Waginoza

Zakażenie bakteryjne pochwy jest łagodnym zakażeniem spowodowanym przez bakterie. Zwykle w pochwie jest wiele "dobrych" bakterii i niektórych "złych" bakterii. Dobre typy pomagają kontrolować wzrost złych. U kobiet z bakteryjnym stanem zapalnym pochwy, równowaga jest zaburzona. Nie ma wystarczająco dużo dobrych bakterii i jest zbyt wiele złych bakterii. Zakażenie bakteryjne pochwy, może czasami prowadzić do poważniejszych problemów. Warto, zatem spotkać się z lekarzem i poddać się leczeniu.

Co powoduje infekcje bakteryjne?

Eksperci nie są pewni, co powoduje bakterie w pochwie i prowadzi do zaburzenia ich równowagi. Ale niektóre rzeczy czynią to bardziej prawdopodobne. Ryzyko wystąpienia szczepów bakteryjnych jest wyższe, jeśli posiada się więcej niż jednego partnera seksualnego lub ma się nowego partnera seksualnego. Zakażeniu pochwy sprzyjają także irygacje pochwy. Można unikać infekcji bakteryjnej, jeśli ograniczy się liczbę partnerów seksualnych. Zakażenia pochwy są częściej ujawniane u kobiet, które są aktywne seksualnie. Ale może się zdarzyć, także w przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie. Z myślą o wszystkich kobietach zagrożonych zakażeniem bakteryjnym pojawiły się testy PCR które dają pewność, że otrzymany wynik nie będzie budził żadnych wątpliwości. Kobieta korzystająca z takiego testu nie jest narażona na skrępowanie i może szybko otrzymać wynik badania.

Zakażenia bakteryjnego pochwy nie należy mylić z kandydozą, infekcją drożdży lub Trichomonas vaginalis (T. vaginalis) lub trichomonazą, znaną również, jako trich. Nie jest to spowodowane przez bakterie.  Pochwa żeńska powinna zawierać bakterie zwane bakteriami kwasu mlekowego. Bakterie te wytwarzają kwas mlekowy, powodując, że pochwa jest lekko kwaśna. Zapobiega to wzrostowi innych bakterii.

Niższe poziomy pałeczek mlekowych mogą powodować, że pochwa staje się mniej kwaśna. Jeśli pochwa nie jest tak kwaśna, jak powinna, to może dać innym bakteriom szansę na niekontrolowany rozwój. Jednak dokładnie, jak te szkodliwe bakterie są powiązane z zakażeniem pochwy nie jest znane. U każdej kobiety może rozwinąć się zakażenie bakteryjne pochwy, ale niektóre zachowania lub działania mogą zwiększyć ryzyko. Obejmują one:

 • Irygacja i używanie skażonej wody lub nieodpowiedniego roztworu do oczyszczenia pochwy.
 • Po kąpieli z płynami antyseptycznymi.
 • Mając nowego partnera seksualnego.
 • Posiadanie wielu partnerów seksualnych.
 • Korzystanie z zapachowych dodatków do kąpieli bąbelkowych, dezodoranty pochwy i niektóre zapachowe mydła.
 • Palenie.
 • Pranie bielizny silnymi detergentami.

Zakażenie pochwy nie jest nabywane z powodu korzystania z toalet, łóżek, basenów lub dotykania przedmiotów.

Zakażenie pochwy w ciąży powinno być jak najszybciej zgłoszone do ginekologa, ponieważ istnieje nieznacznie większe ryzyko powikłań, takich jak przedwczesne urodzenie, przed 37 tygodniem ciąży. Lekarz może zdiagnozować chorobę ze względu na objawy i badanie fizykalne, podczas których będzie czuć nieprzyjemny zapach i widzieć białe lub szare upławy. Lekarz może użyć wacika w celu zebrania komórek próbki ze ściany pochwy. Można również mierzyć równowagę pH pochwy, aby ocenić poziom kwasowości.

Jakie są objawy zakażenia bakteryjnego pochwy?

