Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum są drobnoustrojami, które prowadzą do zainfekowania układu moczowo-płciowego. Najczęściej są one przenoszone na drodze płciowej, ale niekiedy zdarza się, że do zakażenia dochodzi w trakcie porodu. Te organizmy należą do mykoplazm płciowych oraz wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i możliwością rozmnażania się poza obrębem komórki. Te drobnoustroje (w przeciwieństwie do bakterii) nie są wyposażone w ścianę komórkową. Zakażenie układu moczowo-płciowego może nie dawać żadnych objawów lub mogą występować m.in. stany zapalne, zaczerwienienia, wydzieliny z cewki moczowej czy też kłopoty z oddawaniem moczu.

Możliwe powikłania Ureaplasma

Prawidłowo wdrożone leczenie sprawia, że zakażenie tymi drobnoustrojami nie stwarza poważnego niebezpieczeństwa dla zdrowia danej osoby. Największą skuteczność w leczeniu zapewniają właściwe antybiotyki. Najpowszechniej korzysta się z erytromycyn oraz tetracyklin, czyli substancji, które nie wywierają szkodliwego wpływu na ścianę komórkową. Należy wiedzieć, że zdarza się, że objawy choroby występują przez dłuższy okres czasu po zastosowaniu leczenia.

Niestety, ale brak właściwego leczenia infekcji układu moczowo-płciowego może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku mężczyzn może wystąpić zapalenie żołędzia, nerek czy też prostaty. Najgorszym możliwym powikłaniem jest bezpłodność, która może wynikać z redukcji ilości selenu i cynku w spermie chorego mężczyzny, co przekłada się na pogorszenie jej jakości i zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia. Ponadto jest możliwe zapalenie najądrza, które wpływa na obniżenie aktywności oraz liczebności plemników, co także może doprowadzić do bezpłodności.

U zainfekowanych kobiet może mieć miejsce zapalenie cewki moczowej, jajowodów, jajników, zapalenie sromu czy też przewlekłe zapalenie szyjki macicy. Ureaplasma jest bardzo groźna dla kobiet znajdujących się w ciąży lub dopiero starających się o posiadanie potomka. Wynika to z faktu, że brak skutecznej kuracji może sprawić, że drobnoustroje przedostaną się do organizmu dziecka, co wpłynie na ograniczenie jego rozwoju oraz zmniejszoną wagę ciała. Wśród najgorszych możliwych powikłań znajdują się m.in. przedwczesny poród oraz ciąża pozamaciczna. To wszystko pokazuje, że osoby starające się o dziecko powinny wykonać odpowiednie badania w kierunku wykrycia chorób wenerycznych. Szczególnie wówczas, gdy zauważają u siebie alarmujące objawy.

Test na zakażenie Ureaplasma

Kiedyś w diagnostyce laboratoryjnej zakażeń spowodowanych przez Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum stosowano hodowlę bakterii. Jednak ta metoda została wycofana, ponieważ cechowała się niską swoistością oraz czułością. Obecnie znajdują zastosowanie testy, w których następuje detekcja materiału genetycznego drobnoustrojów. W tych testach wykorzystano reakcję łańcuchowej polimerazy (w skrócie nazywaną PCR). Dzięki temu to badanie wyróżnia się doskonałą swoistością oraz czułością, która wynosi powyżej 99%, co pozwala na zidentyfikowanie niewielkiej liczby drobnoustrojów. Materiał niezbędny do przeprowadzenia testu najczęściej pobiera się z cewki moczowej lub szyjki macicy w przypadku kobiet, zaś u mężczyzn uzyskuje się go z cewki moczowej.

Warto wykonać ten test, gdyż dzięki niemu można w krótkim czasie zorientować się, który drobnoustrój jest przyczyną problemów danej osoby. Zdobycie tej wiedzy pozwoli na szybkie wdrożenie skutecznego leczenia, które doprowadzi do wyzdrowienia i uchronienia się przed groźnymi powikłaniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Ureaplasma
Następny artykułDiagnostyka Ureaplasma

3 KOMENTARZE

  1. Zamówiłem dziś ten test, jestem ciekaw co wykryje. Szalało się po imprezach a teraz mam za swoje. Oby to nie było żadne nie dające się wyleczyć choróbsko.

  2. dobrze, że żyjemy w takich czasach, kiedy to można szybko i sprawnie wykonać test. Niektóre choroby przebiegają bezobjawowo a potem uderzają w nas taką siłą, że jest ciężko to wyleczyć. To są chyba najgorsze przypadki. Dlatego gdy tylko czujecie, że coś się dzieje, nie ma co zwlekać tylko od razu reagować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here