Streptococcus agalactiae, czyli inaczej paciorkowiec z grupy B, to niezwykle groźna choroba atakująca zwykle drogi rodne. Paciorkowiec zwykle przedostaje się przez odbyt do pochwy w bardzo łatwy sposób- ze względu na ich niewielki dystans od siebie, bakteria ta tak w zasadzie może w każdym momencie przedostać się w okolice stref intymnych, gdzie jest przyczyną wielu nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych. Zakażenie często przebiega bezobjawowo- jak zwykle to dzieje się w przypadku wszystkich chorób wenerycznych. Skutki pojawiają się, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i może przyczynić się do mnóstwa innych konsekwencji, które z pewnością nie należą do najprzyjemniejszych. Skutki uboczne zaniedbywania tej choroby to przede wszystkim: bezpłodność, ciąża pozamaciczna, przedwczesny porób, zapalenie cewki moczowej, zapalenie szyjki macicy, zapalenie odbytu, zapalenie najądrza, zapalenie jajników itp. Na negatywne skutki takiej ignorancji narażone są również inne układy w organizmie, ale zwykle choroba nie dochodzi aż do takiego stadium.

Bardzo ważne jest, aby przy zauważeniu niepokojących objawów, jak najszybciej udać do lekarza. Im szybciej wykryje się, co jest tak naprawdę przyczyną złego samopoczucia pacjenta, tym prędzej można ustalić odpowiednie leczenie, jakie może zbić chorobę w sposób wręcz bezinwazyjny dla organizmu. Dlatego też warto odrzucić skrępowanie i udać się na wykonanie odpowiednich testów. Szczególnie istotną kwestię stanowi to przy kobietach w ciąży- bakterie paciorkowca mogą narazić małe dziecko na wiele nieprzyjemnych konsekwencji zaraz po narodzinach (m.in. ryzyko zarażenia sepsą), bądź też całkowicie zagrozić jego życiu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której to paciorkowiec zaczyna wpływać na nieprawidłowy rozwój dziecka w łonie. Dlatego wszystkim kobietom, które podejrzewają u siebie obecność tej bakterii, zaleca się wykonanie badania PCR dającego jasny obraz sytuacji, jaka dzieje się w organizmie. Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę osobistą stref intymnych- zwykle z jej zaniedbania w ujściu cewki moczowej może dojść do rozprzestrzenienia się tych bakterii. Dlatego też dobrze jest używać właściwych środków higieny intymnej i nosić zwiewną, nieuciskającą bieliznę. Dodatkowo można zadbać również o noszenie wkładek higienicznych, które w 100% uchronią nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, jakie objawiają się wraz z tą chorobą.

Oczywiście nie zawsze da się ustalić, co właściwie jest przyczyną złego samopoczucia pacjenta, dlatego też dobrze jest wcześniej przebadać się, aby mieć całkowitą pewność, co do swojego stanu zdrowia. Ponadto w przypadku gdy planujemy ciążę, warto także wykonać ten test, aby nie narazić własnego dziecka na utratę zdrowia bądź nawet życia. Zwykle paciorkowiec zaliczany jest do jednej z najczęstszych przyczyn śmiertelności wśród noworodków. Do tego dołącza się również takie skutki jak: zapalenie opon mózgowych, sepsę, czy zapalenie płuc. Dlatego też niezwykle istotne jest wcześniejsze wykrycie obecności tych bakterii w organizmie i natychmiastowe podjęcie kroków w celu ich wyeliminowania. Materiał potrzebny do wykonania takiego badania pobiera się za pomocą specjalnej probówki do wymazów. Wymaz wykonuje się zwykle z okolic cewki moczowej oraz szyjki macicy, gdzie znajduje się główne siedlisko bakterii. W nowoczesnych testach diagnostycznych stosuje się metody nieinwazyjne pozwalające na uzyskanie dobrego oglądu na etap rozwoju choroby.

2 KOMENTARZE

  1. Mój starszy brat się zaraził paciorkowcem i potem miał baardzo dużo problemów właśnie z zapaleniem narządów płciowych itd. Nie wiedział że jest zarażony a wcześniejsze objawy zignorował aż się znalazł w szpitalu ;/
    Nie ma co czekać na rozwój choroby i działać od razu.

  2. To chyba lepiej sie obudzic i zaczac zapobiegac zarazeniu niz sie obudzic z paciorkowcem;/ Te powiklania zarazenia brzmia strasznie, mam nadzieje ze nigdy mnie cos takiego nie spotka…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here