Zidentyfikowany w 1980 roku, genotyp Mycoplasma jest bakterią klasy Mollicutes, która kolonizuje męski i żeński układ rozrodczy. Jest to dobrze znana, jako najmniejsza z żywych komórek, a przy niewielkim rozmiarze jego genomu była jedną z pierwszych bakterii, które mają być w pełni zaszeregowane, a pierwszy gen, który ma być syntetyzowany chemicznie.

Badania nad epidemiologią tej nowej bakterii w procesach chorobowych zostały przeprowadzone od w latach 90, po opracowaniu testów amplifikacji kwasu nukleinowego a wiele badań wyznaczyło stowarzyszenia z zespołami chorób układu krążenia mężczyzn i kobiet

Obecnie jasne jest, że mycoplasma genitalium jest głównym, a nie drugorzędnym powodem wielu zakażeń, w tym postaci bakteryjnego zakażenia waginy i zapalenia cewki moczowej. Jest również związana z chorobą zapalną miednicy i implikacją w innych zakażeniach, które przypisywano innym bakteriom.    Ogólnie rzecz biorąc, większość przypadków zakażeń mycoplasma genitalium jest bezobjawowa. Jeśli objawy się pojawiają, są one w znacznej mierze niespecyficzne i łatwe do pomylenia z innymi chorób przenoszonych drogą płciową, takimi jak chlamydia i rzeżączka. Różnią się one również znacząco u kobiet i mężczyzn:

Kobiety mają tendencję do odczuwania świądu pochwy, pieczenia przy oddawaniu moczu i bólu podczas stosunku płciowego. Mycoplasma genitalium jest również związana z bakteryjną patologią pochwy, której objawy mogą obejmować nieprzyjemny zapach z pochwy. Kobiety przechodzące to zakażenie narażone są na bezpłodność i zagrażający poród przedwczesny.

Mężczyźni mogą odczuwać dolegliwości o obrębie z cewki moczowej, bólu przy oddawaniu moczu, obrzęku stawów (zapalenie stawów). Mycoplasma genitalium jest najczęstszą przyczyną niechlamydialnego niegonokokowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn.

Mycoplasma Genitalium – opis symptomów

Jeśli zakażenie mycoplasma pozostaje nieleczone, może doprowadzić do takich powikłań jak bezpłodność, ponadto kobiety narażony są na zagrażający poród przedwczesny. A także, zapalenie przydatków, zapalenie szyjki macicy i zapalenie cewki moczowej. Zakażenie tą bakterią wiąże się z zapaleniem pęcherza moczowego, a także rozwojem choroby zapalnej miednicy u kobiet.

Objawy Mycoplasma genitalium u mężczyzn

Niektórzy mężczyźni nie mają żadnych objawów. Ci, którzy mogą mieć:

 • zapalenie cewki moczowej (przejście moczu).
 • kłucie lub pieczenie przy oddawaniu moczu.
 • wydzielina z penisa.
 • zapalenie najądrza.
 • zapalenie gruczołu krokowego.
 • zapalenie żołędzi.

Objawy Mycoplasma genitalium u kobiet

Mniej wiadomo na temat zakażeń mycoplasma genitalium u kobiet. Jednakże wykazano, że genitalium mycoplasma infekuje szyjkę macicy i powoduje zapalenie przydatków. Kobiety, które mają objawy, mogą mieć:

 • ból w okolicy miednicy i ból podczas współżycia.
 • nieprawidłowe upławy.
 • wydzielina przybiera nietypową barwę, gęstość i zapach.
 • kłucie lub pieczenie przy oddawaniu moczu.

Wyzwania w diagnostyce genotypu Mycoplasma

Główną barierą w rozpoznawaniu mycoplasma genitalium jest brak zatwierdzonego badania krwi, aby potwierdzić zakażenie. Bezpośrednia diagnoza wymaga kultury bakteryjnej, której badanie trwa do 6 miesięcy. Istnieją inne sposoby identyfikacji, ale te testy są głównie zarezerwowane dla celów badawczych.

Istnieje dostępny internetowo test PCR, który zarówno kobiety i mężczyźni mogą przeprowadzić w domu i przesłać do wskazanego laboratorium. Wymaz konieczny do badania można pobrać samodzielnie bez odczuwania wstydu i zażenowania. Materiał potrzebny do badania uzyskuje się podczas pobrania wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej, mężczyźni wymaz pobierają się z cewki moczowej. Inną możliwością jest wykonanie badania z porannego moczu.

3 KOMENTARZE

 1. Mam straszne swędzenie w okolicach pochwy, boję się że to coś poważnego, czy może ktoś polecić dobrego lekarza, który zdiagnozuje mi ewentualną chorobę?

  • lepiej zrób test, ja robiłam i wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo. Dowiedziałam się, że nie jestem chora, to było zwykłe przeziębienie przed okresem, dlatego przy stanie podgorączkowym bolał mnie brzuch.

  • Z mojego penisa wycieka dziwna ciecz. Ma też dziwny zapach. Czytałem w necie, że może to być rzeżączka ale teraz widzę, że tyle tych chorób że może to być cokolwiek. Gdzie udać się na badania? W sensie, czy muszę mieć jakieś skierowanie? Nigdy nie miałem takich problemów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here