Rzeżączka jest chorobą przenoszoną drogą płciową i wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. Bakterie rzeżączkowe najczęściej przenoszone są z jednej osoby do drugiej podczas kontaktu seksualnego, w tym kontaktu oralnego, analnego lub pochwowego.

Rzeżączka – czynniki ryzyka Czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko zakażenia rzeżączką są:

 • młody wiek,
 • nowy partner seksualny,
 • partner seksualny, który ma jednocześnie innych partnerów,
 • wielu partnerów seksualnych,
 • poprzednia pozytywna diagnostyka rzeżączki,
 • mając inne infekcje przenoszone drogą płciową.

Rzeżączka powikłania Nieleczona rzeżączka może powodować poważne komplikacje, takie jak:

 • Bezpłodność kobiet. Nieleczona rzeżączka może rozprzestrzeniać się do macicy i jajowodów, powodując zapalenie miednicy, zapalenie szyjki macicy, co może prowadzić do bliznowacenia, większego ryzyka powikłań w okresie ciąży i niepłodności. Rzeżączka to poważne zakażenie, które wymaga natychmiastowego leczenia. Rzeżączka powodująca zakażenia jajowodów, szyjki macicy, macicy, może trwale uszkodzić układ reprodukcyjny i spowodować bezpłodność. Ciąża pozamaciczna występuje, gdy, zapłodnione jajeczko zagnieździ się w jajowodzie, w których embrion nie jest w stanie rozwijać się. Bliznowacenie spowodowane przez zakażenie może spowodować zablokowanie jajowodu, zapobiegając przejściu embrionów do macicy.
 • Niepłodność u mężczyzn. Mężczyźni z nieleczoną rzeżączką mogą doświadczać zapalenia najądrza – zapalenie małej, zwiniętej rurki w tylnej części jądra, gdzie znajdują się kanały plemników (najądrza).
 • Rzeżączka to infekcja rozprzestrzeniająca się na stawy i inne obszary ciała. Bakterie powodujące rzeżączkę mogą rozprzestrzeniać się przez krążenie krwi i infekować inne części ciała, w tym stawy. Ponadto rzeżączka powikłania powoduje takie jak: gorączka, wysypka, uszkodzenia skóry, bóle stawów, obrzęk i sztywność.
 • Zwiększone ryzyko HIV / AIDS. Nie leczenie rzeżączki powoduje, że chory jest bardziej podatny na zakażenie wirusem HIV, który prowadzi do AIDS. Osoby, które zarażają się zarówno rzeżączką jak i HIV, są w stanie łatwiej przekazać te choroby swoim partnerom.
  Powikłania u niemowląt. Dzieci, które zarażają się rzeżączkę od matki podczas porodu, mogą utracić wzrok, ponadto na skórze głowy może dojść do powstawania ran.

Aby ustalić, czy doszło do zakażenia rzeżączką lekarz pobierze wymaz z narządów płciowych, aby następnie oddać do laboratorium w celu poddania go badaniu. Badanie diagnostyczne może być wykonane przez:

 • Badanie moczu. Może to pomóc w identyfikacji bakterii w cewce moczowej.
 • Wymazie z dotkniętego obszaru, czyli: gardła, cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy lub odbytnicy.

Dla osób zakażonych rzeżączką powstały zestawy do badań domowych, są to testy PCR dające możliwość samodzielnego pobrania próbki, którą należy wysyłać do określonego laboratorium w celu przeprowadzenia badania. Każde zapalenie szyjki macicy powinno być poddane szczegółowym badaniom w celu wykluczenia takich właśnie zakażeń bakteryjnych jak rzeżączka.

Badanie innych infekcji przenoszonych drogą płciową

Lekarz może zalecić testy na inne infekcje przenoszone drogą płciową, ponieważ rzeżączka zwiększa ryzyko wystąpienia tych zakażeń, zwłaszcza chlamydii, często towarzyszącej rzeżączce. Testy na obecność wirusa są zalecane również u każdego, u którego zdiagnozowano infekcję płciową. W zależności od czynników ryzyka mogą być korzystne testy na dodatkowe infekcje przenoszone drogą płciową. Dlatego warto skorzystać z tak wygodnych testów jak PCR, aby upewnić się o stanie swojego organizmu. Kobiety zakażone rzeżączką zagrożone są ciążą pozamaciczną dlatego planując posiadanie potomstwa powinny poddać się badaniom diagnostycznym w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

2 KOMENTARZE

 1. Nie wiedzialem ze rzezaczka jest az tak niebezpieczna;/ Czemu oni w szkolach nas nie ucza o takich rzeczach ;/ Teraz bede wiedzial zeby uwazac i zawsze byc zabezpieczonym przed zarazeniem…

 2. Zanim zaczelam wspolzyc z moim chlopakiem to musialam go wypytac, czy nie mial zadnych chorob takich jak kila czy rzezaczka wlasnie… Na szczescie nie mial, ale jak zaczelo go bolec w okolicach intymnych i w ogole to zrobil testy.
  Jest zdrowy ale dobrze ze sie zbadal, bo mam teraz 100% pewnosci, ze jest zdrowy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here