Kiła jest wysoce zaraźliwą chorobą rozprzestrzeniającą się przede wszystkim przez aktywność seksualną, w tym seks oralny i analny. Czasami choroba może zostać przekazana innej osobie przez pocałunki lub bliski kontakt cielesny. Choć ta choroba rozprzestrzenia się z rany, zdecydowana większość tych ran jest nierozpoznana. Osoba zakażona często nie zdaje sobie sprawy z choroby i nieświadomie przekazuje ją swojemu partnerowi seksualnemu.

W przypadku podejrzenia zarażenia się kiłą należy przeprowadzić w tym kierunku badanie diagnostyczne, dokładny i wygodny w użyciu jest test PCR.  Materiał potrzebny do badania za pomocą testu PCR to wymaz z zakażonych okolic (najczęściej owrzodzenia): z żołędzi, napletka, sromu, szyjki macicy, jamy ustnej i gardła oraz okolicy odbytu.

Kiła leczenie –  to kluczowe zasady, które obejmują:

 • Penicylina jest lekiem przeznaczonym do leczenia kiły.
 • Doksycyklinę jest najlepszą alternatywą w leczeniu wczesnej i późnego etapu kiły.
  Kiła związana z zakażeniem HIV nie wymaga żadnego wzmocnionego leczenia przeciwbakteryjnego.

Kiła leczenie późnego stadium to cotygodniowe wstrzyknięcia, brak dawki penicyliny przez okres 10-14 dni nie wymaga ponownego rozpoczęcia całego cyklu iniekcji. Wyjątkiem jest przypadek kobiet w ciąży, u których nie ma dowolnego przyjmowania leku w przypadku braku dawki penicyliny.

Istnieją dowody, że okres 7-9 dni między dawkami może przynieść lepsze wyniki.
Testy w celu wykrycia kiły układu nerwowego są zalecane u pacjentów z objawami neurologicznymi lub objawami neuropsychiatycznymi oraz u pacjentów bez objawów, których miana serologiczne nie ustępują odpowiednio po zalecanym leczeniu.

Częstość ponowne zakażenia wśród zarażonych kiłą jest wysoka, dlatego zaleca się częstsze badania serologiczne w tej grupie.

Zaleca stosowanie algorytmu przesiewowego opartego na RPR. W przypadku niskiego ryzyka epidemiologicznego lub klinicznego prawdopodobieństwa wystąpienia kiły. Ponadto dodatnia wartość predykcyjna izolowanego, niepotwierdzonego, reaktywnego testu chemoluminescencji trekkingowej lub enzymu immunologicznego jest niewielka.

Kiła leczenie terapią antybiotykową

Penicylina została ustalona, jako skuteczne leczenie kiły przed szeroko stosowanym randomizowanym badaniem klinicznym. Pozostaje ona podstawą leczenia i standardem, za pomocą, którego są oceniane inne tryby terapii Wytyczne dotyczące leczenia serotoninowego wspierają stosowanie penicyliny, jako preferowanego leku do leczenia wszystkich etapów kiły. Penicylina jest jedyną zalecaną terapią na kiłę wrodzoną i kiłę w czasie ciąży. Rzadko stwierdzano, że krętki blade (Treponema pallidum) utrzymują się po odpowiedniej terapii penicyliną. Jednakże nie ma dowodów na to, że organizm uzyskał oporność na penicylinę. Zalecane są następujące schematy leczenia penicyliną:

 • Pierwszy lub drugi etap kiły – penicylina benzatyny G 2,4 miliona jednostek domięśniowo (IM) w pojedynczej dawce.
 • Wczesna kiła – benzatina penicylina G 2,4 miliona jednostek IM w pojedynczej dawce.
 • Późna latencja kiły – benzatina penicylina G ogółem 7,2 miliona jednostek, podawana w 3 dawkach 2,4 miliona jednostek IM w odstępach 1-tygodniowych.
  Ciąża – zaleca się leczenie odpowiednie do stadium choroby.

Alternatywy dla penicyliny Jak stwierdzono istnieje kilka terapii, które mogą być skuteczne u pacjentek w ciąży i przy chorobach nerkach. Tetracycline, erytromycyna i ceftriakson wykazały aktywność przeciwnowotworową w badaniach klinicznych. Obecnie zaleca się je jedynie, jako alternatywne schematy leczenia u pacjentów uczulonych na penicylinę. 10-14 dniowy okres próbny ceftriaksonu jest skuteczny w leczeniu wczesnej kiły, chociaż nie ustalono optymalnej dawki i czasu trwania. Doksycyklina i tetracyklina przez 28 dni była stosowane od wielu lat i są jedynymi dopuszczalnymi alternatywami dla penicyliny w leczeniu kiły. Doksycykliną jest korzystną alternatywą dla penicyliny ze względu na jej tolerancję.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka Kiły
Następny artykułDiagnostyka Kłykcin

3 KOMENTARZE

 1. A kiedyś twierdzili ludzie że tylko przez kontakt płciowy można się zarazić ;/
  Wiadomo że jak ktoś jest chory to nie powinien o tym krzyczeć na ulicy, ale też zachować jakąś ostrożność w kontaktach z ludźmi…

 2. super że teraz wszędzie można poczytać o chorobie jaką jest kiła
  kiedyś to był temat tabu
  dobrze że ludzie zaczynają myśleć i dbać o swoje zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here