Strona główna Chlamydioza

Chlamydioza

Chlamydioza to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęściej rozwija się bezobjawowo i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawia się we wszystkich grupach wiekowych, ale bardzo często narażone są na nią młode kobiety. Można tę chorobę wyleczyć, ale ważne jest jej odpowiednie zdiagnozowanie.

Czym jest chlamydioza?

Jak już było wspomniane, choroba ta rozwija się bezobjawowo, a jeżeli już pojawią się objawy, to są to upławy z pochwy lub penisa oraz ból sromu. Chorobę tę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis, ale poza tym można również wyróżnić jeszcze dwa gatunki tych bakterii, a są to:

 • chlamydia pneumoniae – przenoszona jest drogą kropelkową,
 • chlamydia psittaci – można zarazić się od ptaków.

Jednak najbardziej rozpowszechniona jest Chlamydia trachomatis. Dlatego warto poznać chlamydia co to jest. Do zakażenia się tą chorobą dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorą osobą albo podczas porodu. Chlamydioza może rozwinąć się w każdym wieku, ale najczęściej przypadki dotyczą młodych kobiet. Nieleczona choroba może być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Objawy chlamydiozy

We wczesnym stadium rozwoju,choroba ta zazwyczaj nie daje żadnych objawów albo są one niewielkie i trudno jest je zaobserwować. Jeśli pojawiają się objawy, to od jednego do trzech tygodni od zakażenia. Objawy chlamydiozy to:

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
 • krwawienia dodatkowe z pochwy,
 • ból w okolicy podbrzusza,
 • upławy z pochwy,
 • ból odczuwany podczas stosunku u kobiet,
 • ból jąder u mężczyzn,
 • wydzielina z penisa,
 • problemy ze strony pęcherza i odbytnicy (jeśli doszło do przejścia stanu zapalnego na inne narządy miednicy mniejszej),
 • objawy ze strony stawów i spojówek (jeśli doszło do rozprzestrzenia się zakażenia).

Jakie są przyczyny chlamydiozy?

Choroba ta jest wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis, a do zakażenia się dochodzi podczas stosunku płciowego z osobą chorą, ale też w czasie seksu oralnego albo analnego. Matka może również przekazać tę chorobę w czasie porodu. Zakażenie to jest u noworodka bardzo poważne, ponieważ może doprowadzić do zapalenia płuc, ale też do rozwoju poważnej infekcji oczu.

Ryzyko zachorowania na chlamydiozę zwiększają takie czynniki, jak:

 • wiek do 25 lat,
 • uprawianie seksu bez odpowiedniego zabezpieczenia (prezerwatywa), wielu partnerów seksualnych,
 • przebycie w przeszłości różnych chorób przenoszonych drogą płciową,
 • różne techniki seksualne – seks analny oraz oralny.

Powikłania po chlamydiozie

Nieleczona chlamydioza może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Osoby z chlamydiozą mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na inne choroby przenoszone drogą płciową, a w tym na HIV i rzeżączkę. Poza tym może przyczynić się do zapalenia narządów miednicy, czyli infekcji macicy oraz jajowodów. Temu może towarzyszyć ból oraz wysoka gorączka. Jeśli taka infekcja będzie miała postać bardziej cięższą, to może to wymagać hospitalizacji, ale także zastosowania dożylnej antybiotykoterapii. Takie stany zapalne mogą się przyczynić do dysfunkcji jajników, macicy i jajowodów.

Kolejne powikłanie jest związane z zapaleniem najądrza, a temu może towarzyszyć ból, gorączka oraz opuchlizna krocza. Chlamydia u mężczyzn może wywołać zapalenie gruczołu krokowego. Bardzo ważne jest to, że podczas porodu, kobieta zarażona tą chorobą, może ją przenieść na swoje dziecko, co może skutkować nawet zapaleniem płuc u niego.

Chlamydioza, nawet jeżeli nie ma żadnych objawów, może przyczynić się do powstawania blizn, ale też może spowodować niedrożność jajowodów, co może zakończyć się bezpłodnością. Poza tym osoby z tym zakażeniem mają większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się u nich zespół Reitera, czyli reaktywne zapalenie stawów.

Test PCR

Test PCR to test o stuprocentowej skuteczności, który daje jednoznaczny wynik. Charakteryzuje się dużą czułością i dokładnością. Można go zamówić poprzez Internet, a zostanie dostarczony prosto do domu. Dzięki temu nie trzeba będzie stać w kolejce w poradni i czekać na pobranie materiału do badania, ponieważ ten test każdy może sobie zrobić sam w domowym zaciszu. Do przychodni idzie się tylko po odebranie wyniku. Warto zrobić test PCR na chlamydiozę, ponieważ szybko otrzymuje się wynik, który pozwala zacząć odpowiednie leczenie, które zostanie odpowiednio dobrane u lekarza specjalisty.

Leczenie chlamydiozy

Chlamydiozę leczy się za pomocą antybiotyków, np. erytromycyna albo azytromycyna. Lek ten przyjmuje się zazwyczaj przez okres 5 – 10 dni raz lub kilka razy na dobę. Jest również taka możliwość, że można przyjąć lek w formie jednorazowej dawki. Po zastosowaniu antybiotykoterapii w większości przypadków zakażenie ustępuje w ciągu tygodnia albo dwóch.

Jednak w tym czasie najlepiej nie uprawiać żadnego seksu. Poza tym partnerzy seksualni także powinni się poddać leczeniu i nawet wtedy, gdy nie ma u nich żadnych objawów choroby. Jeśli ktoś już raz chorował na chlamydiozę, to i tak istnieje ryzyko ponownego zarażenia się chorobą, ponieważ nie zdobywa się żadnej odporności, a ryzyko zachorowania nie maleje.

Zapobieganie chlamydiozie

Taką najbardziej pewną formą zapobiegania zakażeniu jest powstrzymywanie się od aktywności seksualnej, a inne możliwości to:

 • ryzyko zakażenia zmniejsza stosowanie prezerwatyw;
 • lepiej unikać przygodnych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami;
 • podczas seksu analnego najlepiej zachować szczególną ostrożność i stosować prezerwatywy;
 • warto wykonywać regularne badania przesiewowe, a szczególnie, gdy ma się wielu partnerów seksualnych;
 • lepiej unikać płukania pochwy, ponieważ zmniejsza to liczbę bakterii, które są w niej obecne i tym samym zwiększa ryzyko zakażenia.

Chlamydioza to podstępna choroba, która jest przenoszona drogą płciową i zagraża głównie młodym osobom, które prowadzą aktywne życie seksualne i to bez używania odpowiedniego zabezpieczenia, jakimi są prezerwatywy. Chlamydioza częściej jest również diagnozowana u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne. Bardzo często osoby, będące nosicielami Chlamydia trachomatis nie wiedzą o tym, ponieważ bakterie są w stanie uśpienia i w związku z tym nie dają żadnych objawów. W związku z tym istnieje ryzyko zakażenia kolejnych partnerów seksualnych. Jest to bardzo poważne, ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Często zdarza się, że objawy chlamydiozy przypominają reumatoidalne zapalenie stawów. Dlatego warto zrobić test na chlamydiozę, aby można było rozpocząć właściwe leczenie, które polega na zażywaniu antybiotyków przepisanych przez specjalistę.