W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pada ofiarami chorób płciowych. Pozytywnym aspektem tego tematu jest fakt, iż dzięki temu choroby płciowe przestały być tematem tabu. Niestety wciąż wiele osób łączy je jedynie z bardzo rozwiązłym trybem życia. Głównym tematem tego artykułu jest leczenie streptococcus agalactiae, który jest paciorkowcem zaliczanym do ziarniaków. Do zdiagnozowania tego „cichego wroga” używa się agaru z krwią. Wiele osób zapewne najbardziej ciekawi fakt, skąd bierze się w ciele człowieka taki intruz? Otóż okazuje się, że można być jego nosicielem. Jest to bakteria, która bardzo często występuje w drogach rodnych kobiety ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej z pochwą. Co więcej, staje się ona bardzo niebezpieczna u kobiet w ciąży, więc warto wykonać wszelkie testy przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Streptococcus agalactiae – jak leczyć?

Wszelkie badania udowadniają, iż bakteria ta jest szczególnie wrażliwa na antybiotyki z grupy penicylin, czyli te, które zostały odkryte jako pierwsze. Uważa się, że podanie przyszłej mamie w niedługim okresie przed porodem profilaktycznej dawki ampicyliny zapobiega ryzyku zakażenia okołoporodowego. W wypadku uczulenia na tę substancję można stosować zamiennie linkozamidy lub makrolidy, aczkolwiek należy liczyć się z tym, iż istnieje ryzyko oporności na właśnie tę grupę leków. Bardzo często lekarze dochodzą do wniosku, iż tego paciorkowca nie trzeba leczyć. Jest to jednak odpowiedź, która nie zadowala pacjentek, szczególnie tych, które wiedzą, iż bakteria ta może stanowić zagrożenie dla planowanego dziecka. Wtedy z pomocą przychodzi medycyna naturalna. Proponowane są czopki z eukaliptusa, propolis czy olejek herbaciany. Lekarze, którzy postanawiają leczyć tę bakterię często przepisują pacjentkom antybiotyk lub zalecają przyjmowanie kwasu kaprylowego.

„Streptococcus agalacticae – leczenie” to temat, któremu należy zazwyczaj poświęcić wiele uwagi nie jedynie ze względu na uciążliwość tego schorzenia, ale również dlatego, iż ogromna część kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że są nosicielkami tego okropnego paciorkowca. W leczeniu chorób najważniejsze jest to, aby umieć im zapobiegać i wzmacniać układ immunologiczny na tyle, aby potrafił sam, chociaż częściowo, zwalczać niechciane bakterie i drobnoustroje. W momencie wystąpienia jakichkolwiek podejrzeć na temat tego, iż możliwe jest bycie nosicielem tego paciorkowca należy jak najszybciej udać się do pobliskiej apteki i zaopatrzyć swoją apteczkę w test, którego odczyt da jednoznaczny wynik na temat właśnie tej bakterii. Warto również pamiętać o wzmacnianiu swojego układu immunologicznego. Większość osób twierdzi, iż wystarczy regularna suplementacja, jest to jednak ogromny błąd. Najważniejszy jest tryb życia, który się prowadzi. Jedynie odpowiednia ilość snu, zbalansowana dieta i komfort psychiczny są w stanie zapewnić zdrowie.

Wiele osób nie jest do końca świadomych faktu, że odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych również może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia lub nawet całkowitym uniknięciu zachorowań. Ważne jest, aby do mycia miejsc intymnych, które są przecież szczególnie delikatne, nie używać mydła, gdyż jego pH jest całkowicie różne od naturalnego pH sfer męskich/kobiecych. Płyny do higieny intymnej posiadają odpowiednią kwasowość, co pomaga w zachowaniu naturalnej, zdrowej flory bakteryjnej, dzięki czemu organizm ma zdolność do samodzielnej obrony przed rożnymi bakteriami, które tylko czekają na idealny moment aby zaatakować.

2 KOMENTARZE

  1. Moja siostra bała się że się zaraziła paciorkowcem i własnie szukałyśmy jak to sprawdzić. Fajnie że tu trafiłyśmy, bo nie wiedziałam wcześniej, że można kupic sobie taki test przez internet i w spokoju go zrobić w domu. 😀 Ogólnie fałszywy alarm, ale jak ktoś się zastanawia czy nie jest chory to polecam ten sposób 😉

  2. A tak niewiele trzeba żeby się nie zarazić!!
    Mam na studiach koleżankę która miała paciorkowca i ona do tematu higieny podchodzi dość… lekko.
    Do czego może doprowadzić ignorancja w tym temacie ;/ Właśnie takie przykłady powodują że człowiek otwiera oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here