Rzeżączka jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych chorób wenerycznych. Powodem jej powstawania jest bakteria zwana dwoinką rzeżączki (neisseria gonorrhoeae), która najbardziej lubi wilgotne i ciepłe miejsca, jakimi na ciele są drogi moczowo-płciowe, odbyt czy jama ustna. Bakterie najczęściej lokują się u kobiet w szyjce macicy, a u mężczyzn w cewce moczowej. Stąd rozprzestrzeniają się dalej na narządy płciowe. Nieleczona rzeżączka jest przyczyną u kobiet – zapalenia przydatków, zapalenia stawów oraz niepłodności czy ciąży pozamacicznej. U mężczyzn powoduje zapalenie jąder i najądrzy oraz zapalenie opon mózgowych. Aby się przed nią uchronić należy unikać sytuacji, które mogą spowodować zakażenie. Wśród nich znajduje się przygodny stosunek płciowy, stosunek bez prezerwatywy a nawet brak odpowiedniej higieny.

Rzeżączka – przyczyny choroby

Aby doszło do zakażenia rzeżączką muszą być spełnione nie tylko warunki seksu z nieznajomym partnerem bez zabezpieczenia (i nie tylko seks dopochwowy, ale także analny i oralny).  Może być to także używanie wspólnych środków higieny osobistej z osobą, która nosi w sobie bakterie rzeżączki, czy nieumiejętne korzystnie z publicznych miejsc, tj. toalet. Dwoinki rzeżączki są dość wytrzymałe na przeżycie w środowisku im niesprzyjającym, np. na desce klozetowej, czy ręczniku żyją do czterech godzin i z tego względu ryzyko zakażenia jest takie duże. I nie musi być to tylko w miejscach publicznych, gdzie szczególnie dziewczynki ze względu na budowę anatomiczną są na to narażone. Do zakażenia może dojść również w domu, jeśli mieszka w nim osoba zarażona. Zdrowe osoby mogą zarazić się poprzez używanie wspólnych ręczników czy gąbek a nawet poprzez spanie w jednym łóżku. Tak mogą się zarazić nie tylko osoby dorosłe, ale również rodzice mogą zarazić swoje dzieci. Do zakażenia dziecka może nastąpić również w czasie porodu, co może być przyczyną stanów zapalnych różnych okolic ciała i powstawania ropni, np. rzeżączkowe zapalenie okolicy oczu u noworodka.

Wykrycie zakażenia

Przy tak łatwym rozprzestrzenianiu się choroby ciężko czasami się przed nią uchronić. Nawet jeśli wyeliminujemy przypadkowe stosunki płciowe to zawsze pozostaje jeszcze nieuważne przestrzeganie higieny w miejscach publicznych. Czasami naprawdę niewiele trzeba, by bakterie przeniosły się na nas lub na nasze dziecko. Niestety objawy choroby nie są standardowe, a początkowo u kobiet bardzo łagodne i mogą być przez to bagatelizowane i mylone z innymi dolegliwościami (upławy z pochwy, swędzenie i infekcje okolicy odbytu). U mężczyzn mogą być nieco bardziej zauważalne, niż u pań poprzez np. ropną wydzielinę z cewki moczowej. Jeśli mamy więc jakiekolwiek podejrzenia warto oczywiście udać się do lekarza, który zleci nam odpowiednie badania, ale można także samemu w domu wykonać test PCR na wykrywanie rzeżączki. Daje on 99% pewności zakażenia i wykrycia bakterii rzeżączki, a jest bardzo prosty w użyciu, bo polega tylko na pobraniu wymazu z cewki moczowej lub kanału odbytu.

Najlepszym sposobem ustrzeżenia się przed zakażeniem jest unikanie sytuacji, które mogą do niego prowadzić. Niestety czasami wyeliminowanie pewnych czynności z naszego życia nie jest możliwe, a na niektóre sytuacje (np. korzystanie z publicznej toalety tuż po zakażonej osobie) nie mamy wpływu. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja własnego ciała i szybkie reagowanie nawet na najmniejsze objawy, które mogą nam się nawet wydawać niegroźne. Dzięki temu możemy mieć wpływ nie tylko na dobre zdrowie nas samych, ale także bliskich nam osób.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzebieg Kłykciny
Następny artykułDiagnostyka Rzeżączki

2 KOMENTARZE

  1. Serio mozna sie zarazic nie tylko przez seks? Nie wiedzialem o tym… teraz to juz bede uwazal jeszcze bardziej. Myslalem ze to nie jest taka straszna choroba ale widze ze nawet zapalenie opon moze sie rozwinac. Szok. Mysle ze fajnie ze powstaja takie stronki. Mozna sie duzo dowiedziec i przez to uniknac zarazen i nawet zrobic testy itd.

  2. Byłam pewna do niedawna że tymi chorobami to sie można zarazić tylko drogą płciową! Bo tak kiedyś mówiono i nie miałam pojęcia, ze np. w miejscu publicznym rzeżączką tez sie mozna zarazić…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here