Najczęstszym objawem jest cuchnąca wydzielina z pochwy. Może być szaro-biała lub żółta. Znakiem bytowania bakterii może być zapach "rybi", wzmagający się po współżyciu płciowym. Około połowa kobiet, które mają stany zapalny pochwy, nie zauważa żadnych objawów. Wiele rzeczy może powodować pojawienie się nietypowej wydzieliny z pochwy, w tym niektóre infekcje przenoszone drogą płciową. Dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów należy skonsultować się z ginekologiem.

Jak diagnozować bakteryjne zapalenie pochwy?

Lekarze diagnozują zakażenie bakteryjne, pytając o objawy, przeprowadzając badanie ginekologiczne, i pobierając próbkę wydzieliny z pochwy. Próbkę można przetestować, aby dowiedzieć się, czy doszło do zakażenia. Istnieją alternatywne sposoby diagnostyczne jak na przykład testy PCR, które można wygodnie wykonać w domu, pobierając próbkę wydzieliny i wysyłając do wskazanego laboratorium.

Jakie problemy może powodować zakażenie bakteryjne pochwy?

Flora bakteryjna zazwyczaj nie powoduje innych problemów zdrowotnych. Ale w niektórych przypadkach może to prowadzić do poważnych problemów.

 • Jeśli występuje w ciąży, zwiększa ryzyko poronienia, wczesnego (przedwczesnego porodu) i zakażenia macicy po ciąży.
 • Jeśli występuje inne zakażenie przenoszone drogą płciową (w tym HIV), istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego pochwy.

Jak to leczyć?

Lekarze zazwyczaj przepisują antybiotyk w celu leczenia bakteryjnego pochwy. Przepisują tabletki doustne lub jako krem lub kapsułki, które należy umieścić w pochwie. Jeżeli występuje zakażenie pochwy w ciąży można przyjmować tylko tabletki doustne.  Leki antybiotykowe są skuteczne w 90 procentach przypadków, ale zakażenie często wraca w ciągu kilku tygodni.

Mężczyźni partnerzy zazwyczaj nie potrzebują leczenia, ale mogą rozpowszechniać zakażenie między partnerkami płci żeńskiej. Niektórzy lekarze twierdzą, że wszystkie kobiety poddane histerektomii lub aborcji powinny być leczone przed zabiegiem, niezależnie od objawów. Metronidazol jest najczęstszym antybiotykiem dla tego zakażenia. Kobieta bierze pigułkę. Doustne antybiotyki są zwykle skuteczne przeciwko bakteryjnemu zakażeniu. Jest dostępny:

 • W tabletce należy przyjmować doustnie dwa razy na dobę przez 7 dni. Jest to najbardziej skuteczne i preferowane leczenie, jeśli kobieta karmi piersią lub jest w ciąży.
 • W postaci tabletek należy przyjmować doustnie, jako dawkę jednorazową. Prawdopodobieństwo nawrotu w choroby jest większe, w porównaniu z 7-dniowym cyklem tabletek.
 • W formie żelu, nakładanego do pochwy raz na dobę, przez 5 dni.

Metronidazol reaguje z alkoholem. Kombinacja może sprawić, że pacjentka poczuje się gorzej. Osoby przyjmujące metronidazol nie powinny spożywać alkoholu, przez co najmniej 48 godzin po jego zakończeniu. Clindamycyna jest alternatywnym antybiotykiem do leczenia zakażenia bakteryjnego pochwy. Może być stosowana, jeśli metronidazol nie jest skuteczny lub jeśli zakażenie powtarza się.

Stosowanie klindamycyny, metody zapobiegania barierom, takie jak prezerwatywy lateksowe może być mniej skuteczne. Tinidazol jest innym antybiotykiem stosowanym leczenia tego typu zakażenia, jeśli metronidazol nie działa lub jeśli zakażenie powtarza się. Ujmuje się ją, jako pojedynczą dawkę. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania tego leku. Jeśli objawy ustąpią po zakończeniu przyjmowania antybiotyków, kobieta nie musi być ponownie badana na obecność bakterii. Leczenie probiotyczne Istnieją niepotwierdzone dowody na to, że probiotyki mogą pomóc w leczeniu zakażenia bakteryjnego pochwy.