo to właśnie jogurty pozwolą chronić naszą florę bakteryjną podczas przyjmowania antybiotyków, co zapewne będzie konieczne. Jednak leki na drożdżycę występują także w postaci maści czy kremów.

Wytrwałości!

Najistotniejsza podczas leczenia drożdżycy jest cierpliwość. Leczenie zajmuje stosunkowo sporo czasu, ale warto skrupulatnie wykonywać swoje obowiązki związane z przyjmowaniem leków i dbaniem o skórę według zaleceń lekarza, ponieważ źle leczona drożdżyca może powracać i szerzyć się na obszary dotychczas nietknięte. Zwlekanie z leczeniem czy lekceważenie objawów może skutkować ogólnym zakażeniem organizmu i być o wiele poważniejsze dla zdrowia, niż początkowa faza choroby. Pamiętajmy, żeby dbać o higienę, ponieważ zapobiegając drożdżycy możemy uniknąć uciążliwej choroby także w przyszłości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka Cytomegalii
Następny artykułPrzebieg Drożdżycy

4 KOMENTARZE

  1. Zrobiłam test na drwenerolog.pl i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona. Szybka diagnoza, szybkie leczenie. Po drożdżycy ani śladu 🙂 Polecam zrobić sobie test przez tą stronę 😉

    • Jeżeli macie wątpliwości co do choroby, to nie czytajcie za dużo w internecie, bo można się nabawić jeszcze dodatkowo depresji, nerwicy i fobii. Autodiagnoza nigdy nie przynosi niczego dobrego. Ja też robiłam testy i dowiedziałam się tak szybko, że zdążyliśmy zareagować z panią doktor zanim było za późno.

  2. Czy faceci też chorują na kandyzoze? Mam dziwną wydzielinie na penisie. Jest biała i je*** na kilometr. W internecie jest pełno sprzecznych informacji…do dobrego lekarza mam daleko, bo jestem z małego miasta. W sumie to chyba zamówię te testy, które polecacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here