Testy na kiłę służą do monitorowania i / lub diagnozowania infekcji Treponema pallidum, bakterii powodującej tą chorobę. Dostępne są różne typy testów. Najczęściej stosuje się testy przeciwciał.

Kiła badanie przeciwciał (serologia) – te badania wykrywają przeciwciała we krwi, a czasami w płynie mózgowo-rdzeniowym. Dostępne są dwa typy ogólne w celu testu na kiły, testu niezgodnego z przeciwciałami oraz testu przeciwciał antygenowych (pochodzących z nazwy bakterii). W przypadku takiej wenerycznej choroby jak kiła test przesiewowy może być wykonany na dwa razy, ponieważ musi być wykonany drugi test, który wykorzystuje inną metodę w celu potwierdzenia pozytywnego wyniku.

Diagnostyka kiły:

Nontreponemalne testy przeciwciał – te testy nazywane są „nontreponemal”, ponieważ wykrywają przeciwciała, które nie są specjalnie skierowane przeciwko bakterii Treponema pallidum. Te przeciwciała są wytwarzane przez organizm, gdy dana osoba ma kiłę, ale mogą także być wytwarzane w kilku innych warunkach. Testy są wysoce czułe, ale ponieważ są niespecyficzne, wyniki fałszywie pozytywne mogą być spowodowane, na przykład, zażywaniem narkotyków, ciążą, chorobą z Lyme, A także niektórymi rodzajami zapalenia płuc, malarią, gruźlicą lub niektórymi zaburzeniami autoimmunologicznymi, w tym lupusem. Pozytywny wynik na kiłę test przesiewowy musi zostać potwierdzony bardziej konkretnym testem (treponemalnym).

Nontreponemalne testy obejmują:

 • PR (Rapid Plasma Reagin) – oprócz badania przesiewowego, test ten jest użyteczny w monitorowaniu leczenia kiły. W tym celu mierzy się poziom (miano) przeciwciała. Może być również użyty do potwierdzenia obecności aktywnego zakażenia, gdy wstępne badanie przeciwciał przeciwko treponemalowi jest pozytywne.
 • Testy przeciwciał przeciwko Treponemal – te badania krwi wykrywają przeciwciała, które swoiście atakują Treponema pallidum. Są bardzo specyficzne dla kiły, co oznacza, że inne warunki nie powodują pozytywnego wyniku. Jednakże, gdy jest osoba zarażona, a te przeciwciała rozwijają się, pozostają one we krwi przez całe życie. Dla porównania, po około 3 latach przeciwciała nontrepemalne zazwyczaj zanikają u odpowiednio leczonej osoby. W związku z tym po pozytywnym wyniku badania przesiewowego należy przeprowadzić test nontreponemalny (taki jak RPR), aby rozróżnić aktywną infekcję (lub reinfekcję) i ten, który wystąpił w przeszłości i został skutecznie leczony.

Testy przeciwciał przeciwko Treponemal obejmują:

 • FTA-ABS (fluorescencyjne wchłanianie przeciwciał przeciwko treponemalnemu przeciwciała) – test ten jest przydatny po pierwszych 3-4 tygodniach od ekspozycji. Gdy występuje podejrzenie takiej choroby jak kiła badanie badań krwi, może być stosowany do mierzenia przeciwciał przeciwko T. pallidum w celu rozpoznania neurozyfilii.
 • TP-PA (test aglutynacji cząstek T. pallidum) – ten test jest czasem wykonywany zamiast FTA-ABS, ponieważ jest bardziej specyficzny i jest mniej fałszywych pozytywów.
 • MHA-TP (test mikroagregacji) – inna metoda potwierdzająca; Ten test jest obecnie znacznie mniej powszechny.
 • Immunoassays (IA) – w ostatnich latach opracowano kilka zautomatyzowanych testów, co czyni je dogodnymi do celów przesiewowych.

Diagnostyka kiły to bezpośrednie wykrycie bakterii – te testy są rzadziej wykonywane a są cenne dla prawidłowo przeprowadzonego rozpoznania:

 • Mikroskopia ciemnokomórkowa – metoda ta może być stosowana we wczesnych stadiach kiły, gdy występuje podejrzenie wystąpienia zakażenia. Obejmuje to sprawdzenie pobranego materiałuspecjalnym instrumentem zwanym mikroskopem w ciemnym polu widzenia.
 • Badania molekularne (reakcja łańcuchowa polimerazy, test PCR) – ten test wykrywa materiał genetyczny z bakterii w próbce z rany, z krwi lub płynów ustrojowych. Warto wykonać taki test na kiłę, ponieważ dokładny wynik jest niezbędny do odpowiedniego leczenia przez specjalistę dermatologa.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Kiły
Następny artykułLeczenie Kiły

2 KOMENTARZE

 1. Ja poszedłem na badania krwi, żeby się zbadać.
  Ale wiadomo, że nie każdy dobrze znosi pobieranie, dlatego fajna alternatywą jest wykonanie testu w domu!! Nieważne jak – ważne, żeby mieć pewność, że się nie jest chorym!!1!

 2. Czy moze mi ktos powiedziec czy te metody daja sto proc. pewnosci??
  Nie wiem na co sie dokladnie zdecydowac a boje się, że choruję na kiłę ;/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here