Strona główna Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae to bakterie znajdujące się w jelitach, pochwie i odbytnicy w około 25% wszystkich zdrowych kobiet w ciąży i dorosłych. Zakażenia tą bakterią mogą dotyczyć noworodków i dorosłych. Większość kobiet w ciąży zakażonych przez bakterie nie ma żadnych objawów. Zakażenie może być rozprzestrzenione na niemowlęta przed lub w trakcie narodzin.Objawy zakażenia noworodkowego mogą obejmować gorączkę, problemy z oddychaniem, drgawki i letarg. Rozpoznanie infekcji Streptococcus agalactiae polega na wyizolowaniu tego organizmu z płynów ustrojowych. Leczenie zakażenia odbywa się za pomocą antybiotyku. Powikłania zakażenia obejmują sepsę, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych lub czasami śmierć. Prognoza infekcji Streptococcus agalactiae zależy od wieku pacjenta i podstawowych stanów chorobowych. U kobiet w ciąży najlepiej zapobiegać przenoszeniu zakażeń przez rutynowe badania przesiewowe w celu zlokalizowania bakterii.

Co to jest Streptococcus agalactiae?

Streptococcus agalactiae jest rodzajem gram-dodatnich bakterii paciorkowcowych. Streptococcus agalactiae, znany również, jako streptococcus grupy B, jest bakterią, która występuje powszechnie w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego i żeńskich narządach płciowych.

Tego rodzaju bakterie są powszechnie obecne w organizmie człowieka i zwykle nie powoduje żadnych objawów. Jednak w niektórych przypadkach może to być niebezpieczna przyczyna różnych zakażeń, które mogą wpływać na osoby dorosłe, kobiety w ciąży i noworodki. Ze względu na budowę anatomiczną kobiet, mogą kolonizować się w również w pochwie, a także cewce moczowej.

Zakażenie może również dotyczyć kobiet w ciąży z pewnymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość i rak. Częstość występowania zakażeń u dorosłych wzrasta wraz z wiekiem, a najwyższy odsetek osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych. Mimo że zmniejsza się częstość występowania zakażenia Streptococcus agalactiae to częstość występowania zakażeń u ciężarnych wzrasta.

Co powoduje zakażenie Streptococcus agalactiae ?

Zakażenie paciorkowcami grupy B można zwykle stwierdzić u około 25% wszystkich zdrowych kobiet w ciąży i dorosłych. Ten typ może być powszechnie obecny w jelitach, pochwie i odbytnicy. Większość kobiet będących nosicielami bakterii (skolonizowanych) nie będzie miała żadnych objawów. Jednak w pewnych okolicznościach może wystąpić zakażenie zarówno matki, jak i / lub noworodka. U noworodków, jeśli zakażenie rozwija się w pierwszym tygodniu życia, nazywa się on wczesną chorobą. Jeśli zakażenie rozwija się od 1 tygodnia do 3 miesiąca życia, określa się ją, jako chorobę późną.

Jak rozprzestrzenia się Streptococcus agalactiae?

U noworodków zakażenie Streptococcus agalactiae uzyskuje się poprzez bezpośredni kontakt z bakteriami w macicy lub podczas porodu; Więc ciążowe zakażenie bakteryjne przenosi się z zakażonej matki do jej noworodka. Około 50% zakażonych matek przekaże bakterie swoim dzieciom w okresie ciąży. Jednakże, nie wszystkie dzieci będą dotknięte bakteriami, a statystyki pokazują, że tylko około 100-200 niemowląt urodzonych z zakażonej matki będzie w rzeczywistości rozwijać zakażenie.

Jednym z głównych źródeł zakażeń jest poród i obejmuje  40-70% wszystkich przypadków. Zakażenie może wystąpić także poprzez łożysko lub poprzez mleko matki.

