Kłykciny kończyste – to zmiany skórne w okolicach genitaliów, pojawiające się w wyniku infekcji spowodowanej wirusem brodawczaka ludzkiego (znanego również jako HPV). Kłykciny najczęściej przyjmują postać grudek lub brodawek wynikających z przerostu naskórka. Niniejszy stan patologiczny jest jedną z najczęstszych chorób transmitowanych drogą płciową. Szacuje się, że ponad połowa naszego społeczeństwa w ciągu swojego życia będzie miała styczność z wirusem HPV. U większości osób zakażanie przebiega bezobjawowo, jednakże u kobiet może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji: rak szyjki macicy, rak sromu oraz dysplazja szyjki macicy. U mężczyzn natomiast może skutkować wstąpieniem takich chorób jak rak prącia.

Poniżej przedstawiony zostanie przebieg niniejszej choroby oraz przejawy zakażenia na różnych jej etapach. Podpowiemy również jakich działań profilaktycznych należy przestrzegać w celu uniknięcia styczności z wirusem powodującym Kłykciny kończyste.

PRZEBIEG CHOROBY

ETAP I – ZAKAŻENIE
Do zakażenia niniejszą chorobą dochodzi najczęściej podczas kontaktu seksualnego. Inne drogi zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego nie zostały jeszcze do końca poznane. Dlatego też, uważa się, że największym ryzykiem obarczone są osoby prowadzące bardzo aktywne życie seksualne.

ETAP II – WYSTĘPOWANIE I ROZPOZNANIE OBJAWÓW
Szacuje się, że około 50% zakażeń wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo. Jednak w niektórych przypadkach objawia się ono za pośrednictwem licznych brodawek o cielistej lub brunatnej barwie, pokrywających najczęściej okolice narządów rozrodczych u obu płci.Po rozpoznaniu niniejszych zmian należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

ETAP III – DIAGNOZA I LECZENIE
Następnie, po przeprowadzeniu badań diagnostycznych, konsultacji ginekologicznej i wenerologicznej lub dermatologicznej, pacjentom zmagającym się z Kłykcinami kończystymi zaleca się w pierwszej kolejności stosowanie maści odmiejscowych mających za zadanie hamować podziały komórkowe. Kolejnym sposobem leczenia są kremy zawierające podofilotoksynę oraz terapię interferonem, która wywołać odpowiedź immunologiczną organizmu. W niektórych przypadkach stosuje się również laseroterapię lub krioterapię.

ETAP IV – POWIKŁANIA
Nieleczona lub późno wykryta infekcja może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym choroby Bowena oraz bowenoid papulosis. Niektóre rodzaje HPV uznaje się za rakotwórcze. Dlatego też, zakażenie się niniejszą chorobą może doprowadzić do rozwoju nowotworu narządów płciowych oraz odbytu.

Pozostałymi konsekwencjami związanymi z występowaniem kłykcin kończystych są problemy z oddawaniem moczu, a u kobiet w ciąży, komórki wirusa mogą stanowić zagrożenie dla życia płodu.

Ponadto, z późno wykrytym lub nieleczonym wirusem HPV związane jest występowanie poniższych chorób:

Choroba Bowena jest postacią nowotworu skóry, objawiającego się zmianami ogniskowymi o brunatnym zabarwieniu i nadżerce występującej w ich centrum. Niniejsze zmiany zlokalizowane są najczęściej na kończynach i tułowiu pacjenta.

Bowenoid Papulosis (inaczej Grudkowatość bowenoidalna) to choroba obejmująca błony śluzowe narządów płciowych, nierozerwalnie związana z zakażeniem wirusem HPV.
Zarówno pierwsza, jak i druga choroba stanowi ryzyko rozwinięcia się raka kolczysto-komórkowego, czyli nowotworu złośliwego skóry dającego przeżuty do węzłów chłonnych.

ETAP V – PO PRZEBYTEJ CHOROBIE (DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE)
Niestety w większości przypadków, niniejsza choroba posiada charakter nawracający, a jej całkowite wyleczenie jest trudne do osiągnięcia. Dlatego też, bardzo ważne jest przestrzeganie wskazań profilaktycznych, które chronią pacjentów przed zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Do takich działań należą: stosowanie prezerwatyw podczas stosunku seksualnego, dbałość o higienę intymną oraz regularne wykonywanie testów na obecność chorób wenerycznych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Kłykcin
Następny artykułPrzyczyny Rzeżączki

2 KOMENTARZE

  1. Balam się że się zaraziłam, ale na szczęście wszystko ze mną dobrze.
    Aż strach pomyśleć, ile bym musiała poświecić czasu na leczenie, a i tak nie wiadomo czy by mi to pomogło na dobre…

  2. Halo
    jest tu ktos kto wyleczyl sie z brodawczaka??
    Dowiedzialem się ostatnio że jestem chory i boje sie ze to zostanie ze mna juz do konca zycia.. powiedzcie ze sie da to pokonac!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here