Zakażenie rzęsistkowicą jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową. To nie jest zwykle poważne, ale objawy mogą być nieprzyjemne. Zażywanie leków nazywanych antybiotykami zazwyczaj usuwa infekcję.

Trichomonas jest pierwotniakiem, który jest drobnym zarazkiem, podobnym do bakterii. Może zainfekować obszar narządów płciowych. To znaczy, pochwę i cewkę moczowej u kobiet, a także cewkę moczową, a czasami gruczoł krokowy u mężczyzn. To zakażenie jest przekazywane innym ludziom przez stosunek płciowy. Zakażenie to zazwyczaj nie infekuje innych organów, a więc nie ma tendencji do tak poważnego, jak inne infekcje przenoszone drogą płciową.

Rzęsistkowica objawy powoduje takie jak:

Kobiety

 • Wydzielina z pochwy jest powszechna. Jest to zazwyczaj wydzielina zielono-żółta i może być „pienista”.
 • Upławy mają zwykle nieprzyjemny zapach.
 • Pieczenie w pochwie i w okolicy sromu. Podrażnienie może sięgnąć do pachwiny.
 • Ból podczas stosunku.
 • Może wystąpić ból podbrzusza.
 • Pieczenie podczas oddawania moczu.

U niektórych kobiet nie występują żadne objawy. Nadal można jednak przekazywać zakażenie rzęsistkowicą, nawet, jeśli dana osoba nie ma żadnych symptomów. Infekcja pochwy powinna zaniepokoić każdą kobietę aktywną seksualnie i skłonić do zrobienia testów w kierunku rzęsistkowicy.

Mężczyźni

 • Wydzielina z penisa jest powszechna.
 • Może się zdarzyć, pieczenie w cewce moczowej.
 • Często może pojawić się pieczenie podczas oddawania moczu, z powodu podrażnienia wewnątrz penisa.
 • Często również występuje krwiomocz.
 • Parcie na pęcherz.
 • Ból podczas stosunku.

U większości zarażonych mężczyzn tak jak u kobiet nie występują żadne objawy.

Jak dochodzi do zakażenia rzęsistkowicą?

Zakażenie rzęsistkowicą jest zwykle przenoszone przez seks z zarażoną osobą. Ponieważ u mężczyzn i kobiet zakażonych nie ma objawów, można przenosić infekcję, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jakie są możliwe powikłania związane z zakażeniem rzęsistkowicą?

Ciąża. Jeśli pacjentka ma nieleczoną infekcję w okresie ciąży, zwiększone jest ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka o małej masie ciała. Przenoszenie zakażenia do dziecka podczas przechodzenia przez kanał rodny.
U mężczyzn infekcja może, powodować nieprzyjemne zakażenie gruczołu krokowego (nazywane zapaleniem gruczołu krokowego).
Jeśli pacjent ma nieleczoną rzęsistkowicę, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zakażeń HIV, jeśli pacjent ma kontakt seksualny z osobą zarażoną wirusem HIV.

Jak rozpoznaje się zakażenie rzęsistkowicą?

Ważne jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę, ponieważ takie same objawy mogą powodować wiele różnych zakażeń:

 • Próbkę (wiązówkę) z wylotu z pochwy lub prącia wysyła się do laboratorium, która ma być poddane badaniu. Może to być zrobione przez lekarza, albo może pobrać próbkę samodzielnie na zasadzie testu i wysłać do laboratorium.
 • Rzęsistkowica jest czasem diagnozowana przypadkowo, gdy przeprowadza się badanie kontrolne u kobiet.
 • Próbka moczu u mężczyzn może również wskazywać zakażenie.

Rzęsistkowica objawy zwykle powoduje w ciągu miesiąca od kontaktu z osobą zakażoną. Jeżeli pojawi się infekcja pochwy powodująca swędzenie w tej okolicy, ponadto obserwowane są w ostatnim czasie obfite miesiączki i odczuwany jest dyskomfort podczas seksu, może to świadczyć o zakażeniu rzęsistkowicą. Każda zmiana, jaką posiada wydzielina z pochwy to znaczy: barwa, konsystencja, zapach powinna skłonić kobietę do wykonania testu i skontaktowania się z ginekologiem. Jeżeli dodatkowo pojawi się ból i pieczenie podczas oddawania moczu nie należy zwlekać z poznaniem przyczyny takich przykrych doznań.

Jeśli natomiast mężczyzna zauważy zapalenie żołędzia i pojawi się wydzielina z penisa, która może być cienka i biaława, nie powinien lekceważyć tego problemu, ponieważ rzęsistkowica powoduje takie objawy. Gdy mężczyzna odczuwa również ból w podbrzuszu i częste parcie na pęcherz i uwidacznia się zapalenie napletka (jest to rzadkie), powinien wykonać test. Pozytywny wynik powinien zmobilizować go do konsultacji z dermatologiem.

Jakie są typowe oznaki zakażenia rzęsistkowicą?

Rzęsistkowica, znana również jako „trich”, jest chorobą przenoszoną drogą płciową wywołaną przez pasożyt zwyczajny jednokomórkowy zwany Trichomonas vaginalis.

Tylko około 30 procent osób, które mają rzęsistkowicę ma jakiekolwiek objawy. Większość mężczyzn nie ma żadnych objawów. Niemniej jednak niektórzy z nich mogą mieć tymczasowe podrażnienie wewnątrz penisa, niewielką wydzielinę lub zauważy lekkie pieczenie podczas oddawaniu moczu lub wytrysku. Niektóre kobiety nie obserwują żadnych objawów, lub odczuwają dyskomfort taki jak niewielki ból podczas stosunku. Najbardziej niepokojącym objawem, który szybko zauważają kobiety jest nieprzyjemny zapach z pochwy.

