Strona główna Rzęsistkowica

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową wywołanym przez małego pasożyta zwanego Trichomonas vaginalis. Objawy chorobowe zwykle pojawiają się w ciągu miesiąca od zarażenia, chociaż nawet połowa wszystkich zarażonych mężczyzn i kobiet nie ma żadnych objawów.Objawy rzęsistkowicy są podobne do objawów wielu innych chorób przenoszonych drogą płciową, co może czasami utrudniać zdiagnozowanie. Dlatego w sytuacji pojawienia się wątpliwości warto zrobić test PCR.

 • Rzęsistkowica pochwy u kobiet Rzęsistkowica u kobiet może powodować następujące objawy:
 • Nieprawidłowa wydzielina z pochwy, upławy mogą być gęste, pieniste i żółto-zielone
 • Wydzieliny pojawia się w większej ilości niż zwykle, może ona mieć również nieprzyjemny rybi zapach.
 • Bolesność, zapalenie (obrzęk) i swędzenie wokół pochwy - czasami uda wewnętrzne również stają się podatne na swędzenie.
 • Ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu lub uprawiania seksu.
 • Objawy nasilają się podczas miesiączki.

Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn Rzęsistkowica u mężczyzn może powodować następujące objawy: 

 • Ból podczas oddawania moczu lub wytrysku nasienia.
 • Częste oddawanie i skąpomocz.
 • Biała wydzielina z penisa.
 • Bolesność, obrzęk i zaczerwienienie wokół głowy penisa lub napletka.

Kiedy zasięgnąć porady lekarskiej?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów rzęsistkowicy lub jeśli istnieje podejrzenie, że mogło dojść do zarażenia, należy odwiedzić gabinet lekarza ginekologa lub wenerologa. Tą chorobę przenoszoną drogą płciową można zazwyczaj zdiagnozować podczas badania narządów płciowych i w badaniu laboratoryjnym wykonanym z wymazu pobranego z pochwy lub penisa.

Jeśli test pokazuje, że doszło do zarażenia rzęsistkowicą, ważne jest, aby poinformować o tym obecnego partnera seksualnego i innych niedawny partnerów. Powinni oni poddać się badaniu i ewentualnemu leczeniu. Można poprawić sobie komfort psychiczny i wykonać badanie w domu za pomocą testu PCR na rzęsistkowicę, który w 99 procentach jest jednoznaczny.

Jeśli badanie potwierdziło zarażenie rzęsistkowicą?

U kobiet pasożyt, który powoduje zachorowanie na rzęsistkowicę pochwy głównie infekuje pochwę i cewkę moczową (rura, która przenosi mocz z organizmu). U mężczyzn infekcja najczęściej dotyka cewki moczowej, ale głowa gruczołu krokowego lub gruczołu w okolicy pęcherza moczowego, pomagającego wytwarzać nasienie może w niektórych przypadkach również ulec zakażeniu..

Zazwyczaj pasożyt rozprzestrzenia się przez seks bez zabezpieczenia (seks bez prezerwatywy). Można je również rozpowszechniać, dzieląc się zabawkami erotycznymi, jeśli nie zostały starannie umyte i zabezpieczone prezerwatywą. Nie trzeba mieć wielu partnerów seksualnych, aby zarazić się rzęsistkowicą. Każdy, kto jest aktywny seksualnie, może zostać zainfekowany i przekazywać bakterię dalej. Istnieje bardzo małe ryzyko zarażenia się rzęsistkowicą poprzez:

 • Seks oralny lub analny.
 • Całując lub przytulając się.
 • Dzieląc kubki, talerze lub sztućce.
 • Wspólną toaletę.

Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest uprawianie bezpiecznego seksu.

Leczenie rzęsistkowicy

Rzęsistkowica może być skutecznie leczona antybiotykami. Większość mężczyzn i kobiet jest leczona antybiotykiem zwanym metronidazolem, zwykle przyjmowanym dwa razy na dobę przez pięć do siedmiu dni. Ważne jest, aby zakończyć cały cykl antybiotyków i unikać seksu, aż infekcja minie.

