Chociaż rzęsistkowica to choroba weneryczna, którą można z  łatwością wykryć przy pomocy testów. To przez to, że nieraz nie wykazuje ona na początku żadnych objawów bardzo łatwo można nie zauważyć, że jest się na nią chorym. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni swojego zdrowia, lub zdrowia naszego partnera seksualnego, warto jest wykonać testy, które to zweryfikują. W przypadku nieleczonej choroby może dojść do sytuacji, w której będziemy narażeni na bardzo niebezpieczne powikłania.

Przebieg choroby

U mężczyzn choroba często przebiega bezobjawowo, dlatego jeśli nie zostanie ona szybko wykryta i wyleczona mężczyzna będzie zarażał swoje partnerki seksualne nawet o tym nie wiedząc. W niektórych przypadkach objawy choroby u mężczyzn występują i są to:

 • podrażnienie lub pieczenie penisa,
 • stan zapalny na żołędzi,
 • bolesność w okolicy krocza,
 • wydzielina z cewki moczowej,
 • uczucie parcia na mocz,
 • trudności z oddawaniem moczu.

U kobiet również może dojść do bezobjawowego przebiegu choroby. Rzęsistek pochwowy może bytować w organizmie kobiety przez wiele lat i nie zostać zauważony. Objawami, na które skarżą się kobiety zarażone rzęsistkowicą są:

 • uczucie dyskomfortu w dole brzucha,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • pieczenie warg sromowych, krocza, a nawet ud,
 • dolegliwości bólowe podczas stosunków seksualnych,
 • żółto-zielone upławy o cuchnącej woni.

Rzęsistkowica skutki

W przypadku kobiet przewlekła, nieleczona rzęsistkowica może doprowadzić do zarażenia pochwy i ujścia cewki moczowej. Towarzyszą temu zazwyczaj obfite upławy, szczególnie nasilone zaraz przed wystąpieniem miesiączki lub zaraz po jej zakończeniu.

Dolegliwością, która często dotyka kobiety zmagające się z rzęsistkowicą jest zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego. Są one spowodowane bakteryjnym zakażeniem i wiążą się z bardzo nieprzyjemnymi i krępującymi objawami. Dolegliwości te najczęściej zdarzają się u kobiet. Ich najczęściej występujące objawy to uczucie parcia na mocz, pieczenie przy oddawaniu moczu i częste oddawanie małej ilości moczu. Schorzenie to występuje także przy innych chorobach lub w wyniku przeziębienia, dlatego jego obecność nie może bezpośrednio wskazywać na rzęsistkowicę.

Kobiety, które chorują na rzęsistkowicę mają często także zapalenie szyjki macicy. Początkowo, choroba ta może przebiegać bezobjawowo, co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną dla zdrowia. Zapalenie szyjki macicy to stan zapalny tej części macicy, która łączy pochwę z jamą macicy. Szyjka macicy jest niezwykle ważnym elementem dróg rodnych kobiety, gdyż chroni ona górą część układu rozrodczego, pozwala na dostanie się plemników do macicy oraz wydostanie się dziecka na zewnątrz podczas porodu. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak między innymi niepłodność czy też zapalenie otrzewnej.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że rzęsistkowica jest chorobą niezwykle niebezpieczną, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. U kobiet cierpiących na tę chorobę może wystąpić ciąża pozamaciczna. Jest ona efektem umiejscowienia zapłodnionej komórki jajowej poza jamą macicy. Stan ten zagraża nie tylko życiu dziecka, ale także noszącej go matki.

U kobiet w ciąży zarażonych rzęsistkowicą może pojawić się poród przedwczesny. Rzęsistek pochwowy może wpłynąć na przebieg ciąży, doprowadzić do pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego urodzenia dziecka.

Rzęsistkowica to choroba, która w przypadku zaniedbania jej leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych skutków. Aby mieć pewność, że jest się zdrowym należy wykonać odpowiednie testy, które to zweryfikują.

2 KOMENTARZE

 1. Miałam zapalenie szyjki macicy ale na szczęście lekarz wykluczył rzęsistkowicę 😉
  Strach przed chorobami przenoszonymi drogą płciową zawsze u mnie był wielki, bo tak naprawdę jak ktoś się nie badał to nigdy nie wie, czy nie nosi jakiegoś wirusa ;/ Teraz to już mamy więcej wiedzy na ten temat, ale kiedyś…

 2. Mój były się zaraził rzęsistkowicą i teraz jak tylko ktoś mi mówi o podobnych objawach to od razu namawiam na testy.
  On nie chciał oczywiscie na poczatku isc do urologa. Faceci sie strasznie wstydza, a przeciez mamy XXI wiek!! Zresztą kobiety są podobne… Nie ma co się stresować tylko działać, lekarze przeciez nie patrza na nikogo z gory i pomagaja sie wyleczyc!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here