Ureaplasma jest jedną z najmniejszych bakterii. Te wolno żyjące drobnoustroje nie mają ściany komórkowej i żyją w komórkach gospodarza. Mogą jednak przetrwać jak wiele wirusów, w kulturach poza ochroną jakiejkolwiek komórki. Bakterie można wyeliminować niektórymi antybiotykami, co jest niemożliwe w przypadku wirusów. Ureaplasma objawy    Objawy tej infekcji mogą być „ciche”. Ich ekspresja i wygląd są prawie niezauważalne. W niektórych przypadkach może wystąpić kilka objawów. Obejmują one:

 • wydzielina z pochwy lub penisa.
 • uczucia pieczenia podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu z krwią,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • bóle podbrzusza.

Jakie są parametry diagnostyczne?

W laboratorium wykonywane są specjalne testy diagnostyczne, które pomagają w diagnozowaniu zakażenia ureaplazmą. Badania kulturowe obejmują hodowanie bakterii w specjalnym i kontrolowanym środowisku do analizy i identyfikacji mikroorganizmów.    Należy zauważyć, że istnieją różne powody, które utrudniają identyfikację tej klasy bakterii. Największym powodem jest to, że nawet po przeprowadzeniu specjalnych testów, organizmy te są niemal niemożliwe do izolacji. Ponadto badania te nie mogą być przeprowadzane przez ginekologa lub lekarza ogólnego lecz specjalistyczne laboratorium.     Gdy organizm jest izolowany i zidentyfikowany, wymaga to zastosowanie antybiotyków o dużej skuteczności, które należy podjąć leczenie ściśle według zaleceń lekarza. Czas trwania leczenia zależy od nasilenia choroby, ale przeważnie leki należy przyjmować przez 2 tygodnie.

Ważne jest również, aby cierpliwie powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej z zakażoną osobą w trakcie leczenia. Dlatego gdy kobieta przechodzi infekcje grzybicze pochwy a mężczyzna a także kobieta odczuwają pieczenie przy oddawaniu moczu i zauważają krwiomocz powinni wykonać testy w kierunku ureaplasmy.

Jak uniknąć zarażania ureaplasmą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy unikać kontaktu seksualnego ze znanym przypadkiem infekcji za wszelką cenę. Jeśli jednak u danej osoby lub partnera zdiagnozowano zakażenie ureaplasmą, nie oznacza to niewierności. Mikroorganizm ma kilka sposobów wchodzenia do ludzkiego ciała i niestety, nie wszystkie są znane.

Najlepszym sposobem uniknięcia tego zakażenia jest bezpieczny seks i unikanie aktywności seksualnej z udziałem zdiagnozowanych przypadków ureaplasmy. Niestety niektórzy ludzie uważają, że aktywność seksualna jest bezpieczna w trakcie leczenia. Nie jest to prawda i tylko zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Ważne jest, aby po zakończeniu leczenia przeprowadzić testy potwierdzające, aby upewnić się, że organizm został całkowicie wyeliminowany.

Ureaplasma to bakterie, które są zazwyczaj przenoszone drogą płciową. Ureaplasma jest jednym z najczęstszych zakażeń u aktywnych seksualnie mężczyznach i kobietach. Mężczyźni są rzadko testowani w tym kierunku i powodują rozprzestrzenianie się zakażenia na inne osoby.

Ureaplasma objawy u mężczyzn

Zakażenia ureaplasmą często nie powodują żadnych objawów u mężczyzn i kobiet. Kiedy powodują one objawy u mężczyzn, zapalenie cewki moczowej jest najczęstszym symptomem. Mężczyźni którzy mieli zwykle pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, mogą również doświadczać takiego symptomu jak częste oddawanie moczu z krwią. A także powolny przepływ moczu lub trudności z opróżnianiem pęcherza moczowego.

Badanie i diagnoza w kierunku Ureaplasma u mężczyzn

Badanie zalecane jest u wszystkich mężczyzn zagrożonych chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ wielu mężczyzn nie ma objawów, rutynowe badania są konieczne do wykrycia ureaplasmy. W celu zbadania takiej infekcji można użyć próbki moczu.

Istnieją różne sposoby badania zakażenia ureaplasmą. Kultura moczu lub nasienia są wiarygodnymi testami, ale nie zawsze wykazują bakterie, nawet, jeśli u pacjenta występuje zakażenie (wynik badania może być fałszywie ujemny). Używanie DNA identyfikacji ureaplasmy, które jest bardzo precyzyjnym testem z wysoką częstością wykrywania ureaplasmy u mężczyzn zakażonych. Testy PCR są wysoce wiarygodne.

Zwykle mężczyźni są testowani w odniesieniu do wszystkich innych powszechnie sprawdzonych chorób przenoszonych drogą płciową, w tym chlamydii, rzeżączki, kiły, HIV i zapalenia wątroby podczas badania w kierunku ureaplasmy.

