Rzeżączka to najbardziej rozpowszechniona choroba przenoszona drogą płciową wśród ludzi. Wywoływana jest przez bakterię dwoinkę rzeżączki (łac. Neisseria gonorrhoeae), która żyje w wilgotnych miejscach ciała, takich jak jama ustna, drogi moczowo-płciowe czy odbyt. Osoby zarażone często bagatelizują objawy choroby co może prowadzić do niepłodności, a w przypadku kobiet w ciąży nawet do przeniesienia infekcji na dziecko co może wywołać u niego ciężkie zakażenie tkanek oka. W przypadku podejrzenia u siebie zakażenia bakterią rzeżączki należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Rzeżączka diagnostyka

W przypadku mężczyzn rzeżączka rozwija się znacznie szybciej niż w przypadku kobiet, dużo szybciej można ją także wykryć. Po około 3-5 dni od momentu zakażenia mężczyźni mogą zauważyć ropny wyciek z cewki moczowej, któremu towarzyszy silne pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. U kobiet objawy pojawiają się najczęściej z 1-2 tygodniowym opóźnieniem i są to niewielkie upławy, zdarza się również zapalenie cewki moczowej oraz zapalenie kanału szyjki macicy. W związku z tym, że są to objawy występujące także przy innych chorobach układu płciowego to nie należy ich lekceważyć, bo nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Do zakażenia może dojść podczas stosunku płciowego, analnego oraz oralnego. Według najnowszych badań dwoinki rzeżączki przeżywają  do 4 godzin na tzw. powierzchniach nieorganicznych, takich jak deska klozetowa czy ręcznik. Zakażenie bez udziału stosunku płciowego jest więc możliwe, choć występuje znacznie rzadziej.

Rzeżączka badanie

Diagnozę o zarażeniu rzeżączką stawia się w oparciu o badania na występowanie dwoinki rzeżączki w wymazie z pochwy lub wydzielinie z cewki moczowej. Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku mężczyzn. U kobiet, badanie to jest nieco dłuższe i bardziej skomplikowane. Polega ono na pobraniu wymazu z pochwy, następie bada się je na obecność genów bakterii albo stosuje się hodowlę bakteryjną, czyli inkubowaniu próbki wydzieliny z pożywką umieszczoną na płytce. Proces ten trwa około 2 dni, aż do wytworzenia przez się kolonii bakterii widocznych gołym okiem.

Przygodne stosunki płciowe (zwłaszcza bez ochrony w postaci prezerwatywy) mogą prowadzić także do innych infekcji. Należy pamiętać, że rzeżączka może współistnieć także z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak chlamydia, HPV lub kiła, dlatego należy zbadać się również w tym kierunku.

Rzeżączka – TEST

Głównymi metodami wykrywania rzeżączki są badanie bakterioskopowe, metoda hodowli oraz metoda fluorescencji. Obecnie coraz częściej są one jednak wypierane przez znacznie bardziej nowoczesne sposoby takie jak test PCR, który polega na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Przewagą testu PCR nad tradycyjnymi metodami jest czułość i swoistość testu, która wynosi ponad 99%. Test PCR pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii. Podczas tego badania pobiera się wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy, kanału odbytu, gardła lub spojówek, który następnie sprawdza się pod kątem występowania szczepów bakterii. Inną możliwością jest także wykonanie testu z użyciem pierwszych 15-20 ml porannego moczu.

Obecność bakterii rzeżączki można badać na wiele sposobów. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy po wykryciu choroby powinniśmy bezzwłocznie poddać się leczeniu, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań oraz poprawić swój standard życia, który zależy w dużej mierze od naszego zdrowia i samopoczucia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Rzeżączki
Następny artykułLeczenie Rzeżączki

2 KOMENTARZE

  1. 4 godziny na desce klozetowej :O masakra, strasznie długo… Teraz aż strach korzystać z publicznych toalet.
    No wiadomo, czasem nie ma wyjścia, ale lepiej być ostrożnym.
    Bo potem z tego co czytałam, jeśli się człowiek zarazi, to czeka go mega długie leczenie.
    Mam nadzieje, ze mnie to nigdy nie spotka. Dzięki za ten artykuł, pomógł mi w przygotowaniu projektu na zajęcia z biologii 😉

  2. Moja wspollokatorka kiedys mi opowiadała ze strasznie sie bala ze ma rzeżaczke po tym jak wspolzyla bez zabezpieczenia z jakims typkiem poznanym na imprezie… Zrobila testy i na szczescie wyszly negatywne, ale sie tak strachu najadła, ze przez 3 lata miala przerwe od alkoholu i imprez po tamtym incydencie.
    Dobrze ze dzieki testom mozna sie szybko przekonac, czy sie jest chorym czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here