Istnieje ponad 100 typów ludzkich wirusów brodawczaka (HPV), które zakażają ludzi. Spośród nich ponad 40 typów może zainfekować drogi płciowe i odbyt (mężczyźni i kobiety). Czasami powodują uszkodzenie narządów płciowych znany, jako condylomata acuminata lub kłykciny kończyste. Podgrupa HPV, która infekuje, może prowadzić do zmian przedrakowych w szyjce macicy i raka szyjki macicy. Typy HPV, które powodują raka szyjki macicy, są również związane z rakiem odbytu i rakiem penisa u mężczyzn. Kłykciny narządów płciowych i infekcje HPV przenoszone są głównie przez intymność seksualną, a ryzyko zarażenia wzrasta wraz ze wzrostem liczby partnerów seksualnych.

Określenie kłykciny kończyste narządów płciowych i fakty

 • Kłykciny narządów płciowych są spowodowane zakażeniem podgrupą ludzkich wirusów brodawczaka (HPV).
 • Zakażenie HPV jest obecnie uważane za najbardziej rozpowszechnione zakażenie przenoszone drogą płciową i uważa się, że co najmniej 75% populacji w wieku reprodukcyjnym zostało zakażonych wirusem HPV przenoszonego drogą płciową.
 • Zakażenie HPV jest powszechne i zazwyczaj nie prowadzi do rozwoju kłykcin, raka.
 • W wielu przypadkach kłykciny kończyste objawy powodują takie jak świąd sromu, pieczenie.
 • Stosowanie prezerwatyw wydaje się zmniejszać ryzyko przenoszenia HPV podczas aktywności seksualnej, ale nie całkowicie zapobiec zakażeniu HPV.
 • Nie ma naturalnych lub domowych środków zaradczych w leczeniu zakażeń kłykcin narządów płciowych, gdy na przykład pojawią się kłykciny w pochwie.

Jak często dochodzi do zakażenia HPV?

Zakażenie HPV jest obecnie uważane za najbardziej rozpowszechnione zakażenie przenoszone drogą płciową.  Uważa się, że co najmniej 75% populacji w wieku reprodukcyjnym zostało zakażonych wirusem HPV przenoszonego drogą płciową w pewnym momencie życie.

W rzeczywistości większość osób zakażonych wirusem HPV,  posiadających kłykciny kończyste objawy dodatkowe  nie występują. Określenie, czy dana osoba jest zarażona wirusem HPV, obejmuje testy, które identyfikują materiał genetyczny (DNA) wirusa. Ponadto nie ustalono, czy system immunologiczny ciała jest zdolny do trwałego wyleczenia z zakażenia HPV. W wielu przypadkach dana osoba będzie miała pozytywny wynik zakażenie HPV, a następnie będzie miała ujemne wyniki testów na HPV w przeciągu miesięcy lub lat, a później uzyska pozytywny wynik testu. Obecnie nie jest jasne, czy jest to spowodowane ukrytą (ciągłą, ale ukrytą) infekcją wirusową lub jeśli dana osoba została ponownie zakażona wirusem.  Bezobjawowe osoby zakażone wirusem HPV (osoby bez kłykcin lub uszkodzeń wywołanych przez HPV) nadal mogą rozprzestrzeniać infekcje wśród innych poprzez kontakt seksualny. Jednak, gdy kłykciny kończyste objawy powodują zmiany w obrębie pochwy i penisa powinny być jak najszybciej zdiagnozowane. Ważne jest, aby pamiętać, że w wielu krajach rozwiniętych badanie przesiewowe i wczesne leczenie przedrakowych zmian szyjki macicy znacznie zmniejszyły częstość występowania raka szyjki macicy. Dlatego gdy kobiety zaczynają odczuwać świąd sromu, powinny wykonać test w kierunku chorób wenerycznych w tym wirusowi HPV.

Jakie są oznaki i objawy kłykcin narządów płciowych?

Kłykciny kończyste objawy:

 • Na narządach płciowych pojawiają się, jako wysunięte, grudki.
 • Kłykciny w pochwie.
 • Kłykciny mogą mieć również wygląd falisty (kalafior).
 • Mogą pojawić się na powierzchniach ciała narażonych na kontakty seksualne, w tym sromu, szyjki macicy lub pachwiny.

Natomiast u mężczyzn kłykciny kończyste objawy powodują na penisie, mosznie, udach lub pachwinach. W obydwu przypadkach rozmiar brodawek może się różnić, a jednocześnie może wystąpić wiele brodawek. W wielu przypadkach kłykciny narządów płciowych nie powodują żadnych objawów, ale mogą powodować miejscowe podrażnienie, w zależności od ich położenia anatomicznego. Kobiety mające kłykciny pochwy mogą doświadczać objawów, takich jak krwawienia po stosunku płciowym lub nieprawidłową wydzielinę z pochwy i świąd sromu. Rzadko, krwawienie lub skąpomocz może wystąpić, jeśli kłykcina obejmuje otwór cewki moczowej.

Czy jest szczepionka, aby zapobiec kłykcinom kończystym narządów płciowych i infekcji HPV?

Szczepionka jest dostępna przeciwko typowym typom HPV związanym z rozwojem kłykcin narządów płciowych oraz raka szyjki macicy i raka odbytnicy. Ta szczepionka (Gardasil 9) została zatwierdzona przez do stosowania u kobiet w wieku od 9 do 26 lat i u mężczyzn w wieku od 9 do 15.

Czy kontrola urodzeń chroni przed takimi symptomami jak kłykciny w pochwie?