Warto sprawdzić, czy występują nawracające objawy zakażenia, których nie można wyjaśnić nie są symptomem ureaplasmy. Zwykle zalecany jest test PCR, gdyż test kulturowy może być mniej dokładny. Istnieją pewne dowody na to, że ureaplasma może wpływać na ruchliwość plemników, a tym samym na płodność, chociaż jest to nadal badane. Dlatego gdy mężczyzna często odczuwa pieczenie przy oddawaniu moczu i bóle w podbrzuszu może podejrzewać zakażenie ureaplasmą.

Objawy Ureaplasma u kobiet

 • pieczenie cewki moczowej,
 • upławy z pochwy,
 • świąd i pieczenie sromu,
 • obfite miesiączki.

Około 40-80% kobiet aktywnych seksualnie może przenosić ureaplasmę bez odczuwania objawów. U kobiet, u których występują objawy, jest to między innymi wydzielina z pochwy i ból podbrzusza.

Badanie i diagnoza w kierunku Ureaplasmy u kobiet

Jeśli kobieta miała ureaplasmę w przeszłości i / lub była ona zdiagnozowana u jej partnera lub po prostu miała częste niewyjaśnione objawy i chciałby je przetestować, powinna przeprowadzić test wymazowy PCR, a nie bardziej powszechnie stosowany i mniej dokładny test kulturowy.

Obecnie wszystkie pacjentki zdiagnozowane pozytywnie w kierunku ureaplasmy, testowane są również na inne choroby przenoszone drogą płciową. Dzieje się tak, dlatego ponieważ istnieją dowody na to, że może zakażenie powodować, obfite miesiączki, zapalenie śluzówki pochwy, zapalenie jajowodów i dlatego, że może być przekazywane niemowlętom podczas porodu. Lekarz podczas badania ginekologicznego, pobiera próbkę wydzieliny z pochwy i przekazuje do laboratorium w celu wykonania badania na obecność ureaplasmy.

Kobiety podobnie jak mężczyźni powinny być testowane na: rzeżączkę, kiłę, HIV. Kobiety pragnące zajść w ciąże lub już będące w ciąży powinny koniecznie przebadać się na możliwość zainfekowania takimi chorobami wenerycznymi.

Częste infekcje grzybicze pochwy i pojawianie się takich objawów jak: świąd i pieczenie sromu powinno skłonić kobietę do wykonania testu i skonsultowania się z ginekologiem.

Podczas badania kobiety ginekolog i dermatolog wenerolog diagnozując mężczyznę może zauważyć powiększone węzły chłonne w pachwinie, będzie to dla niego wskazówką do wykonania testów w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową takich jak właśnie ureaplasma

Jak długo trwają objawy ureaplasma?

Ureaplasma zazwyczaj nie wykazuje żadnych objawów, a wiele osób może nawet nie wiedzieć, że jest zarażone. Dlatego bezpieczny seks i regularne badanie w kierunku chorób wenerycznych jest tak ważne. Jednak w wielu przypadkach ureaplasma objawy uwidaczniają się zarówno u kobiet i u mężczyzn. Wspólne dla obu płci są chociażby bóle podbrzusza i krwiomocz. Czasami objawy zakażenia utrzymują się przez dłuższy czas po wdrożeniu leczenia.

Co się dzieje, jeśli ureaplasma pozostaje nieleczona?

Nieleczone zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak bezpłodność, przedwczesne narodziny dziecka, niespecyficzne zapalenie cewki moczowej, infekcje grzybicze pochwy i obfite miesiączki. Jeśli ureaplasma pozostanie nieleczona przez kilka miesięcy, może rozprzestrzeniać się na inne części ciała i uszkadzać stawy, nerwy i mięśnie. Nieświadomość przechodzenia infekcji powoduje przekazywanie jej partnerowi. Świadomość konsekwencji braku diagnozy w przypadku pojawienia się nietypowych objawów a także regularnego poddawania się testowaniu chroni przed powikłaniami.

4 KOMENTARZE

 1. Martwię się, bo od jakiegoś czasu odczuwam bóle przy oddawaniu moczu, a do tego od dwóch dni w moczu pojawiła się krew … czy możliwe, że to ureaplasma????

 2. Zamawiałam test na drwenerolog.pl/ i wszystko przebiegło sprawnie i bezstresowo. Na szczęście mój wynik okazał się negatywny a po objawach ani śladu.

 3. Mój okres ostatnio spóźnił się ok miesiąca. Robiłam test i nie jestem w ciąży. Strasznie bolą mnie też jajniki. Co to może być? Nigdy nie miałam takich dolegliwości

 4. Jeśli macie objawy to nie ma co czekać. Trzeba przezwyciężyć lęk i skierować się do specjalisty. Powikłania mogą być bardzo groźne dla zdrowia a nawet życia. Moja siostra została bezpłodna, po tym gdy jako młoda dziewczyna zlekceważyła objawy, myśląc że same przejdą. Okazało się, że była zakażona Ureaplasmą. Siostra przepłaciła brakiem możliwości posiadania dzieci,co skutkowało wieloletnią depresją. Każdemu życzę odpowiedzialności w życiu i rozwagi jeśli chodzi o swoje zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here