Rzeżączka jest infekcją bakteryjną wywołaną przez organizm Neisseria gonorrheae przenoszony przez kontakt seksualny. Jest ona jedną z najstarszych znanych chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród osób zakażonych rzeżączką od 50% do 70% również zaraża się chlamydią, innym rodzajem bakterii, która powoduje inną chorobę przenoszoną drogą płciową.

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, rzeżączkę nie można przenosić z toalety lub uchwytów drzwi. Bakterie powodujące rzeżączkę wymagają bardzo specyficznych warunków wzrostu i rozmnażania się. Nie może ona żyć na zewnątrz ciała przez kilka sekund lub minut, ani też nie może żyć na skórze dłoni, ramion lub nóg. Przetrwa tylko na wilgotnych powierzchniach ciała i znajduje się najczęściej w pochwie, częściej na szyjce macicy. Może też żyć w cewie moczowej, przez które przedostaje się mocz z pęcherza moczowego.

Rzeżączka może występować nawet w tylnej części gardła (od kontaktu jamy ustnej i narządów płciowych) oraz w odbytnicy. Każda osoba bez względu na płeć w momencie pojawienia się niżej opisanych niepokojących objawów powinna wykonać test na obecność chorób wenerycznych takich jak na przykład rzeżączka.

Po jakim czasie pojawiają się objawy rzeżączki?

Jeśli dana osoba doświadcza objawów rzeżących, to będzie to około 10 dni po narażeniu się na zakażenie bakteryjne przez seks pochwowy, doustny lub analny.

Rzeżączka objawy u kobiet

Większość zarażonych kobiet nie ma objawów, zwłaszcza we wczesnych stadiach zakażeń. To, że dana osoba nie odczuwa żadnych objawów rzeżączki nie oznacza, że nie ma infekcji. Rzeżączka może prowadzić do poważniejszych zagrożeń, w tym zwiększyć ryzyko wystąpienia kolejnej choroby przenoszonej drogą płciową takiego jak na przykład HIV. Lekarze zalecają, aby wszystkie kobiety aktywne seksualnie przebadały się pod kątem zakażenia rzeżączką, aby zapobiec szkodliwym powikłaniom, jeśli nie pozostały niezauważone, nierozpoznane i nieleczone.

Jeśli jednak symptomy pojawią się zakażona kobieta odczuwa następujące objawy.

Rzeżączka objawy:

 • Zapalenie lub częste oddawanie moczu,
 • Żółtawe upławy z pochwy,
 • Zapalenie przydatków
 • Zaczerwienienie i obrzęk narządów płciowych,
 • Pieczenie lub swędzenie okolicy pochwy.
 • Zapalenie gardła.
 • Krwawienie między okresami.

Jeśli rzeżączka jest nieleczona może prowadzić do poważnego zakażenia miednicy z zapaleniem jajowodów i jajników. Zakażenie może powodować poważne, bolesne zakażenie miednicy, znane, jako choroba zapalna miednicy i występuje w 10% -40% kobiet z zakażeniem rzeżączkowym szyjki macicy.

Objawy infekcji miednicy obejmują:

 • Gorączkę.
 • Skurcze miednicy.
 • Bóle brzucha.
 • Bóle podczas współżycia seksualnego.

Zakażenie miednicy, zapalenie przydatków może powodować trudności z zajściem w ciążę lub nawet bezpłodność z powodu uszkodzenia lub niedrożności w obrębie jamy brzusznej. Od czasu do czasu, jeśli zakażenie jest wystarczająco poważne, może zajść miejscowy obszar zakażenia i pojawienie się ropnia, które może zagrażać życiu, a poważna operacja może okazać się konieczna. Zakażenia u osób z zaburzeniami powodującymi poważną chorobę, taką jak AIDS lub przyjmujące leki immunosupresyjne, mogą być jeszcze poważniejsze. Dlatego gdy obserwuje się jakiekolwiek infekcje pochwy, powodujące upławy warto wykonać testy w kierunku chorób wenerycznych.

Rzeżączka objawy u mężczyzn

Mężczyźni częściej odczuwają objawy w przypadku zakażenia rzeżączką. Jednak Niektórzy mężczyźni z rzeżączką nie mają objawów. Podobnie jak w przypadku kobiet, rzeżączka być „cichym” zakażeniem przenoszonym drogą płciową dla mężczyzn. Mężczyźni częściej niż kobiety doznają bólu podczas oddawania moczu lub upławów z penisa. Jednakże, rzeżączka może pozostać niezauważona. Chyba, że mężczyzna przebada się wykonując test w przeciwnym wypadku nigdy nie będzie mieć pewności, czy doszło do zakażenia, czy nie. Badanie jest łatwe, i szybkie do wykonania.

Objawy zwykle zaczynają się w ciągu tygodnia po zakażeniu.

Obejmują one:

 • Żółtą, białą lub zieloną wydzielinę z penisa.
 • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Zapalenie cewki moczowej.
 • Ból jąder.
 • Obrzęk w jądrach.
 • Krew w moczu.
 • Ból brzucha.
 • Zapalenie gardła.

W przypadku pojawienia się takich symptomów jak pieczenie cewki moczowej i pojawia się krew w moczu dobrze jest wykonać test na rzeżączkę, który potwierdzi lub wykluczy zakażenie.