Wstrzemięźliwość w aktywności seksualnej może zapobiec rozprzestrzenianiu HPV, które są przenoszone przez kontakt seksualny. Osoba, która powstrzymuje się od seksu, może nadal zostać zarażona innymi typami HPV, takimi jak te, które powodują często kłykciny (brodawki skórne). Niektórzy badacze stwierdzili, że infekcja HPV może być przenoszona z matki do jej niemowlęcia w momencie porodu.

HPV zwykle jest przenoszony przez bezpośredni kontakt narządów płciowych podczas aktywności seksualnej. Wirus nie jest rozprzestrzeniony przez płyny ustrojowe, a HPV nie znajduje się we krwi lub narządach do przeszczepu.

Stosowanie zabezpieczeń (prezerwatyw) wydaje się zmniejszać ryzyko przenoszenia HPV podczas aktywności seksualnej. Świąd sromu powinien być wskazaniem do wstrzemięźliwości seksualnej.

Hormonalne metody kontroli urodzin nie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia HPV i uchronienia się przed takim objawem jak kłykciny w pochwie.

Czy jest test do diagnozowania kłykcin kończystych (brodawek narządów płciowych)?

Wirus HPV czasami powoduje zmiany, które pojawiają się, jako wydzielina z pochwy i swędzenie sromu. Chociaż zakażenie HPV może prowadzić do zmian przedrakowych w szyjce macicy, które rozpoznawane są w rozmazie z tkanką, to samo badanie Pap nie może zdecydowanie potwierdzić rozpoznania zakażenia HPV, chyba, że przeprowadzono specjalne badania na materiale uzyskanym z Pap. W przypadku nieprawidłowego rozmazu lekarz często przeprowadza zaawansowane badania materiału, aby ustalić, czy i jakie rodzaje HPV mogą występować.

HPV można również wykryć, jeśli biopsja (na przykład z kłykciny lub z szyjki macicy macierzystej) jest przesyłana do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy. Gdy kłykciny kończyste objawy powodują uciążliwe dla kobiety i odczuwana jest także podwyższona temperatura ciała i bóle kręgosłupa należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przed wizytą lekarską można wykonać test i udać się z nim do specjalisty.

Czy jest leczenie, które niweluje kłykciny kończyste objawy ujawniające na narządach płciowych?

Nie ma leczenia, które może wyeliminować zakażenie HPV, więc jedynym sposobem leczenia jest usunięcie zmian spowodowanych przez wirus. Niestety, nawet usunięcie kłykcin niekoniecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa, a kłykciny (brodawki) narządów płciowych często powtarzają się. Żaden z dostępnych sposobów leczenia nie jest idealny lub wyraźnie lepszy od innych.

Metody alternatywne obejmują krioterapię (zamrażanie kłykciny narządów płciowych płynnym azotem), co 1-2 tygodnie, chirurgiczne usunięcie zmian lub chirurgii laserowej.

Co zrobić, jeśli kobieta ma przednowotworowe zmiany (dysplazja) szyjki macicy?

Kobiety, u których wystąpiły umiarkowane lub ciężkie zmiany przedrakowe w szyjce macicy, wymagają leczenia, aby zapewnić, że komórki te nie przeistoczą się w raka. W tym przypadku leczenie zwykle obejmuje chirurgiczne usunięcie lub zniszczenie zaangażowanej tkanki. Każde zmiany i nietypowe symptomy jak świąd sromu i powstające kłykciny w pochwie jest alarmujący i nie powinien być bagatelizowany. Dostępne są testy HPV, które można bez skrępowania wykonać w domu.

Co powinien zrobić człowiek, jeśli jest narażony na seks partnerem posiadającym kłykciny kończyste?

Zarówno osobom z zakażeniem HPV, jak i ich partnerom należy przedstawić zagrożenie ryzykiem rozprzestrzeniania się HPV i pojawienia się zmian. Powinni zrozumieć, że brak zmian nie wyklucza możliwości przenoszenia, a prezerwatywy nie są w pełni skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wiadomo, czy leczenie zmniejsza zakaźność. Gdy pojawi się swędzenie sromu i wydzielina z pochwy, kobieta powinna zaniechać współżycia i skontaktować się z ginekologiem. Wreszcie należy przypomnieć, że kobiety-mężczyźni z brodawkami (kłykcinami) narządów płciowych powinni pamiętać o znaczeniu regularnych badań przesiewowych w kierunku przerzutów do raka szyjki macicy i zmian przedrakowych w szyjce macicy. Można zapobiegać i zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, kłykciny w pochwie powinny być stale obserwowane.  Podobnie mężczyźni powinni być poinformowani o potencjalnym ryzyku raka odbytu, chociaż nie ustalono jeszcze, w jaki sposób optymalnie monitorować raka odbytu lub go leczyć.

2 KOMENTARZE

 1. Masakra ile jest różnych odmian tego wirusa!!
  Można się przerazić serio ;/
  Ale dobrze, że dzisiaj medycyna daje możliwość wyleczenia.

 2. Zamawiałam ostatnio test ze strony dobrywenerolog.pl i muszę powiedzieć, że wszyscy, którzy boją się że mają wirusa hpv czy kłykciny powinni go kupić i zrobić. To nie zajmuje dużo czasu, wyniki dostaje się po kilku dniach i są bardzo dokładne. Bałam się, że czeka mnie długie leczenie i że będę musiała na długo zrezygnować ze współżycia ;/ Dobra organizacja i rzetelne informacje, naprawdę super.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here