Rzęsistkowica należy do bardziej nieprzyjemnych chorób wenerycznych. Do jej objawów należy ból w cewce moczowej i różnokolorowe, cuchnące upławy. Poniekąd jednak ważniejsze od następstw choroby są jej przyczyny – bo to dzięki ich znajomości można zrozumieć sposób, w jaki atakuje organizm i skuteczniej się przed nią bronić.
Przyjrzyjmy się więc, jaka jest geneza rzęsistkowicy i w jaki sposób ta nieprzyjemna pasożytnicza choroba atakuje nasz organizm.

Rzęsistek

Pasożytem wywołującym rzęsitkowicę jest niewielki protist zwany rzęsistkiem pochwowym (łac. Trichomonas vaginalis). To jednokomórkowe stworzenie należy do wiciowców i jest zbyt małe, by można je było zauważyć gołym okiem; rzęsistki są tylko nieco większe od ludzkich białych krwinek, osiągając zaledwie 9 mikrometrów długości. W przeciwieństwie do większości pasożytów z grupy protistów, rzęsistek nie potrafi tworzyć cyst (przetrwalników) i występuje jedynie w formie zwanej trofozoitem. Mimo to, pasożyt ten jest bardzo wytrzymały. Osobniki laboratoryjne potrafią przeżyć nawet do 24 godzin w próbkach moczu lub nasienia poza organizmem żywiciela.

Wizualnie rzęsistek nie prezentuje się szczególnie spektakularnie. Jego trofozoity mają zmienny, lekko podłużny kształt i wyposażone są w pięć wici, z czego cztery rozciągają się na zewnątrz komórki, a piąta jest wokół niej owinięta; o ile cztery pierwsze umożliwiają pasożytowi poruszanie się, funkcja piątej pozostaje tajemnicą.

Nie jest to jedyny przedstawiciel rzęsistków – na zwierzętach hodowlanych pasożytuje jego większy krewniak, rzęsistek bydlęcy, natomiast atakujący ludzi rzęsistek jelitowy wywołuje rzęsistkowicę układu pokarmowego.

Rzęsistkowica – przyczyny

Przyczyny zarażenia mogą być różne. Wbrew pozorom rzęsistkowicy można nabawić się nie tylko w najbardziej oczywisty sposób (tj. drogą płciową). Niebezpieczeństwo zarażenia może też nieść używanie tych samych ręczników lub przyborów do mycia, co osoba będąca nosicielem pasożyta. Czasem nawet wejście do wody, w której przebywała chora osoba może skończyć się zarażeniem. Można również „złapać” pasożyta, korzystając z toalet publicznych. Choroba może również przenieść się z matki na dziecko w czasie porodu. Czynnikiem podwyższającym ryzyko jest niedostateczna dbałość o higienę intymną.

Ofiarami rzęsistka padają dwukrotnie częściej kobiety, niż mężczyźni. Pasożyt osiedla się u nich w pochwie, cewce moczowej lub szyjce macicy. U mężczyzn może zamieszkać na napletku bądź żołędzi członka, a nawet w prostacie. W obu przypadkach organizm reaguje na pasożyta stanem zapalnym, oraz wytwarza się nieprzyjemna wydzielina.

Problem w tym, że rzęsistkowica może mieć (zwłaszcza u mężczyzn) przebieg bezobjawowy, przez wiele lat nie dając znać o sobie. Prowadzi to do tego, że nieświadoma swojej choroby osoba może przekazać pasożyta swojemu partnerowi seksualnemu.

Rzęsistek dzięki swoim wiciom może swobodnie przemieszczać się po organizmie żywiciela, szukając sobie wygodnego lokum. W układzie płciowym człowieka znajduje się wystarczająco substancji odżywczych, które pasożyt pobiera na drodze fagocytozy przez błonę komórkową. Rzęsistki bardzo szybko uszkadzają nabłonki, na których bytują.

Testy

Ponieważ rzęsistkowica może nie dawać żadnych objawów, niekiedy do jej wykrycia konieczne są testy. Najskuteczniejsze są te oparte na metodzie PCR, polegającej na powielaniu materiału genetycznego, by wykryć w nim DNA pasożytów. Testy takie dają 99-procentową wykrywalność rzęsistka i pozwalają na wykrycie nawet najmniejszej ilości pasożytów (łącznie z samotnym osobnikiem). Ceny testów na rzęsistkowicę wahają się w okolicach 150 złotych. Przeprowadzenie badania pozwala na wczesne wykrycie pasożyta i podjęcie walki z nim, a w konsekwencji usunięcie go z organizmu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Rzeżączka
Następny artykułLeczenie Rzęsistkowicy

2 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem osób które używają czyjegoś ręcznika albo szczoteczki czy coś!!
    Nigdy nie mamy pewności, że ta osoba nie jest na coś chora i się nie zarazimy ;/
    Masakra rzęsistkowica jeszcze jest nie do wyrycia inaczej niż przez testy a jak już się jest facetem to wgl przekichane ;/

  2. Chyba zrobie sobie test na rzesistkowice. Widze ze to nie jest jakies trudne i szybko ma sie wynik. A skoro kobiety sa w grupie ryzyka to warto mysle…
    Objawy się zgadzaja… Oby to nie bylo to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here