Zakażenie rzeżączką może również zainfekować odbyt, jeśli uprawiany jest seks analny, lub może się rozprzestrzeniać infekcja na odbyt z innej części ciała. Objawy rzeżączki w odbycie mogą obejmować:

 • Świąd w okolicach odbytu.
 • Wydostawanie się wydzieliny z odbytu.
 • Parcie na stolec.
 • Ból podczas wypróżniania.

Czy męska rzeżączka ma długotrwałe efekty?

Kiedy przez długi czas nie jest leczone zakażenie rzeżączkowe, może powodować zapalenie w obrębie układu moczowego, nazywane zapaleniem najądrza. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do bliznowacenia, a kanały plemnikowe mogą zostać zablokowane – co utrudnia przepływ plemników do penisa. W rezultacie mężczyzna może stać się mniej płodny lub niepłodny.

Jeśli pacjent lub partner seksualny ma jakiekolwiek z tych objawów, powinien udać się do lekarza ginekologa w przypadku kobiet lub dermatologa, wenerologa w przypadku mężczyzn. Szczególnie ważne jest, aby kobiety, które są w ciąży lub planują zajście w ciąże przebadały się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak zdiagnozować rzeżączkę?

Badanie na obecność zakażenia rzeżączką przeprowadza się poprzez pobranie wymazu z zakażonej okolicy (odbytnicy, gardła, szyjki macicy, penisa) i identyfikację bakterii w laboratorium poprzez hodowanie materiału z wymazu (hodowanie bakterii) lub identyfikację materiału genetycznego z bakterii. Czasami badania nie wykazują bakterii z powodu błędów próbkowania (obszar próbek nie zawiera bakterii) lub inne trudności techniczne, nawet, jeśli dana osoba ma zakażenie.

Nowsze testy w celu zdiagnozowania rzeżączki obejmują zastosowanie sond DNA lub technik amplifikacji (na przykład reakcji łańcuchowej polimerazy lub PCR) w celu zidentyfikowania materiału genetycznego bakterii. Testy PCR dają szybki i wiarygodny wynik na obecność zakażenia chorobami wenerycznymi takimi jak rzeżączka.

Czym grozi nierozpoznanie zakażenia rzeżączką?

1% przypadków rzeżączki prowadzi do DGI, co może być śmiertelne. DGI (zakażenie rzeżączkowe), zwane także zapaleniem stawów kręgosłupa, dotyczy rzeżączki rozprzestrzeniającej się na inne części ciała, takie jak krew, skóra, serce lub stawy. Podczas gdy u jednej na 100 kobiet i mężczyzn zakażonych rzeżączką występuje tylko jeden raz, jest to poważne. Zakażenie może rozwinąć się od 2 do 14 dni po zakażeniu rzeżączką.
Objawy mogą obejmować dreszcze, gorączkę, choroby, zapalenie stawów (ból stawów lub obrzęk stawów), bolesność nadgarstków i ścięgien, wysypkę skórną, uszkodzenie skóry (otwarte rany lub guzki wypełnione ropą) lub objawy zapalenia opon mózgowych (takie jak ciężkie bóle głowy, bóle szyi, wymioty, zmieszanie i drgawki). Znowu może to być bardzo poważne.

Trzeba zawsze pamiętać, aby zbadać się – czy występują objawy, czy nie.

Jeśli kobieta lub mężczyzna uprawiali seks bez zabezpieczenia, powinni regularnie badać się na choroby przenoszone drogą płciową, (co najmniej, co sześć miesięcy). W ten sposób będą w stanie wcześnie leczyć się na rzeżączkę lub inne chorobami przenoszone drogą płciową i dzięki temu unikną powikłań. Zapalenie przydatków u kobiet i zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz w obydwu przypadkach zapalenie gardła mogą być przykrymi konsekwencjami rzeżączki.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy rzęsistkowicy

3 KOMENTARZE

 1. Wszędzie szukałam pomocy jak zaczelam odczuwac bole brzucha i pieczenie okolic intymnych i tak dalej, nie będę się tu rozpisywać… Wstydziłam się iść do lekarza, a naczytałam się że to może być właśnie rzeżączka ;/ Ale zamówiłam test z drwenerolog.pl i szybko odetchnęlam z ulgą 🙂 zróbcie go, nie warto się stresować – jesli myslicie, ze jestescie chorzy. Test się zamawia ze strony i po zrobieniu odsyła z powrotem a potem dostaje się dokładne wyniki z laboratorium 🙂 Nawet z domu nie trzeba wychodzić jak ktoś się wstydzi czy coś 🙂 super że takie rzeczy są już dostępne 😉

 2. Powiem szczerze że miałem straszną schizę, że jestem chory na rzeżączkę jakiś czas temu. Na szczęście się nie sprawdziło, zrobiłem test i wyszedł negatywny. Każdy powinien myślę wiedziec jakie są objawy takich chorób i jak temu zapobiegać albo leczyć… Bo to naprawdę sa niebezpieczne choroby. Szkoda, że tak mało sie o nich mówi… ogólnie fajny i rzetelny artykuł, podeslę znajomym żeby byli świadomi 😉

 3. A mi moja siostra wmawiała, że rzeżączką można się zarazić tylko drogą płciową.
  Trochę była w szoku, kiedy jej udowodniłam, że to nieprawda. Fajnie, że teraz te testy są tak łatwo dostępne i można wszystko dokładnie sprawdzić – czy się nie ma żadnej bakterii ani wirusa. Fajnie też że są takie stronki jak ta, które uświadamiają o różnych zagrożeniach związanych z chorobami wenerycznymi 😀 Jak dla mnie ogromny plus!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here