Infekcje intymne są częstym problemem kobiet. Do wywoływania niniejszych zaburzeń przyczynia się wiele czynników, np. niska odporność organizmu, duża liczba partnerów seksualnych, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, lub bezpośredni kontakt z bakteriami i wirusami.

W niniejszym tekście skupimy się na bakteryjnym zakażeniu pochwy. Wskażemy jego najważniejsze objawy oraz podpowiemy jakie badania należy wykonać w celu rozpoznania wskazanej choroby.

Bakteryjne zakażenie pochwy – charakterystyka i etiologia

Bakteryjne zakażenie pochwy (BV, bacterial vaginosis) jest jednym z najczęstszych stanów patologicznych występujących w obrębie sromu i pochwy kobiety. W wyniku niniejszej choroby zaburzona zostaje równowaga mikroflory bakteryjnej w okolicach intymnych, czego skutkiem jest namnażanie się bakterii beztlenowych, takich jak Gardnerella vaginalis lub Mycoplasma hominis.

Wśród czynników uznawanych za przyczyny występowania niniejszej choroby uznaje się wspomniane wyżej zaburzenie mikroflory bakteryjnej pochwy, w tym niedobór pałeczek kwasu mlekowego, które regulują prawidłowe pH w obrębie pochwy.

Wielość partnerów seksualnych, nieprawidłowa higiena, niedawno przebyte zabiegi oraz domaciczne środki antykoncepcyjne to czynniki, które zwiększają ryzyko występowanie bakteryjnego zakażenia pochwy.

Bakteryjne zakażenie pochwy – objawy

Do najczęstszych objawów niniejszego zaburzenia zalicza się:

  • odczuwanie świądu w okolicach sromu;
  • pieczenie/dyskomfort odczuwalny w okolicach pochwy;
  • podrażnienia błony śluzowej;
  • uporczywe upławy o nieprzyjemnym zapachu (najczęściej o białym lub szarawym zabarwieniu).

Wśród kryteriów diagnostycznych wyróżnia się również:

  • obecność wydzieliny w obrębie ścian pochwy;
  • występowanie tzw. komórek jeżowatych (pokrytych bakteriami) w rozmazie wydzieliny;
  • czynnik pH wynoszący więcej niż 4,5;
  • odczuwalny „rybi” zapach w teście zapachowym.

Bakteryjne zakażenie pochwy – diagnostyka

Po zaobserwowaniu niniejszych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa lub wykonać test na zakażenie pochwy.

W gabinecie lekarskim, ginekolog na podstawie przeprowadzonego wywiadu zleci wykonanie podstawowych badań mających na celu potwierdzenie diagnozy. Do takich badań możemy zaliczyć: ocenę pH występującego w obrębie pochwy, ocenę ekosystemu (zróżnicowanie występujących komórek i bakterii) oraz wykonanie posiewu z wymazu pobranego przy pomocy pałeczki z dróg rodnych kobiety.

W związku z tym, że występowanie wszelkiego rodzaju infekcji intymnych i chorób wenerycznych wiąże się często z poczuciem dyskomfortu i uczuciem wstydu. Test na zakażenie pochwy można wykonać samodzielnie w domu, jednak jego wyniki należy odebrać w przychodni.

Bakteryjne zakażenie pochwy – postępowanie lecznicze

Ginekolodzy w sytuacji występowania bakteryjnego zakażenia pochwy, najczęściej przepisują swoim pacjentkom leki (antybiotyki) doustne lub dopochwowe, wspomagane zazwyczaj stosowaniem żeli i maści odmiejscowych.

Podczas występowania ostrych objawów zakażenia, należy wstrzymać się od wszelkiej aktywności seksualnej. Należy również pamiętać o bezwzględnym stosowaniu się do przedstawionych zaleceń lekarskich. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego nawrotu choroby.

Infekcje intymne oraz choroby weneryczne to problem wielu z nas. Odpowiednia higiena intymna, rozważny dobór partnerów seksualnych i stosowanie prezerwatyw, to czynniki zmniejszające ryzyko ich występowania. Wykonujmy testy na obecność chorób wenerycznych, a tym samym chrońmy zdrowie nasze i naszych bliskich.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyczyny Waginozy
Następny artykułLeczenie Waginozy

3 KOMENTARZE

  1. Moja wydzielina brzydko pachnie ;/ strasznie się tego wstydze, niewiem co robić, głupio mi nawet przez własnym chłopakiem. Czy jest jakiś domowy sposób na te przypadłość?

  2. O nieee, czyli ja mam chyba waginoze. Pisałam już na forach, że mam rybi zapach z wydzieliny to ludzie mnie straszyli, że mam hiv 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here