Prezerwatywy chronią przed pasożytem Trichomonas vaginalis, co jest szczególnie ważne, ponieważ podobnie jak u większości chorych z przewlekłą chorobą przenoszoną drogą płciową, posiadanie aktywnego zakażenia ułatwia przenoszenie lub zarażenie wirusem HIV lub innych chorób przenoszonych drogą płciową. Rzęsistkowica często współistnieje z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pasożytnicze pierwotniaki przenoszone są z jednej osoby na drugą podczas niechronionego stosunku płciowego. Przechodząc od prącia do pochwy lub odwrotnie, płyn – nasienie, wydzielina z pochwy lub krwawienie miesiączkowe przechodzące od jednego partnera do drugiego podczas współżycia staje się wrotami do takich zmian chorobowych jak infekcja pochwy. Podczas stosunku pochwowego lub analnego, a także wzajemnego masturbowania lub dzielenia się zabawkami seksualnymi mogą pozwolić pasożytowi podróżować z jednego partnera do drugiego.

Zwykle pasożyt infekuje pochwę i drogi moczowe podczas aktywności seksualnej, wpływając na cewkę moczową, szyjkę macicy, srom kobiet i cewkę moczową lub pod napletkiem nieobrzezanych mężczyzn. Powstaje wtedy często zapalenie żołędzia i pojawia się krwiomocz. Rzadko zdarza się, aby pasożyty bazował na innych częściach ciała, w tym ustach i odbycie. W rzadkich przypadkach pasożyt może być również rozprzestrzeniony od matki do dziecka podczas porodu, jeśli matka ma aktywne zakażenie w trakcie porodu.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli pojawią się niepokojące wyżej opisane objawy u kobiety lub mężczyzny należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Bolesność narządów płciowych i ból podbrzusza jest wystarczającą oznaką do konsultacji lekarskiej i wykonania koniecznych badań i testów. Obecnie dostępne są na rynku testy do samodzielnego wykonania w domu, które podają wiarygodny wynik w kierunku rzęsistkowicy i innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Diagnoza w kierunku rzęsistkowicy

Większość osób będących nosicielami zakażenia nie wykazuje objawów, ale objawy mogą pojawić się w sposób przerywany, jeśli zakażenie nie zostanie leczone i można łatwo pomylić się z objawami zakażenia dróg moczowych.

Lekarz nie może diagnozować rzęsistkowicy wyłącznie na podstawie objawów.

Dla mężczyzn i kobiet, lekarz może zamówić laboratoryjny test w celu zdiagnozowania zakażenia. U mężczyzn, zakażenie można potwierdzić poprzez próbkę moczu. U kobiet lekarz może wykonać badanie miednicy, które może pozwolić mu na zobaczenie małych czerwonych rany w pochwie lub szyjce macicy. Może on również pobrać wymaz z pochwy, aby zbadać bakterię.

Do wykrywania rzęsistkowicy można również zastosować kulturę pochwową lub test DNA. Niedawno stały się dostępne testy o wiele dokładniejsze, w tym badania DNA, które są wiarygodne u mężczyzn i kobiet. Te testy można wykonać właśnie za pomocą wymazów z pochwy lub moczu. Jeden z tych testów pozwala nawet świadczeniodawcom na sprawdzenie rzęsistkowicy, chlamydii i rzeżączki przy użyciu tej samej próbki.

4 KOMENTARZE

 1. Za mną najgorszy okres w moim życiu, kiedy myślałem ze mam jedna z chorób wenerycznych ;/ Miałem różne objawy, nie mogłem współżyć itd. i już się bałem, że coś jest nie tak. Ten strach był okropny, najgorsze było to, że wszystko co czytałem do mnie pasowało ;/ zamówiłem testy na stronce sklepu dobrywenerolog i to była najlepsza decyzja. Szybko dostałem naprawdę dokładne wyniki i mogłem się wreszcie uspokoić, że to zwykła infekcja a nie jakiś wirus czy rzeżączka. Naprawdę super rzecz te testy dla takich osób jak ja.

 2. Rzęsistkowica ma podobne objawy do różnych lagodniejszych infekcji intymnych i dlatego na poczatku ją pomyliłam. Na szczescie to nie to ale warto sprawdzac takie rzeczy zeby szybko zaczac sie leczyc ewentualnie 😉

 3. W sumie to te wszystkie objawy są podobne – czy to rzęsistkowica czy rzeżączka albo kiła ;/ Jak się pojawi coś dziwnego to się nie zastanawiać co to tylko działać. Wiem po sobie… Miałem tyle problemów bo się wstydziłem pójść do lekarza. A on rzeczowo zrobił co trzeba i jestem dzisiaj zdrowy!!!

 4. […] Rozpoznanie rzęsistkowicy możliwe jest poprzez wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. W tym celu konieczne jest pobranie materiału genetycznego z pochwy bądź cewki moczowej i odpowiednie jego przygotowanie. Tak przygotowane próbki umieszcza się pod mikroskopem, a następnie sprawdza, czy występują w nich pierwotniaki odpowiedzialne za rzęsistkowicę. Jeśli wynik jest pozytywny to lekarz przepisze odpowiednie leki. Leczenie musi obejmować zarówno partnera jak i partnerkę. Rzęsistkowica objawy u mężczyzn może mieć utajone, często są one niezauważalne i o zarażeniu najczęściej daje znać rzęsistkowica pochwy. Więcej o objawach rzęsistkowicy przeczytasz tutaj http://dobrywenerolog.pl/rzesistkowica/objawy-rzesistkowicy/. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here