Mycoplasma genitalium jest często bezobjawową, bakteryjną, chorobą przenoszoną drogą płciową, charakteryzującą się podobieństwem do rzeżączki i chlamydii. Ponieważ genitalium mykoplazma często występuje w związku z innymi zakażeniami u mężczyzn i kobiet, lekarzom jest wciąż trudno samodzielnie zdiagnozować ten stan chorobowy. Istnieją dowody na to, że na świecie genitalium mycoplasma stała się trzecim, co do częstości zdiagnozowanym przypadkiem chorób przenoszonych drogą płciową u młodych ludzi.

Mycoplasma objawy u kobiet

Mycoplasma genitalium u kobiet jest powiązana z chorobami, takimi jak bakteryjne zapalenie pochwy, (w którym występują nietypowe bakterie wewnątrz pochwy, zmieniające równowagę pH oraz powodują nieprzyjemne upławy i przykry zapach). Ponadto zapalenie miednicy i zapalenie śluzówki macicy (infekcja błony śluzowej macicy). Mycoplasmę genitalium stwierdzono także u kobiet, które urodziły dzieci przedwcześnie. W większości przypadków mykoplasma, u pacjentek nie ma objawów. Jeśli okaże się, że są zarażone, objawy te prawdopodobnie wystąpią:

  • Świąd i pieczenie pochwy,
  • Pieczenie lub w inne bolesne odczucie podczas oddawania moczu,
  • Ból podbrzusza,
  • Ból podczas uprawiania seksu,
  • Krwawienie między miesiączkami.

Lekarze uważają, że długoterminowe konsekwencje infekcji mykoplazmy mogą być podobne do tych z bardziej znanymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dzieje się tak, dlatego, że wczesne objawy genitalium mykoplasma, (gdy są objawy) są podobne we wczesnych oznakach tych stanów. U kobiet, jeśli nie są leczone choroby weneryczne mogą prowadzić do niepłodności, ciąży pozamacicznej i trwałego bólu miednicy.

Mycoplasma objawy u mężczyzn

Często genitalium mycoplasma jest rozpoznawana u mężczyzn cierpiących na zapalenie cewki moczowej, która nie jest spowodowana przez rzeżączkę lub chlamydię. Objawy u mężczyzn, (jeśli występują objawy) mogą obejmować:

Powiększone jądra.
Wydzielinę z cewki moczowej.
Szczypanie w cewce moczowej.
Ból podczas oddawania moczu.
Parcie na pęcherz.
Bolesny wzwód.
Zapalenie stawów (ból i obrzęk stawów).

Zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn lekarz może zdiagnozować powiększone węzły chłonne w pachwinie i w obydwu przypadkach mogą być odczuwane skurcze w dole brzucha.      W tej chwili trwają dywagacje na temat tego, czy badanie immunizujące genitalium mycoplasma jest samo warte uwagi, ponieważ choroba zwykle nie powoduje objawów u chorego. Naukowcy z Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pracują nad opłacalną metodą przesiewową (badanie moczu jest jedną z sugestii) i badanie związku pomiędzy genitalium mycoplasma a chorobą zapalną miednicy.
Jeśli kobieta lub mężczyzna odczuwa jakieś objawy wymienione powyżej lub jest świadoma, że w przeszłości angażowała się w ryzykowne praktyki seksualne, nie powinna wahać się i zapytać lekarza o możliwość przebadania się i podjęcia skutecznego leczenia. Lekarz powinien zbadać mocz w przypadku mężczyzny, ewentualnie pobrać wymaz z prącia i pobrać wymaz z pochwy u kobiety. Nawracające infekcje pochwy i powiększone jądra są sygnałem świadczącym o możliwości zakażenia mycoplasmą.
Postępowanie po zdiagnozowaniu mycoplasmy
Po zdiagnozowaniu, genitalium mycoplasma leczenie prowadzone jest przy pomocy antybiotyków. Pacjenci, u których zdiagnozowano zakażenie, powinni skontaktować się z wszystkimi poprzednimi partnerami, z którymi uprawiali seks bez zabezpieczenia i poinformować o diagnozie oraz konieczności przeprowadzania testów.
Jeśli partnerzy seksualni zauważają u siebie takie objawy jak: krew w moczu u mężczyzny, powiększone jądra, natomiast u kobiety plamienie z pochwy, świąd i pieczenie pochwy, może to świadczyć o zakażeniu mycoplasmą.
Zapobieganie
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową, istnieją silne dowody na to, że konsekwentne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw we wszystkich czynnościach seksualnych zapewnia dużą ochronę przed zakażeniem genitalium mycoplasma. W jednym z badań stwierdzono, że użytkownik prezerwatywy ma o połowę mniejsze ryzyko infekcji jak ktoś, kto nigdy nie używa prezerwatyw.
Bakteria mycoplasma genitalium jest przenoszona drogą płciową i dlatego może powodować zapalenie dróg moczowych i narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. Trzeba pamiętać, że ta bakteria może być związana z innymi problemami, w tym z niektórymi przypadkami zapalenia stawów, a u kobiet, chorobą zapalną miednicy i niepłodnością.
Mycoplasma genitalium wydaje się rozprzestrzeniać przez niezabezpieczone współżycie analne lub pochwowe, i może być wykryta w płynnych próbkach z penisa, odbytnicy i pochwy. Do tej pory nie wykryto w płynnych próbkach z gardła.
Infekcja bakteryjna jaką jest mycoplasma podobnie jak inne infekcje przenoszone drogą płciową, może wywołać zapalenie delikatnej tkanki narządów płciowych. Takie zapalenie może powodować, że narządy płciowe są bardziej podatne na zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.
W krajach o wysokim dochodzie całkowite wskaźniki infekcji mycoplasma są niskie, wahając się między 1% a 3%. W kilku badaniach stwierdzono, że częstość występowania zakażeń nasila się częściej wśród osób, które uprawiają przypadkowy, niezabezpieczony seks z osobami o niewiadomym stanie zdrowia.
Częste przyczyny zapalenia cewki moczowej to chlamydia i rzeżączka. Jednakże badanie moczu i innych próbek może nie wykryć możliwych przyczyn zapalenia cewki moczowej. W takich przypadkach w zależności od stopnia nasilenia objawów, niektórzy lekarze mogą leczyć swoich pacjentów z domniemaną diagnozą zapalenia cewki moczowej wywołaną przez mycoplasmę lub inne choroby weneryczne. U kobiet zakażenie może powodować zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy istnieje także prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji macicy i jajowodów.
Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn mogą obejmować jeden lub więcej z następujących objawów: skurcze w dole brzucha, częste oddawanie moczu i pojawiające się szczypanie w cewce moczowej lub parcie na pęcherz. Ponadto może pojawić się ból podczas współżycia, ponieważ występuje bolesny wzwód.
Objawy zapalenia szyjki macicy i zapalenia cewki moczowej u kobiet mogą obejmować, co najmniej jeden z następujących symptomów: ból podbrzusza, częste oddawanie moczu, szczypanie w cewce moczowej, parcie na pęcherz,  ból podczas stosunku, nieprawidłowe krwawienie z pochwy – po stosunku płciowym, po menopauzie, a także krwawienie między miesiączkami. Testowanie w kierunku Mycoplasma genitalium
Mycoplasma genitalium jest trudne do wyhodowania w laboratorium, co oznacza, że wiele pacjentów z zakażeniem ma fałszywie negatywne wyniki. Niektóre laboratoria mogą mieć dostęp do specjalistycznych testów, które są w stanie wykryć materiał genetyczny lub DNA mycoplasmy. Takie badania nazywane są testami amplifikacji kwasu nukleinowego. Dostępne są wiarygodne testy PCR, które można zakupić i samodzielnie wykonać w domu.      Jeśli właściwe leczenie nie zostanie przeprowadzone u chorego, to zakażenie, które ma wpływ tylko na szyjkę macicy, rozprzestrzenia się początkowo na jajowody, które łączą jajniki z macicą. Mogą wystąpić następujące oznaki:

Gorączka.
Ból podczas stosunku.
Ból w dolnej części brzucha.
Infekcja pochwy.

Są dwa podstawowe sposoby sprawdzania obecności tego zakażenia.

 

Pierwszym testem jest test przeciwciał. W tym badaniu potrzebna jest próbka krwi, którą można pobrać za pomocą igły przez włożenie jej do żyły.
Drugi test nazywa się testem wykrywania bezpośredniego. W tym tekście mogą być wymagane różne próbki. Próbki z cewki moczowej lub szyjki macicy lub próbka moczu mogą być przeprowadzane poprzez reakcję łańcuchową nazywaną polimerazą.
Ewentualnie test PCR.

5 KOMENTARZE

  1. Po ostatnich wakacjach podejrzewałem u siebie chorobę weneryczną, martwiłem się, że to coś znacznie gorszego .. jeżeli macie podobne objawy, koniecznie skorzystajcie z drwenerolog.pl -> wszystko odbywa się szybko, sprawnie i na czas. Zrobiłem test na szczęście okazało się, że wynik był negatywny.

  2. Od tygodnia piecze mnie pochwa. W dodatku zaczęła się wydzielać jakaś kremowa wydzielina, która brzydko pachnie. Przyznam, że jestem nimfomanką ale zawsze uważałam. Co to może być?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here