Streptococcus agalactiae jest rodzajem gram-dodatnich bakterii paciorkowcowych. Ten typ bakterii (nie mylić z grupą A, powodującą ból gardła) jest powszechnie występujący w organizmie człowieka (nazywa się to kolonizacją) i zwykle nie powoduje żadnych objawów. Jednak w niektórych przypadkach może być niebezpieczną przyczyną różnych zakażeń, które mogą wpływać na osoby dorosłe, kobiety w ciąży i ich noworodki. Dolegliwości układu moczowego takie jak, zapalenie pęcherza i pieczenie i ból w cewce moczowej może być spowodowane namnażaniem się bakterii. Jeżeli dochodzi do odczuwania niepokojących objawów ze strony dróg moczowych lub narządów płciowych warto wykonać test w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową w tym Streptococcus agalactiae.

Zakażenie pasożytnicze grupy B może również dotyczyć kobiet w ciąży z pewnymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość i rak.
Bakterie streptococcus agalactiae można zwykle znaleźć u około 25% wszystkich zdrowych kobiet w ciąży. Streptococcus agalactiae występuje powszechnie w jelitach, pochwie i okolicy odbytnicy. Dlatego takie objawy jak krew przy oddawaniu stolca nie musi świadczyć o stanie chorobowym jelita grubego a właśnie zakażeniu paciorkowcem. Większość kobiet będących nosicielami bakterii (skolonizowanych) nie będzie miała żadnych objawów. Jednakże w pewnych okolicznościach może rozwinąć się zakażenie paciorkowatym grupy B zarówno u matki, jak i / lub noworodka. Ból podbrzusza może być związany z nadmiernym wzrostem ilości paciorkowca i wiązać się z odczuwaniem takiego przykrego symptomu jak zapalenie błony śluzowej macicy.

Nawracające infekcje pochwy mogą być spowodowane skolonizowaniem się bakterii Streptococcus agalactiae. Kobiety obserwujące u siebie poniższe objawy powinny wykonać test w kierunku zakażenia paciorkowcem.

Objawy namnażania Streptococcus agalactiae u kobiet

 • Zapalenie błony śluzowej macicy.
 • Upławy z pochwy.
 • Ból podczas stosunku.

Objawy paciorkowcowe u mężczyzn

 • Bolesny wzwód.
 • Pieczenie cewki moczowej.

Objawy występujące zarówno u kobiet i mężczyzn

 • Zapalenie pęcherza.
 • Ból podbrzusza.
 • Przewlekłe zapalenie gardła
 • Pieczenie i ból w cewce moczowej,
 • Krew przy oddawaniu stolca

W niektórych sytuacjach paciorkowiec staje się groźny i odpowiedzialny za występowanie przewlekłych i często powracających chorób. U kobiet Streptococcus agalactiae, może kolonizować się w również w pochwie, a także cewce moczowej powodując pieczenie i ból w cewce moczowej. Obecność tego paciorkowca stwierdza się u 10-30% zdrowych kobiet. U części z nich bakteria wywołuje stan zapalny dróg moczowych bądź narządów miednicy mniejszej. Mężczyźni zainfekowani tym rodzajem paciorkowca również odczuwają dyskomfort i powikłania po zakażeniu. Jeśli ktoś przechodzi przewlekłe zapalenie gardła nie musi to świadczyć o infekcjach wirusowych a właśnie o zakażeniu Streptococcus agalactiae.

Jakie testy stosują specjaliści służby zdrowia w celu zdiagnozowania zakażenia Streptococcus agalactiae?

Izolacja bakterii Streptococcus agalactiae jest konieczna w celu ostatecznego rozpoznania. Badania laboratoryjne izolujące organizm z niektórych płynów ustrojowych, takich jak krew, płyn mózgowo-rdzeniowy i mocz, pomagają w diagnozowaniu. Do badania przesiewowego kobiet w ciąży specjaliści otrzymają wymaz z kobiecego obszaru pochwy i odbytu w celu wykrycia zakażenia. Wyniki testów mogą potrwać kilka dni. Taki test jak PCR pozwala  na szybkie otrzymanie wyników, wystarczy samodzielnie pobrać próbkę wydzieliny z pochwy lub pobrać próbkę moczu i przesłać ją do odpowiedniego laboratorium.

Jeśli podejrzewa się zapalenie opon mózgowych, konieczne może być wykonanie nakłucia lędźwiowego (kręgosłupa). Streptococcus agalactiae przy wystąpieniu sprzyjających warunków może przenieść się z pochwy do macicy, może również kolonizować się przez łożysko. Ten rodzaj zakażenia może mieć wyjątkowo groźne konsekwencje – grozi nawet rozerwaniem błon płodowych i porodu a także obumarcia płodu. Zapalenie błony śluzowej macicy jest groźną konsekwencją zakażenia streptococcus agalactiae.

Pacjentki z zespołem streptococcus agalactiae z grupy b zazwyczaj mają zapalenie błony śluzowej macicy i upławy z pochwy, oraz rozpoznaje się infekcję okolicy okołoodbytniczej, której objawem jest krew przy oddawaniu stolca.

