Ureaplasma urealyticum jest zwykle niegroźną bakterią, która po zakażeniu zostaje wyeliminowana przez układ immunologiczny. Jeżeli tak się nie stanie, to często pozostaje w stanie uśpienia przez całe życie osoby zakażonej i nie wywołuje u niej żadnych objawów. Aby ostatecznie uniknąć zakażenia określoną bakterią, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny zakażenia.

Urozmaicone życie seksualne

Bakteria ta przenosi się przede wszystkim drogą płciową. Dlatego tez osoby zmieniające często partnerów seksualnych są szczególnie narażone na zakażenie. Ponadto również osoby, które posiadają stałego partnera są narażone na zakażenie, jeśli prowadzi on aktywne życie seksualne z innymi partnerami. Ostatecznie można powiedzieć, że przygodny stosunek może wpłynąć na to, że bakteria przeniesie się z nosiciela, do organizmu partnera seksualnego. W celu uniknięcia zarażenia się bakterią w ten sposób, należy używać prezerwatywy podczas stosunku seksualnego. Badania dowodzą, że wymieniony środek antykoncepcji jest w stanie uchronić przed zakażeniem. Z kolei stosunek bez prezerwatywy z nosicielem bakterii, niemal stu procentowo gwarantuje zakażenie się nią.

Zakażenie podczas porodu

Warto wiedzieć również o tym, że bakteria ureaplasma urealyticum jest w stanie przejść na dziecko podczas porodu, jeśli matka jest nosicielem. Oczywiście nie jest powiedziane, że tak się stanie, jednak istnieje takie ryzyko. Kiedy jednak tak się stanie, to może to wywołać bardzo poważne konsekwencje zdrowotne u dziecka. Konsekwencjami takimi mogą być przykładowo zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto bakteria ta jest groźna dla jeszcze nienarodzonego dziecka, gdyż może wywołać przedwczesny poród, albo w gorszych przypadkach poronienie.

Używanie tych samych ręczników, bielizny, pościeli

Bakterią można się zarazić również poprzez używanie tych samych ręczników, pościeli, czy bielizny co osoba zakażona. Dlatego też, wystarczy tak naprawdę spać w jednym łóżku z nosicielem, aby zarazić się bakterią. Warto wiedzieć o tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia, kiedy układ immunologiczny jest słaby. Jeżeli funkcjonuje on prawidłowo, to nawet jeśli dojdzie do zakażenia, to nie powinno wywołać ono żadnych konsekwencji. Bakterią tą można się często zarazić w hotelach, w których nie dba się zbytnio o czystość. Warto w takich miejscach sprawdzać, czy pościel została zmieniona i czy zostały udostępnione do użytku czyste ręczniki.

Droga kropelkowa

Tak naprawdę ciężko uniknąć zakażenia tą bakterią, ponieważ można się nią zarazić również poprzez ślinę i krew. Ostatecznie nawet jeśli osoba chora, kichnie na człowieka, to może on zostać zakażony, Często również do zakażenia dochodzi w studiach tatuaży, kiedy narzędzia nie są odpowiednio dezynfekowane. Ponadto taka sama sytuacja może mieć miejsce również u dentysty, kiedy nie zmienia on narzędzi. Dlatego też odwiedzając takie miejsca warto poprosić, aby sprzęty zostały zdezynfekowane w obecności klienta. Wtedy ma się pewność, że nie dojdzie do zakażenia bakterią.

Podsumowując można powiedzieć, że sposobów zakażenia ureaplasma urealyticum jest wiele. Tak naprawdę ciężko uchronić się przed zakażeniem. Najczęściej do zakażenia dochodzi jednak podczas stosunku seksualnego z nosicielem. Zakażenia drogą płciową są najczęściej zdiagnozowanymi. Ponadto można zarazić się również poprzez korzystanie z tych samych rzeczy, co osoba chora. Bakteria jest również w stanie przejść na dziecko w trakcie porodu, jeśli matka jest nosicielem. Dlatego też tak ważne jest robienie testów na obecność bakterii, jeśli planuje się ciążę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie Ureaplasma
Następny artykułPrzebieg Ureaplasma

4 KOMENTARZE

  1. Jak to jest, że ludzie nie przestrzegają podstawowych zasad higieny. Nigdy tego nie zrozumiem. Używanie wspólnych ręczników? Przecież to niehigieniczne.

  2. Ostatnio czuję ból przy wypróżnianiu się i oddawaniu moczu. Co jakiś czas bolą mnie też jajniki i odczuwam spadek ogólnego samopoczucia. Może to jakaś infekcja?

  3. ludzieeeee właśnie wróciłam z urlopu w Tajlandii i chyba jestem czymś zainfekowana, bo strasznie mnie boli cewka jak idę siku. Spałam w hostelu w którym nie dbali zbytnio o czystość. A teraz czytam tu, że można nabawić się infekcji przez nie zmienianą pościel!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here