Zakażenie ureaplasma urealyticum lub ureaplasma parvum dotyczy infekcji układu moczowego i rozrodczego. Zaliczane jest do chorób przenoszonych drogą płciową i w taki właśnie sposób się rozprzestrzenia, ale nie tylko. Bakterie powodujące to zakażenie bytują w cewce moczowej, w pochwie, w odbycie a także w układzie oddechowym. Rozprzestrzeniają za poprzez przygodne stosunki płciowe z nieznanymi partnerami, poprzez seks analny, w czasie porodu mogą przejść z matki na dziecko, a także na zarażenie narażone są dziewczynki. Nieumiejętne i niewystarczające zabiegi higieniczne również mogą być przyczyną zakażenia tymi bakteriami.

Ureaplasma – badania podstawowe

Nieleczone zakażenie ureaplasma może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, do których zalicza się: nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ostre zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego, jąder i najądrzy a także zapalenie stawów. Ponadto u kobiet powikłania grożą niepłodnością, ryzykiem poronienia i przedwczesnym porodem. Dlatego tak ważna jest, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, odpowiednia diagnostyka, która potwierdzi lub wykluczy zachorowanie, a także pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia. Pierwszym krokiem po wystąpieniu objawów jest oczywiście udanie się do lekarza, którego obowiązkiem jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Diagnostyka w tym przypadku polega na wywiadzie lekarskim, zbadaniu pacjenta a także skierowaniu go na odpowiednie badania. I tutaj sprawa nie jest taka prosta i oczywista, gdyż może być problem z wykryciem konkretnych szczepów bakterii, które odpowiedzialne są za schorzenie zwane ureaplasma. Badanie z krwi nie daje wystarczającego obrazu, gdyż ureaplasma urealyticum jest najmniejszą żyjącą bakterią. Jak więc można wykryć tę bakterię w organizmie człowieka?

Ureaplasma – test

Rozwiązaniem jest test PCR stworzony na wykrywanie zakażenia ureaplasma urealyticum poprzez działanie za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy, dzięki czemu można wykryć materiał genetyczny bakterii. Test ze względu na swoją wysoką czułość (99%) pozwala na wykrycie nawet jednej bakterii. Istotne jest, że aby go przeprowadzić nie trzeba udać się do lekarza, ale można zamówić zestaw do domu. Następnie w wygodnych warunkach dokonuje się wymazu z szyjki macicy lub cewki moczowej czy pobiera się materiał z porannego moczu, który odsyła się do laboratorium. Jest to wygodna forma diagnostyki a z wynikiem, w przypadku wykrycia bakterii, można udać się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Kiedy na badania?

Odpowiednie badania i trafna diagnoza postawiona przez lekarza jest bardzo istotna w przypadku pomyślnego wyleczenia. Wykonanie testu lub wizyta u lekarza powinna być obowiązkowa w przypadku pojawienia się pierwszych objawów, a konieczna, kiedy objawy się nasilą. U kobiet i mężczyzn niepokojące powinny być trudności z oddawaniem moczu, wyciek z cewki moczowej oraz częste oddawanie moczu. Należy zwrócić także szczególną uwagę przy odczuwaniu bólu i pieczenia w okolicy cewki moczowej (które nasilają się podczas oddawania moczu), przy zaczerwienieniu i stanach zapalnych okolicy narządów płciowych a także przy uczuciu parcia na pęcherz i podwyższonej temperaturze ciała. Jak w przypadku niektórych chorób wenerycznych i ta może nie powodować objawów w początkowej fazie, co znacznie utrudnia jej zdiagnozowanie i szybkie wyleczenie. Najważniejszą rzeczą będzie więc przestrzeganie higieny oraz odpowiednie zabezpieczanie się podczas stosunków płciowych, dzięki czemu będziemy mieć większe szanse na uniknięcie zakażenia.

4 KOMENTARZE

  1. Żeby wiedzieć jak leczyć, odpowiednia jest właściwa diagnoza. Ja szybko zdiagnozowałam swoje schorzenie, dostałam antybiotyki i wyleczyłam moje narządy 🙂 teraz jestem zdrowa i mogę znowu żyć pełnią życia!

  2. Niepokoją mnie nasilające się objawy… nie mogę w nocy zasnąć, gdy pomyślę, że mogę mieć w sobie jakąś groźną chorobę. Od tygodnia w okolicach jajników czuję straszny ból. Dobrze, że mam silne tabletki przeciwbólowe, które doraźnie pomagają. Ale co dalej? Zamawiam dziś ten test, bo nie wytrzymam tej niepewności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here