Diagnoza lekarska opiera się na następujących zagadnieniach: (1) upławy z pochwy, obfite od białego do żółtego do zielonkawego, bez zapachu; (2) rumień nabłonka pochwy; (3) pH pochwy powyżej 5 (4) mikroskopowe badanie wydzieliny z pochwy wykazało: a) dobrze estrogenizowany nabłonek płaskonabłonkowy b) brak komórek pośrednich i parabasalnych; c) stosunek komórek płaskonabłonkowych: komórki nabłonka gruczołu krokowego zwykle wynosiły powyżej 10: 1.

Pacjenci są zwykle leczeni doustnymi penicylinami, ampicyliną lub amoksycyliną. Większy  sukces osiągnięto przez połączenie doustnie podawanych penicyliny, ampicyliny lub amoksycyliny z podawaniem dopochwowego czynnika zakwaszającego, takiego jak kwas borowy, czopki 600 mg dwa razy na dobę przez 14 dni.

W przypadku układu płciowego, zakażenia wywoływane są głównie przez nadmierne rozmnożenie bakterii beztlenowych, paciorkowców. Nadają one środowisku pochwy kwaśny odczyn, hamujący rozwój patogenów. Bolesny wzwód u mężczyzn i upławy z pochwy u kobiet są typowymi objawami zakażenia tym paciorkowcem.

Streptococcus agalactiae znajdują się głównie na błonach śluzowych regionu narządów płciowych i błony śluzowej jelit. Eksperci sugerują, że ta postać paciorkowców jest przenoszona przez współżycie seksualne, chociaż nie ma jasnych dowodów na tę tezę. Niewłaściwa higiena intymna, cukrzyca i brak estrogenów mogą sprzyjać rozwojowi zakażeń paciorkowcowych. Każda osoba podejrzewająca u siebie zakażenie w okolicach intymnych powinna skonsultować się z lekarzem i wykonać testy. Upławy z pochwy i bolesny wzwód należą do dolegliwości spowodowanych bytnością paciorkowca.

Objawy infekcji paciorkowcowej różnią się w zależności od regionu zainfekowania. Wszystkie zakażenia paciorkowcowe są często związane z gorączką, obrzękiem, wydzielinami dodatkowymi i silnym bólem. Zakażenia Streptococcus mogą rozwinąć się w bardzo poważne patologie. W przypadku podejrzenia zakażenia tymi bakteriami, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Streptococcus agalactiae objawy w obrębie narządów płciowych

Jeśli zaburzenia śluzu w pochwie są obecne, paciorkowce mogą rozprzestrzeniać się i rozmnażać. Powodują one typowe dolegliwości, takie jak zwiększone żółtawe upławy z pochwy i ewentualnie ból podczas stosunku płciowego. W zależności od zaangażowania innych patogenów wydzielina może wykazywać stan chorobowy. Kobieta samodzielnie nie może ocenić czy toczy się stan zapalny dlatego przed udaniem się do ginekologa może wykonać test i z wynikiem zgłosić się do ginekologa. Lekarz podczas badania może rozpoznać stan chorobowy jednak dla potwierdzenia diagnozy zleca dodatkowe badania.

Jak się zabezpieczyć?

Można wprowadzić nawyki, które uchronią przed zarażeniem:

 • zachowanie naturalnego ph pochwy,codzienne mycie obszaru narządów płciowych czystą
 • wodą bez perfumowanych dodatków,regula
 • rna wymiana bielizny i ręczników.

Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia:

 • zbyt częsta irygacja (płukanie) pochwy,
 • stosowanie środków antykoncepcyjnych,
 • współżycie w czasie menstruacji,
 • palenie tytoniu,
 • wczesne rozpoczęcie współżycia,
 • częste zmiany partnerów seksualnych,
 • niektóre choroby, np. cukrzyca, alergia,
 • stosowanie niektórych leków, np. antybiotyków.

Należy pamiętać że, nawracające infekcje pochwy i przewlekłe zapalenie gardła, mogą wynikać z zakażenia streptococcus agalactiae i nie można bagatelizować wyżej opisanych objawów.

3 KOMENTARZE

 1. Czułem straszny ból podczas oddawania moczu i stosunku i zamiast zachować zimną kkrew to zacząłem szukać w internecie powodów takich objawów… Myślałem, że mam paciorkowca ;/ Ale zanim zacząłem panikować to kupiłem test ze strony dobrywenerolog.pl na wykrycie tej bakterii. Szybko się go robi, nie jest to jakieś skomplikowane, potem się wysyła i po kilku dniach przychodzą wyniki (trzeba powiedzieć, ze bardzo dokładnie rozpisane co i jak). Szybko i bezboleśnie no i pewność teraz w 100% 😀 warto zrobić 🙂

 2. Fajnie ze teraz wiekszosc testów można zrobić w domu.
  Szybko się ma wyniki i jak cos jest nie tak to sie je daje lekarzowi i juz.
  Trudna nazwa do wymowienia tej choroby 😉 dziwne ze zapalenie gardla moze objawiac sie przez ta chorobe… a tak czesto czlowiek je bagatelizuje…

 3. Boje sie ze mam tego paciorkowca, wszystkie objawy sie zgadzaja 🙁 czekam na wyniki testu ale juz jestem przerazona i ukladam w glowie plan dzialania ;/
  Czemu tyle tych bakterii jest teraz wszedzie?
  Ostroznosc na kazdym kroku musi normalnie byc ;/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here