Kandydoza (drożdżyca) jest chorobą przenoszoną drogą płciową, którą powodują grzyby różnego rodzaju: Candida albicans, Candida tropicalis, Candida parapsilosis, Candida glabrata oraz Candida krusei. Przebieg tej choroby nie jest zbyt przyjemny i chociaż w połowie przypadków nie daje objawów to, gdy się już pojawią choroba może zajmować nie tylko błony śluzowe narządów płciowych, ale także okolice odbytu, jamę ustną oraz skórę i paznokci. Najczęściej pojawia się jednak zapalenie cewki moczowej oraz wirusowe zapalenie gardła. Najlepsze efekty daje szybka diagnoza i sprawne wyleczenie, jednak to nie zawsze jest możliwe i łatwe.

Przebieg zakażenia

Do zakażenia drożdżycą może dojść na kilka sposobów. Zakażenia powierzchniowe poprzez błony śluzowe i skórę związane są z kontaktami płciowymi a także z nieprawidłową higieną osobistą w miejscu publicznym lub przy kontakcie z zakażoną osobą. Zakażenia inwazyjne, kiedy kandydoza przenosi się drogą krwionośną i atakuje osoby o osłabionym układzie immunologicznym. Ostatnią formą są zakażenia układowe, które ograniczają się do infekcji jednego narządu, np. grzybicze zapalenie wsierdzia. Przebieg drożdżycy w każdym przypadku może być nagły lub utajony.

Przebieg kandydozy u kobiet

W przypadku zakażenia narządów płciowych kobiet ma miejsce drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu, które przebiega z różnymi z objawami. Wśród nich można wymienić: ból w czasie stosunku, samoczynny ból sromu i przedsionka pochwy, świąd i pieczenie w okolicy narządów płciowych a także upławy, które mogą mieć postać serowatą lub wodnistą. Dodatkowym objawem są białawe naloty na sromie i pochwie oraz obrzęk i zaczerwienie rozszerzające się na skórę dookoła oraz owrzodzenia pochwy. Może pojawić się także ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, kiedy drożdżyca zajmuje cewkę moczową.

Przebieg kandydozy u mężczyzn

Mężczyźni zarażeni kandydozą odczuwają dolegliwości w okolicy narządów płciowych w postaci pieczenia przy oddawaniu moczu oraz bolesnego zaczerwienienia zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Choroba powoduje zapalenie żołędzi, zapalenie napletka oraz zapalenie cewki moczowej. Jej przebieg polega także na wodnistym lub białym wycieku z cewki moczowej oraz na zmianach śluzówkowych w postaci białawych nalotów i zaczerwienienia. Przebiegiem choroby mogą być również owrzodzenia na błonie śluzowej penisa.

Przebieg na skórze i paznokciach

Kiedy drożdżyca rozprzestrzenia się na skórę jej przebieg jest widoczny w postaci zaczerwienienia skóry i plam rumieniowych. Zakażona osoba odczuwa świąd tych okolic oraz może dostrzec złuszczanie się naskórka. Ponadto zmiany powstające na skórze są żywoczerwone, wilgotne oraz mogą nieprzyjemnie się sączyć. Na paznokciach, w wyniku zajęcia ich przez chorobę, pojawiają się zaczerwienienia bolesność oraz ropa a także dochodzi do obrzęku okolicznych tkanek. W przypadku zajęcia jamy ustnej przez kandydozę często przebiega ona bezobjawowo, jednak może się zdarzyć, że jest przyczyną wirusowego zapalenia gardła.

W przypadku pojawienia się objawów na narządach płciowych, skórze czy paznokciach niezbędne jest niezwłoczne udanie się do lekarza, który zbada, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Dobrą formą badania jest także test, który można przeprowadzić w warunkach domowych. To test PCR na wykrywanie drożdżycy poprzez ustalanie materiału genetycznego drożdży. Jego czułość jest bardzo wysoka (wynosi 99%) a pobranie niezwykle proste – wystarczy pobrać wymaz z okolicy miejsc zakażonych, a następnie wysłać go do badania. Dlatego, że oprócz jej widocznego przebiegu, choroba niekiedy nie daje żadnych objawów, tym istotniejsze jest zbadanie się w celu wykrycia obecności grzybów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie Drożdżycy
Następny artykułPrzyczyny Drożdżycy

5 KOMENTARZE

  1. Ratunku!!!Od tygodnia mam z pochwy dziwna białą wydzielinę o dziwnym zapachu, niewiem czy to przypadkiem nie drożdżyca? Czy miał ktoś ta przypadłość?

  2. Ja miałam, gdy odpowiednio szybko zgłosisz się do lekarza możesz w miarę szybko pozbyć się tej infekcji. Ale nie zwlekaj! Drożdżyca tylko czeka na Twoją zwłokę, żeby zabawić się kosztem Twojego zdrowia.

  3. Dobrze, że ta choroba jest wyleczalna. Gdy odpowiednio szybko zareagujecie, równie szybko możecie się pozbyć tych mushromów 😛 ja miałem ale już się pozbyłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here