Kłykciny kończyste to następstwo zarażenia się dość popularnym wirusem brodawczaka ludzkiego, inaczej zwanego HPV. Powoduje to niezbyt przyjemne zmiany na skórze w okolicach intymnych, świąd, pieczenie i utrudnione oddawanie moczu. Zwykle kłykciny są niezwykle trudne do rozpoznania ze względu na podobieństwo do innych schorzeń wywołanych poprzez kontakty seksualne z zarażoną osobą. Oczywiście nie należy ignorować żadnych z niepokojących nas objawów i od razu udać się do lekarza na konsultacje. Na tym etapie bardzo istotną kwestią są również testy weneryczne, które pozwalają ustalić, co jest przyczyną naszych dolegliwości. Jest to o tyle ważne, o ile nieleczone kłykciny mogą spowodować daleko idące konsekwencje mocno nadszarpnąć nasz stan zdrowia. Choroba ta szybko się rozprzestrzenia i stanowi zagrożenie również dla naszego otoczenia- wirusy przenoszone są nie tylko drogą płciową, ale również poprzez kontakt z wydzielinami osoby zarażonej, a także korzystanie z tych samych rzeczy osobistych.

Testy weneryczne na wykrycie obecności wirusa HPV polega na diagnostyce z genotypowaniem. Zaleca się jego sporządzenie w przypadku wykrycia niepokojących objawów przez pacjenta, a także w celach profilaktyki (zwłaszcza w przypadku częstej zmiany partnerów seksualnych). Test ten wykonywany jest metodą PCR- badając materiał genetyczny odpowiednie jednostki są w stanie stwierdzić, co dolega danemu pacjentowi. Przewaga PCR jest znaczna, gdyż metoda ta pozwala na wykrycie pojedynczych wirusów w organizmie. Materiał do badania pobiera się z okolic zarażonych, czy też objętych wyraźnymi objawami (z napletka, sromu, pochwy, odbytu, szyjki macicy, jamy ustnej, gardła, przełyku). Pobrany wymaz jest badany z dużą czułością i swoistością. To pomaga w ustaleniu konkretnej przyczyny złego samopoczucia. Diagnostyka laboratoryjna zwykle obejmuje również i inne badania- badanie histopatologiczne, wulwoskopia, peniskopia, kolposkopia, a także badanie cytologiczne. Wszystkie te testy są szczególnie zalecane do wykonania osobom, które zauważyły w swoich okolicach intymnych wykwity w postaci małych, białych grudek.

Warto wykonać testy weneryczne, nawet jeśli mamy wątpliwości, czy są one rzeczywiście konieczne. Diagnostyka tych chorób powinna przebiegać w sposób błyskawiczny ze względu na to, iż kłykciny kończyste mogą być wstępem do znacznie poważniejszych schorzeń, takich jak nowotwory związane z układem moczowo- płciowym. Dyskomfort, jaki zwykle pojawia się na początku choroby, nasilają się w trakcie jej rozwoju, a poza tym występują również i inne problemy, takie jak utrudnione oddawanie moczu, przewlekłe bóle i stany zapalne. Niekiedy nieleczona choroba może doprowadzić również do całkowitej utraty płodności. Dzięki badaniom, możemy dowiedzieć się również, jaki rodzaj wirusa nas dotknął i czy jesteśmy zagrożeni innymi nieprzyjemnymi, a często też poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeśli zatem jesteś po przygodnym seksie, planujesz poważny związek, masz obniżoną odporność, masz wielu partnerów i chcesz dowiedzieć się, czy aby na pewno wszystko jest w porządku i nie zagrażasz zdrowiu innych, koniecznie udaj się do lekarza i wykonaj wszelkie dostępne testy diagnostyczne. To one tak naprawdę są kluczową sprawą, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo twoich najbliższych. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, na jakim etapie jest choroba,a także będziesz w stanie błyskawicznie pozbyć się nieprzyjemnych objawów odpowiednio dobranymi metodami leczenia (zwykle antybiotykami).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie Kiły
Następny artykułLeczenie Kłykcin

2 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam – warto robić testy. Są dokładne i teraz jak już można je zamówić przez neta to znika problem wstydu przed kupieniem ich w aptece czy pójsciem do lekarza. Wydatek jest, ale zdrowie jest bezcenne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here