Choroby weneryczne są chorobami przenoszonymi drogą płciową. Obecnie w każdym roku odnotowuje się większa liczbę chorób, które przenoszone są drogą płciową. Wynika to głównie z braku świadomości o chorobach wenerycznych, zagrożeniach i sposobach zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Powodem częstym zakażenia jest przygodny stosunek seksualny odbyty bez użycia prezerwatywy. Przygodny stosunek, ale i nie tylko może być powodem zakażenia bakteryjnego mycoplasma genitalium. W początkowej fazie zakażenia może się choroba rozwijać bez żadnych objawów. Okres bez objawowy niestety utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Nieleczone zakażenie bakteryjne mycoplasma genitalium może spowodować bardzo poważne problemy zdrowotne na przykład bezpłodność. Dodatkowo choroba powoduje zakażenie cewki moczowej w przypadku mężczyzn a w przypadku kobiet zapalenie pochwy u kobiet.

Jakie są przyczyny zakażenia bakteryjnego mycoplasma genitalium?

Zakażenie jest spowodowane bez bakterię, która należy do rodzaju mycoplasma. Bakteria nie zawiera komórkowej ściany i bytuje w moczowo-płciowym układzie człowieka. Bakteria powoduje też zakażenie dróg moczowo-płciowych. Do zakażenia bakterią dochodzi poprzez przygodny stosunek seksualny bez stosowania prezerwatywy. W przypadku nie stosowania prezerwatywy może dojść do tego, że bakteria przeniesie się na narządy płciowe. Zagrożenie zakażenia bakterią występuje w wyniku seksu oralnego i analnego.

Co może spowodować zakażenie bakteryjne mycoplasma genitalium u kobiet i mężczyzn?

W przypadku kobiet zakażenie bakteryjne mycoplasma genitalium może spowodować, że zakażenie obejmie:

 • pochwę,
 • szyjkę macicy,
 • jajowody,
 • endometrium,
 • przymacicza.

Powyższe zakażenia mogą prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej. W przypadku mężczyzn zakażenia może być powodem zapalenia cewki moczowej.

Objawy zakażenia bakteryjnego mycoplasma bakteryjnego genitalium

Początkowy okres zakażenia przebiega bez objawów. Brak objawów powoduje, że osoby zakażone nie są świadome zakażenia i co za tym idzie nie podejmują leczenia. Objawy zakażenia mogą się pojawić po pewnym czasie od zakażenia. Najczęstszymi objawami są:

 • ból oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej,
 • ból występujący w momencie oddawania moczu,
 • częstomocz i odczuwanie parcia na pęcherz.

W przypadku mężczyzn objawami są:

 • wyciek pochodzący z cewki moczowej,
 • podrażnienie prącia.

Powikłania związane z nieleczeniem zakażenia bakteryjnego mycoplasma genitalium bakteryjnego

Nie podejmowanie leczenia powoduje, że zakażenie bakteryjnego mycoplasma genitalium się rozwija. Rozwój zakażenia może być powodem poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku nieleczenia zakażenia u mężczyzn może dojść do zapalenia najądrza i gruczołu krokowego. W przypadku nieleczenia zakażenia u kobiet może dojść do zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy. Zakażenie u mężczyzn i kobiet może być przyczyną braku płodności.

Diagnoza choroby

Związku z tym, że zakażenie bakteryjne mycoplasma genitalium w początkowej fazie przebiega bez objawowo, jednym pewnym sposobem diagnozy jest wykonanie testu na obecność chorób wenerycznych. Badanie opiera się na analizie próbek moczu lub wymazów z cewki moczowej. W przypadku kobiet materiał do wykonania testu może zostać pobrany z wydzieliny szyjki macicy. Diagnoza choroby bez wykonania badań  na obecność chorób wenerycznych jest bardzo trudna ze względu na to, że objawy są niejednoznaczne i mogą przypominać objawy związane z innymi chorobami wenerycznymi. Osoba, która odbyła przygodny stosunek seksualny powinna bardzo szybko wykonać test na obecność chorób wenerycznych, ponieważ w przypadku chorób wenerycznych czas jest bardzo cenny. W celu uniknięcia zakażenia należy stosować prezerwatywy podczas stosunku seksualnego.

4 KOMENTARZE

 1. Hej, czy jest tutaj ktoś kto miał podobne objawy? Martwi mnie to, że ciągle chodzę na łazienki i odczuwam ból przy oddawaniu moczu.. co to może być i jak to leczyć?

 2. Nie wstydźcie się iść do lekarza. Moja mama jest ginekologiem i ona zawsze powtarza, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Czasami ludzie boją się iść do lekarza a potem jest już za późno. Przecież lekarz widzi setki takich przypadków. Nie jesteście jedyni! Poza tym dla lekarza to codzienność oglądać różne stadia chorobowe narządów płciowych

 3. Od miesiąca bolą mnie jądra z nasileniem na lewe. Czy zna ktoś dobrego wenerologa w trójmieście? Chciałbym udać się do specjalisty w swojej dziedzinie. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here