Zakażenie bakteryjne pochwy to nieprzyjemne schorzenie, które może dotknąć każdą kobietę. W zależności od stopnia zaawansowania może przebiegać bezobjawowo bądź powodować pieczenie, swędzenie i upławy. Choć zakażenie bakteryjne można stosunkowo łatwo uśpić, to należy mieć na uwadze, iż ma ono tendencję do nawracania. Aby raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnych objawów kobiety powinny przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na czynniki, jakie mogą sprzyjać zakażeniu, a następnie podjąć skuteczną drogę do tego, aby raz na zawsze pozbyć się bakterii z organizmu.

Przyczyny zakażenia bakteryjnego pochwy

Infekcje pochwy spotykają niemal każdą kobietę i nie zawsze wiążą się z najczęściej wymienianym brakiem higieny. W rzeczywistości bakteryjne zakażenie pochwy może być wywołane różnorodnymi czynnikami, przez co nawet wzmożona higiena nie uchroni kobiety przed nieprzyjemnymi objawami choroby. Do najczęstszych przyczyn występowania zakażenia bakteryjnego pochwy zaliczamy:

  • antybiotykoterapię,
  • infekcje bakteryjne innych narządów (w szczególności pęcherza),
  • zaburzenia hormonalne (w tym menopauza),
  • ciąża,
  • przygodne stosunki seksualne,
  • nagła, wzmożona aktywność seksualna (tzw. syndrom miesiąca miodowego),
  • brak higieny (głównie podczas menstruacji).

Osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakażenia bakteryjnego pochwy powinny pamiętać o odpowiedniej suplementacji – przyjmowanie pałeczek kwasu mlekowego pozwala utrzymać kwaśne pH pochwy, tym samym uniemożliwiając namnażanie się bakterii. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Do mycia narządów płciowych należy wybierać mydła bezbarwne i bezwonne, ponieważ zawarte w produktach kosmetycznych substancje zapachowe mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową pochwy. Warto również sięgnąć po specjalistyczny test, który wykaże, czy organizm nie został zainfekowany. W zależności od wyników kobieta będzie mogła zasięgnąć porady specjalisty.

Zakażenie bakteryjne pochwy leczenie

Leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy wymaga cierpliwości i sumienności. Zwykle nieprzyjemne objawy ustępują już na początku terapii, przez co wiele pań decyduje się na przerwanie leczenia. Tymczasem to właśnie konsekwencja w walce z zakażeniem bakteryjnym pochwy jest najważniejsza. Bakterie w pochwie mają idealne warunki do namnażania, przez co infekcje mają tendencje do nawracania.

Przed rozpoczęciem leczenia należy się udać do lekarza ginekologa, który zweryfikuje, czy ma do czynienia z infekcją bakteryjną, czy grzybiczą. W tym celu konieczne jest pobranie wymazu, który następnie jest przekazywany do laboratorium. Po uzyskaniu wyników lekarz przepisuje antybiotyk, w zależności od preferencji – doustny lub dopochwowy, który należy przyjmować zgodnie z zaleceniami (zazwyczaj do 7 dni).

Jak łagodzić objawy zakażenia bakteryjnego pochwy?

Jeśli mimo rozpoczętej antybiotykoterapii objawy zakażenia pochwy nie ustępują można zastosować domowe metody, których celem jest zmniejszenie uczucia pieczenia i świądu. Należy jednak pamiętać, iż metoda ta ma za zadanie jedynie łagodzić objawy, nie usuwając przy tym źródła problemu – zakażenia bakteryjnego. Kobieta, która zauważyła u siebie nieprzyjemne objawy zakażenia pochwy, potwierdzone przeprowadzonym testem może zastosować:

  • nasiadówkę z rumianku (dotyczy jedynie kobiet, u których nie stwierdzono alergii),
  • podmycie roztworem nadmanganianu potasu (kali)

Dodatkowo należy pamiętać, że nadmierna higiena nie sprzyja kuracji. Podczas częstego podmywania (powyżej pięciu razy dziennie) osłabiona zostaje naturalna flora bakteryjna pochwy, co może skutkować nawrotem choroby.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka Waginozy
Następny artykułPrzebieg Waginozy

5 KOMENTARZE

  1. Czym leczyć waginoze? Wszystkie moje objawy zgadzają się z tymi opisanymi tutaj……czy miał ktoś podobne objawy ? Potrzebuję informacji od osób, które miały to zakażenie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here