Istnieją również czynniki ryzyka, które zwiększają szanse przekazywania Streptococcus agalactiae noworodkom prowadząc do wczesnego początku choroby:

 • Przedwczesne pęknięcie błon płodowych przed 37 tygodniem ciąży
 • Pęknięcie błony płodowej na 18 godzin przed porodem.
 • Zakażenie dróg moczowych przez Streptococcus agalactiae w okresie ciąży.
 • Poprzednie dziecko było zakażone.
 • Gorączka podczas porodu.
 • Pozytywny wynik hodowli bakterii w 35-37 tygodniu ciąży.

Noworodki

Każdą chorobę u dziecka urodzonego z Streptococcus agalactiae z maki z pozytywnym wynikiem w kierunku tej bakterii w ciągu pierwszych 10 dni życia należy skutecznie badać i leczyć. Śmiertelność wynosi 5%, ale niemowlęta, które przeżyją, mogą również napady padaczkowe, głuchotę i opóźnienie rozwojowe.

Choroba wczesna (do 7 dni po urodzeniu) może obejmować:

 • Zapalenie płuc.
 • Zakażenie dróg moczowych.
 • Posocznica.
 • Zapalenie opon mózgowych.

Noworodki, które rodzą się zdrowe i choroba rozwija się później. Objawy infekcji mogą obejmować:

 • Trudności z karmieniem.
 • Drażliwość (osłabienie lub trudności z budzeniem dziecka).
 • Trudności w oddychaniu.
 • Gorączka.
 • Skóra blada lub sina.

Choroba późna, występująca pomiędzy 7-90 dniami, zazwyczaj obejmuje bakterie i zapalenie opon mózgowych.

W jaki sposób specjaliści diagnozują zakażenia Streptococcus agalactiae?

U noworodków i dorosłych, izolacja bakterii jest konieczna w celu ostatecznego rozpoznania. Badania laboratoryjne izolujące organizm z niektórych płynów ustrojowych, takich jak krew, płyn mózgowo-rdzeniowy i mocz, pomagają w diagnozowaniu. Do badania przesiewowego kobiet w ciąży specjaliści otrzymają wymaz z kobiecego obszaru pochwy i odbytu w celu monitorowania zakażenia w czasie ciąży w okresie 35-37 tygodni. Wyniki testów mogą potrwać kilka dni. Jeśli podejrzewa się zapalenie opon mózgowych, konieczne może być wykonanie nakłucia lędźwiowego (kręgosłupa kręgowego).

Diagnostyka laboratoryjna zakażenia Streptococcus agalactiae polega przede wszystkim na hodowli materiału pobranego z pochwy i/lub cewki moczowej. Równie skuteczną metodą są najnowszej generacji testy oparte na wykrywaniu materiału genetycznego bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Testy PCR wykazują 99 procent wykrywalności bakterii Streptococcus agalactiae.

Czy możliwe jest zapobieganie zakażeniu Streptococcus agalactiae?

W tym momencie najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest rutynowe badanie przesiewowe podczas ciąży. Badania te przyczyniły się do zmniejszenia całkowitej liczby zakażeń Streptococcus agalactiae początkujących u noworodków o, około 80%, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych zostały wszczęte agresywne środki zapobiegawcze. U kobiet w ciąży zaleca się rutynowe badania przesiewowe dotyczące kolonizacji bakterii. Ten test przesiewowy wykonywany jest w okresie ciąży 35-37 tygodni. Badanie polega na użyciu sterylnego wymazu, aby zebrać próbkę z obszarów pochwy i odbytnicy, a wyniki zazwyczaj dostępne w ciągu 24-72 godzin.

Kobiety ciężarne lub planujące zajście w ciąże mogą samodzielnie pobrać próbkę do badania i za pomocą testu PCR uzyskać informację czy są zakażone bakterią Streptococcus agalactiae.

Podawanie antybiotyku kobietom w ciąży, u których stwierdzono skolonizowanie bakterii oraz u osób z wyżej wymienionymi czynnikami ryzyka może zapobiegać przenoszeniu zakażeń, a tym samym zmniejszyć częstość występowania wczesnej choroby u noworodków. Osobom zakażonym bakterią Streptococcus agalactiae należy podawać penicylinę i należy wziąć pod uwagę pełną kurację.