Mycoplasma genitalium jest bakterią przenoszoną drogą płciową i głównym czynnikiem przyczynowym niedokrwienia niegonokokowego zapalenia cewki moczowej z około 20-35% przypadków przypisanych temu zakażeniu. U kobiet zakażenie jest związane z zapaleniem szyjki macicy, zapaleniem błony śluzowej macicy i chorobą zapalną miednicy. Mycoplasma genitalium posiada wyraźną pozycję w spektrum pojawiających się patogennych bakterii dla ludzi.

Mycoplasma genitalium jest patogenem, który po raz pierwszy odkryto w 1980 roku w drogach moczowych dwóch mężczyzn z objawowym nongonokokowym zapaleniem cewki moczowej. Bakteria należy do klasy Mollicutes i jest patogenem w kształcie kolby. Uważa się, że patogen jest najmniejszym prokariotem, który jest zdolny do samodzielnej replikacji. Błonowe białka związane z lipidami wiążą się z cząsteczkami powierzchni komórek żylnych naczyń krwionośnych przyjmujących receptoropodobnych receptorów TLR. Ta przyczepność powoduje, że komórki te wytwarzają cytokiny, co powoduje odpowiedź zapalną.

Zakażenia mycoplasma genitalium są często bezobjawowe. Mimo to istnieją poważne następstwa, które mogą wyniknąć z nieleczonych infekcji, niezależnie od tego, czy objawy są natychmiast rozpoznawalne. W związku z mycoplasma genitalium diagnostyka rutynowa osób wysokiego ryzyka byłoby idealnym rozwiązaniem do wykrywania i leczenia schorzenia. Techniki hodowli są jednak niezwykle trudne i czasochłonne, a wykrywanie mycoplasma genitalium jest obecnie uzależnione od testów amplifikacji kwasu nukleinowego, w przypadku, których dostępnych jest niewiele opcji komercyjnych.Pacjenci, u których występuje zapalenie szyjki macicy mogą być badani przy pomocy pcr test mycoplasma i takie działania mogą rozważyć także chorzy bezobjawowi, którzy mogą być narażeni na ryzyko dalszych komplikacji zdrowotnych.

Mycoplasma genitalium diagnostyka

Hodowla patogenu Mycoplasma genitalium jest czasochłonna i kosztowna. Organizm ten jest bardzo powolny i bardzo trudny do hodowania. Wymaga hodowli tkankowej i trwa około sześciu miesięcy, a tylko kilka laboratoriów na świecie z powodzeniem hoduje izolaty kliniczne Mycoplasma genitalium.

Mycoplasma genitalium diagnostyka serologiczna obejmuje immunofluorescencję, immunobinding, immunoblotting i immunoperoksydazę. Ogólnie rzecz biorąc, mają słabą czułość i swoistość i nie były szeroko stosowane do diagnozy. Ponadto nie ma standardowych lub dostępnych w handlu testów serologicznych, a testy na molekularnych okazały się skuteczniejsze w wykrywaniu tej bakterii.

PCR test mycoplasma jest najszerzej stosowanym obecnie narzędziem diagnostycznym. Konwencjonalne PCR wymagają od dwóch do trzech dni, aby uzyskano wyniki, podczas gdy metody PCR w czasie rzeczywistym mogą przynieść rezultaty w ciągu jednego dnia i dostarczać danych ilościowych, opisując obciążenie bakteryjne w próbce.
Testy PCR umożliwiają wykrycie wielu patogenów. Można zakupić je poprzez stronę internetową i wykonać w domu, samodzielnie pobierając próbkę i wysyłając do laboratorium.

Mycoplasma genitalium – leczenie

Zakażenie mycoplasma genitalium jest leczone przede wszystkim azytromycyną antybiotykiem makrolidowym. Obecnie zalecaną metodą leczenia tak zwaną drugą linią, moksifloksacyną jest antybiotyk fluoroquinolonu. Moxifloksacyna jest stosunkowo droga, może powodować działania niepożądane i nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, co ogranicza jego powszechne stosowanie. Odnotowano również oporność na moksifloksacynę wraz ze wzrastającym zastosowaniem. W zwalczaniu tego zakażenia ważne jest wykrycie, odpowiednie leczenie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg HPV
Następny artykułPrzebieg Mycoplasma Genitalium

3 KOMENTARZE

  1. dobrze, że są antybiotyki na te dolegliwości. A jak kiedyś ludzie sobie radzili? Wolę nie myśleć. Ja już jestem wyleczony, ale czasami mam takie przemyślenia

  2. Chyba mam to schorzenie, piecze mnie penis gdy sikam, martwi mnie to bo nigdy nie miałem problemów tego typu. A taki test ile kosztuje? I ile czasu trzeba czekać na diagnozę?

  3. Skąd mogę wiedzieć, że zaraziłam się akurat tą odmianą? Nie mam czasu na latanie po lekarzach, bo pracuję do pózna. Najchętniej zrobiłabym test w domu, ale czy to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here