Wielu ludzi ma kłykciny kończyste (wirus brodawczaka ludzkiego, HPV), a zakażenie często samoistnie ustępuje, bez leczenia. Ale jeśli tak się nie dziej i choroba zaczyna sprawiać problemy lekarz może leczyć objawy infekcji. Może ono obejmować leczenie kłykcin  typowych dla HPV, które zwykle nie powodują raka oraz zmian przedrakowych związanych czasem z niektórymi typami HPV.

Kłykciny kończyste leczenie, jeśli nie ma objawów

Może się zdarzyć, że nie będzie potrzebne żadne leczenie, przynajmniej nie natychmiast. Jeśli jednak testy potwierdzają zakażenie wirusem brodawczaka, lekarz będzie chciał się upewnić, że nie wystąpią żadne problemy zdrowotne związane z jego bytowaniem w organizmie.

Jednym z wiarygodnych badań w kierunku kłykcin kończystych jest test PCR na nosicielstwo wirusa brodawczaka ludzkiego. Testy na wykrywanie tego wirusa nie należą do drogich, są dość łatwe do przeprowadzenia i można je zamówić przez Internet. Jeśli kłykciny kończyste zdiagnozowane są u kobiet, ginekolog podczas badania może pobrać wymaz komórek z szyjki macicy, i przesłać je do laboratorium. Ta analiza dotyczy materiału genetycznego lub DNA wewnątrz komórek organizmu.

Jeśli wyniki badań potwierdzą zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), mogącego prowadzić do raka, lekarz może sugerować, aby częściej kontrolować kłykciny kończyste, obserwować objawy nieprawidłowych zmian komórek w okolicy narządów płciowych. Nieprawidłowe zmiany komórek w szyjce macicy mogą być sygnałem ostrzegawczym raka szyjki macicy. Lekarz może również wykonać próbę nazywaną kolposkopią, w której używa specjalnej lupy zwanej kolposkopem, aby przyjrzeć się szyjce macicy, pochwie i sromowi. Co jeśli są zmiany? Jeśli zakażenie wirusem brodawczaka spowodowało nieprawidłowe zmiany komórek, lekarz może chcieć poczekać z wprowadzeniem leczenia. Czasami komórka zmienia się – nazywana dysplazją szyjki macicy, zmianami komórek przedrakowych, lub nowotworami śródmiąższowymi szyjnymi i uleczy się samodzielnie. Jeśli lekarz zdecyduje się na leczenie nieprawidłowych komórek, może użyć jednej z następujących metod, które mają na celu usuwanie kłykcin:

 • Krioterapia. Powoduje to zamrożenie nieprawidłowych komórek za pomocą ciekłego azotu.
 • Conizacja. Ta procedura, znana również, jako biopsja stożkowa, usuwa nieprawidłowe obszary.
 • Laseroterapia. Używa światła, aby wypalić nieprawidłowe komórki.
  Procedura wycięcia elektrochirurgii pętli (LEEP). Nieprawidłowe komórki są usuwane prądem elektrycznym. Celem jest usunięcie wszystkich nieprawidłowych komórek, w tym większości lub wszystkich komórek z HPV.

Usunięcie kłykcin kończystych.

Kłykciny kończyste spowodowane infekcją HPV mogą być podniesione lub płaskie. Mogą być małe lub duże. Mogą być różowe lub w kolorze skóry. Kłykciny narządów płciowych mogą pojawić się na szyjce macicy, mosznie, w pachwinie, na udach, odbycie lub na penisie. Po upewnieniu się, że obserwowane zmiany to kłykciny kończyste leczenie agresywnie zaraz po ich pojawieniu się w rzeczywistości nie jest dobrym pomysłem. Typy HPV 6 i 11 związane z kłykcinami (brodawkami) narządów płciowych zazwyczaj mają tendencję do wzrostu przez około 6 miesięcy, a następnie stabilizują się. Czasami widoczne brodawki narządów płciowych znikają bez leczenia. Jeśli jednak lekarz stwierdzi potrzebę leczenia, może zalecić krem, który stosuje się w domu. Są dwie opcje:

 • Podofiloks (Condylox).
 • Imiquimod (Aldara).

Podofilox stosuje się przez około 4 tygodnie. Niszczy tkankę kłykcin. Badania pokazują, że około 45% do 90% kłykcin kończystych poddaje się leczeniu, ale czasem zmiany te wracają. Imiquimod zwiększa układ odpornościowy, dzięki czemu zwalcza wirusa. Często usuwa kłykciny, ale nie zawsze trwale. Lekarz może przepisać również inny rodzaj zabiegu na usuwanie kłykcin a mianowicie kwas trichlorooctowy, który jest substancją chemiczną umieszczaną na powierzchni kłykcin. Mając kłykciny chirurgicznie usunięte problem może zostać zniwelowany w 100%. Skuteczność innych technik dział od 80% do 90%. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze kłykciny kończyste są łatwiejsze w leczeniu niż większe. Kłykciny na wilgotnych powierzchniach lepiej reagują na leczenie, w porównaniu z tymi na suchych powierzchniach. Jeśli kłykciny nie ustępują po kilku zabiegach, lekarz może przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy coś innego się dzieje.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka Kłykcin
Następny artykułPrzyczyny Kłykcin

2 KOMENTARZE

 1. No o ile reszta chorób jest prawie bezobjawowa to kłykciny łatwo rozpoznać.
  no tylko trzeba działać a nie czekać na cud, że samo zniknie;/
  Mam znajomego który się całkowicie wyleczył, ale trwało to strasznie długo. Na szczęście typek jest ogarnięty i zamiast się czaić to po prostu poszedł do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here