Rzęsistkowica jest tym rodzajem infekcji, który daje objawy niezwykle podobne do wielu innych schorzeń wenerycznych. Ponadto fakt, iż do zakażenia może dojść w inny  sposób niż tylko stosunek płciowy powoduje, że często wiele osób mylnie stawia sobie samodzielnie diagnozę, stwierdzając całkiem inną i często znacznie mniej poważną dolegliwość. Bardzo często zdarza się także, iż to schorzenie nie daje objawów, a te które się pojawiają, jak na przykład zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet nie są postrzegane jako objaw choroby, a jedynie chwilowe zaburzenie organizmu, wywołane innymi czynnikami, jak na przykład choroba czy przyjmowanie innych leków. Jednak nie powinno się bagatelizować tego schorzenia, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może wywoływać poważne problemy ze zdrowiem. Rzęsistkowica może być przyczyną powstawania torbieli, przewlekłych zapaleń dróg moczowych i rodnych a nawet być przyczyną powstawania nowotworów.

Aby podjąć odpowiednie leczenie tej choroby, należy ją najpierw właściwie zdiagnozować. Leczenie opiera się głównie na przyjmowaniu właściwych dawek antybiotyków, jednakże muszą być one odpowiednio dobrane, aby efekt był odpowiedni i prowadził do wyleczenia. Niezbędna tutaj jest przede wszystkim odpowiednia diagnostyka, potwierdzająca zakażenie tą właśnie chorobą. Zazwyczaj bowiem pacjenci, udający się do specjalisty nie mogą liczyć na bezbłędne rozpoznanie choroby. Lekarz bowiem opiera się w głównej mierze przede wszystkim na wywiadzie prowadzonym z pacjentem oraz badaniu wzrokowym. Tutaj zaś ani jeden, ani drugi sposób mogą nie wnieść nic, co pomoże określić właściwie schorzenie. Niewiele osób bowiem łączy wystąpienie dolegliwości tej natury z posiadaniem zwierząt, co w przypadku rzęsistkowicy może być dość istotne. Psy i koty, tak często i chętnie trzymane w domu często bowiem są nosicielami pierwotniaków, odpowiedzialnych za wywoływanie tego właśnie schorzenia. Tak samo można zarazić poprzez stosowanie tych samych akcesoriów do kąpieli lub korzystanie z toalety, podobnie zresztą jak wieloma innymi chorobami wenerycznymi. Wówczas lekarz najczęściej zleca przeprowadzenie dodatkowych badań, które w stu procentach mają potwierdzić lub wykluczyć zarażenie rzęsistkowicą.

Można jednak znacznie przyspieszyć cały proces leczenia tego schorzenia. Na rynku bowiem bez większych problemów można kupić test PCR, który pomaga wykryć właśnie rzęsistkowicę. Taki test ma tą zaletę, że bez najmniejszego problemu można go zrobić w domu. Do wykonania niezbędny staje się wymaz z pochwy ( u kobiet) lub z żołędzi albo napletka ( u panów). Można także zastosować do jego przeprowadzenia wymaz z cewki moczowej. Test jest produktem najnowszej generacji, pozwala na wykrywanie materiału genetycznego pierwotniaków, odpowiedzialnych za powstawanie zakażenia. Metoda ta nosi nazwę reakcji łańcuchowej polimerazy. Ze względu na jej bardzo dużą czułość daje niezwykle skuteczne efekty w wykrywaniu choroby, skuteczność określa się jako 99,9 procent. W praktyce oznacza to, iż często korzystając z tego testu można wykryć już jednego pierwotniaka.

Oczywiście test daje tylko potwierdzenie zakażenia, konieczne z pewnością będzie udanie się do specjalisty i wykonanie dalszych badań w celu określenia stopnia zaawansowania schorzenia. Jednakże może dać odpowiedź na pytanie dręczące osobę chorą, jak również znacznie przyspieszyć początek leczenia. Każdy lekarz na wiadomość, iż pacjent wykonał taki test i uzyskał wynik pozytywny może bowiem niemalże od razu przystąpić od określania sposobu leczenia. Można go także wykonać w zasadzie w każdej sytuacji. jeżeli kobieta podejrzewa, że objawy które obserwuje to infekcja pochwy test będzie odpowiedzią, czy przypadkiem nie doszło do zakażenia rzęsistkowicą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Rzęsistkowicy
Następny artykułLeczenie HPV

2 KOMENTARZE

  1. Najlepiej zrobić testy i mieć pewnosc, bo objawy rzesistkowicy tak jak piszecie sa bardzo podobne do innych chorub i samemu sie nie da okreslic co nam jest czy to na pewno jest choroba czy moze tylko falszywy alarm… Bakterie sa wszedzie i łatwo sie zarazic. Trzeba uwazac zeby potem nie plakac ze jestesmy chorzy.

  2. Wygodna sprawa z tymi testami.
    Jak ktoś jest nieśmiały to jest najlepsze rozwiązanie – wszystko przez kuriera i za chwile ma się elegancko wyniki jak na dłoni.
    Albo się czuje ulgę albo się pędzi do lekarza po leki. Ale lepiej nie siedziec na 4 literach z założonymi rękami, bo samo nic się nie zrobi niestety..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here