Powikłania po rzęsistkowicy

Powikłania są rzadkie, chociaż niektóre kobiety w związku z zakażeniem mogą mieć zwiększone ryzyko dalszych problemów. Jeśli kobieta jest zakażona podczas ciąży, zakażenie może spowodować, że dziecko będzie albo:

 • Urodzone przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży),
 • Będzie miało niską wagę urodzeniową.

Rzęsistkowica profilaktyka

Jeśli u pacjenta stwierdzono rzęsistkowicę i był poddany leczeniu, nie będzie odporny na zakażenie i może ponownie zostać zainfekowany. Podobnie jak jakiekolwiek infekcje przenoszone drogą płciową najlepszym sposobem zapobiegania jest bezpieczny seks. Oznacza to zawsze stosowanie prezerwatywy.

Następujące środki pomogą chronić się przed rzęsistkowicą i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym chlamydią i rzeżączką. Pomogą również zapobiec przekazaniu go partnerowi:

 • Korzystanie z prezerwatyw za każdym razem, gdy dochodzi do seksu pochwowego lub analnego.
 • Jeśli uprawiany jest seks oralny, należy założyć na penisa prezerwatywę z lateksu lub poliuretanu.

Należy pamiętać jednak, że prezerwatywy nie gwarantują pełnej ochrony, ponieważ pasożyty odpowiedzialne za rzęsistkowicę mogą infekować obszary, które nie są objęte prezerwatywą.

Należy unikać dzielenia się zabawkami seksualnymi. Jeśli jednak dojdzie do tego należy je dokładnie umyć lub zakryć nową prezerwatywą, zanim ktoś inny z nich skorzysta.

 • Jeśli ktoś nie jest pewien, jak prawidłowo używać prezerwatyw, można przeczytać o tym, w różnych źródłach.
 • Jeśli zdiagnozowano rzęsistkowicę należy upewnić się, czy partner seksualny jest również leczony.

Rzęsistkowica zapobieganie

O ile partner seksualny nie został przetestowany ani nieleczony, lepiej unikać kontaktu seksualnego przez tydzień lub przynajmniej, dopóki nie zgodzi się na wykonanie testu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową w tym rzęsistkowicy. Warto porozmawiać otwarcie z partnerami seksualnymi o swoich seksualnych historiach i potencjalnym ryzyku zakażenia. Może to pomóc w odpowiednim wyborze partnera dla siebie.

Należy powstrzymać się od posiadania wielu partnerów seksualnych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia zarażenia rzęsistkiem. Jeżeli partner czuje zawstydzenie przed badaniem na rzęsistkowicę w gabinecie lekarskim, może wykonać test PCR w domu. Samodzielne pobranie wymazu z pochwy lub penisa jest proste a później już tylko trzeba wysłać próbkę pod wskazany adres i oczekiwać na wynik.

Prognozowanie w przypadku zarażenia się rzęsistkowicą

Rzęsistkowica nie jest bardzo groźną chorobą, ale jest zaraźliwa. Jeśli jest nieleczona, może zainfekować tkanki w całym układzie moczowym i rozrodczym. Zakażenie może prowadzić do przedwczesnego porodu, jeśli kobieta nie zostałaby leczona w czasie ciąży. Zakażenie rzęsistkiem może powodować zapalenie i podrażnienie okolicy narządów płciowych, co ułatwia przenoszenie i zarażenie wirusem HIV. Około 20% osób leczonych rozwija nawracające infekcje.

Wspólne czynniki ryzyka zarażeniem się rzęsistkowicą

Czynniki ryzyka są dość proste.

 • Posiadanie wielu partnerów seksualnych.
 • Z powodu zarażenia się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • W związku z powtórnym narażeniem się na zainfekowanie rzęsistkiem.