Rzeżączka to choroba weneryczna, którą można się zarazić podczas kontaktu seksualnego. Dlatego podczas seksu z przypadkowymi partnerami należy zabezpieczyć się prezerwatywą. Trzeba jednak pamiętać, że rzeżączka przenosi się także podczas seksu oranego i analnego. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nieleczona rzeżączka powoduje zapalenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet. Pierwsze symptomy choroby są często niezauważalne. Rzeżączkę można poznać w momencie, kiedy z cewki moczowej wypływa ropa, oddawanie moczu jest bolesne. U kobiet mogą pojawić się także upławy. Jeżeli istnieje podejrzenie zarażenia się dwoinką rzeżączki, koniecznie trzeba wykonać test. Kiedy wynik jest pozytywny, należy zażyć odpowiednie środki farmakologiczne, które wyleczą chorego. W celu uniknięcia zarażenia się rzeżączką wystarczy stosować prezerwatywy. Lepszym wyjściem jest zapobiegnie niż leczenie choroby.

Rzeżączka testy

Jeżeli podczas oddawania moczu pojawia się ból i pieczenie a z cewki moczowej wydobywa się ropa, istnieje podejrzenie zarażenia się rzeżączka. W aptekach dostępne są testy weneryczne, między innymi wykrywające zakażenie rzeżączką. Testy są łatwe w obsłudze i wykazują się niezwykłą czułością. W momencie, kiedy test wykazał zakażenie, partner chorej osoby, również powinien wykonać test na rzeżączkę, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zarażenia.W momencie, kiedy test wykazał chorobę, należy zapisać się do lekarza wenerologa lub udać się do apteki i zapytać o leki bez recepty. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, objawy nie przemijają, wizyta u lekarza wenerologa jest konieczna.

Rzeżączka leczenie

Rzeżączkę można wyleczyć. Najczęściej w tym celu stosuje się penicylinę. Jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Niektóre szczepy bakterii uodporniły się na ten lek, w związku z czym podaje się inne środki farmakologiczne. Podczas leczenia należy unikać stosunków seksualnych. Jeżeli jednak chora osoba chce uprawiać seks, koniecznie musi się zabezpieczyć prezerwatywą, nawet kiedy współżyje ze stałym partnerem. Trzeba pamiętać, że ryzyko zarażenia podczas współżycia chorym partnerem jest bardzo wysokie i sięga ok. 60-90%. Po przeprowadzeniu leczenia należy powtórzyć test weneryczny lub wykonać badania kontrolne u lekarza wenerologa. Niekiedy bakterie przetrzymują leczenie i namnażają się, powodując ponowne zapalenia.

Rzeżączka leki

Rzeżączka jest na szczęście uleczalną chorobą. W celu pozbycia się bakterii należy zażyć jeden z tych leków:

  • penicylina – antybiotyk, najczęściej przepisywany przez lekarzy;
  • doksycyklina – antybiotyk, który lekarz przepisuje po nieudanej kuracji penicyliną;
  • cefiksym- lek bez recepty, który blokuje syntezę komórek bakterii, w wyniku czego obumierają;
  • azytromycyna – lek bez recepty, który blokuje rozmnażanie się bakterii.

W momencie, kiedy chory decyduje się na leczenie we własnym zakresie, powinien w aptece zakupić cefiksym i azytromycyna, ponieważ tylko zażywanie tych leków w jednym czasie, daje gwarancje wyleczenia.

Rzeżączka u kobiet w ciąży

Rzeżączka u kobiet w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka. Dlatego, kiedy przyszła mama zacznie podejrzewać rzeżączkę, powinna niezwłocznie udać się do swojego lekarza ginekologa lub wenerologa. Lekarz podejmie odpowiednie leczenie. W momencie porodu naturalnego dziecko zaraża się od matki. Wynikiem zakażenia jest rzeżączkowe zapalenie spojówek. Choroba jest niebezpieczna, ponieważ niewyleczona prowadzi do zapalenia rogówki, a nawet utraty wzroku. Zapobiegawczo, po porodzie, każdemu dziecku przeprowadza się zabieg Credego, który polega na zakropieniu w woreczek spojówkowy 1% azotanu srebra.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka Rzeżączki
Następny artykułPrzebieg Rzeżączka

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie rzeżączki jest trudne zwłaszcza jesli kobieta jest w ciąży.
    Miałam znajomą, która była zarażona i nic sobie z tego nie robiła, nie ograniczyła współzycia ani nic. Teraz jak mi ktoś mówi, że podejrzewa u siebie rzeżączkę to od razu mówię że ma zrobić sobie testy itd. Ja też już robiłam bo myślalam, ze jestem chora. Lepiej zapobiegać niż leczyć, wiadomo 🙂

  2. Można wyleczyc rzeżączkę ale to dłuuugi bardzo proces i trzeba sie niezle nameczyc i wyrzec wielu rzeczy. Mialam kumpla ktory sie zarazil podczas wakacji za granica i jak widzialam, ile musi brac lekow, to bylo mi go strasznie szkoda. I wcale nie zarazil sie przez stosunek, tylko przez jakies obskurne lazienki ;/
    Nie ma co sie zalamywac tylko trzeba byc cierpliwym 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here