Bakteryjne zakażenie pochwy jest rodzajem zapalenia pochwy, spowodowanego przez przerost bakterii naturalnie występujących w pochwie, co pogarsza równowagę naturalną. Kobiety w okresie rozrodczym najprawdopodobniej mają zakażenie pochwy, ale może dotyczyć to kobiet w każdym wieku. Przyczyna nie jest do końca zrozumiała, ale niektóre czynności, takie jak niezabezpieczanie się podczas stosunków płciowych zwiększają ryzyko zakażenia.

 • Bakteryjne zakażenie pochwy objawy
 • Głównym objawem zakażenia bakteryjnego jest wydzielina z pochwy.
 • Wydzielina z pochwy jest często biało – szara i często ma rybi zapach.
 • Zapach może być bardziej zauważalny podczas seksu.=
 • Wydzielina o przykrym zapachu pojawia się również po okresie.
 • Swędzenie pochwy.

Nawracające infekcje pochwy mogą świadczyć o tym, że nie podjęto leczenia, gdy wystąpiło bakteryjne zakażenie pochwy objawy wywołujące je są takie jak:

 • Pieczenie cewki moczowej.
 • Ból w podbrzuszu.
 • Krwawienie między miesiączkami.

Wiele kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy ma żadnych objawów (do około połowy przypadków). Uwaga: Bakteryjne zakażenie pochwy nie jest jedyną przyczyną wydzieliny z pochwy. Różne warunki mogą je powodować. Na przykład inną częstą przyczyną wydzieliny z pochwy jest zakażenie spowodowane przez drożdże zwane candida.

Jakie są możliwe powikłania bakteryjnego pochwy?

Jeśli nie zażywano leków przy tym zakażeniu w okresie ciąży, występuje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań ciąży. Obejmują one:

 • Przedwczesny poród.
 • Poronienie.
 • Dziecko z niską wagą urodzeniową.
 • Rozwijanie się zakażenia macicy po urodzeniu dziecka (stan zwany endometrium po urodzeniu).
 • Jeśli kobieta jest nieleczona, prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń w macicy jest wyższe w wyniku niektórych operacji (takich jak przerwanie ciąży lub histerotomia pochwy).

Bakteryjne zakażenie pochwy i inne zakażenia

Jeśli kobieta nie poddała się leczeniu farmakologicznemu, może wystąpić zwiększone ryzyko wystąpienia zakażeń HIV w przypadku seksu z osobą zarażoną wirusem HIV. Można też mieć większe szanse na przenoszenie się HIV. Istnieją również dowody na to, że kobiety z nieleczonym zakażeniem mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby zapalnej miednicy. Infekcja pochwy jest zawsze wskazaniem do przeprowadzenia testu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeżeli bakteryjne zakażenie pochwy objawy powoduje takie jak: bóle podbrzusza, szczypanie podczas oddawania moczu a w konsekwencji zapalenie pęcherza może świadczyć to o rozprzestrzenianiu się zakażenia na układ moczowy. Szybka diagnostyka u lekarza ginekologa lub samodzielne wykonanie testu w kierunku bakteryjnego zakażenia pochwy pozwoli na zatrzymanie postępowania zakażenia.

Ból podczas oddawania moczu odczuwany, jako pieczenie cewki moczowej oraz towarzyszące temu swędzenie pochwy są objawami, które zawsze wymagają kontrolowania i poddawania się testowaniu. Nietypowe symptomy, które powodują jakikolwiek dyskomfort powinny zmobilizować kobietę do wizyty u lekarza ginekologa. Nawracające infekcje pochwy mają podłoże chorobowe i nie można ich bagatelizować, objawiają się nie tylko upławami, ale także dolegliwościami nietypowymi jak: bóle podbrzusza oraz krwawienie między miesiączkami. Kobiety zawsze powinny się zaniepokoić i porozmawiać z ginekologiem, jeśli:

Pojawia się wydzielina z pochwy, która jest nowa i związana z rybim zapachem lub gorączką. Lekarz może pomóc w określeniu przyczyny i zidentyfikowaniu objawów.
Zakażenia pochwy były wcześniej leczone, ale kolor i konsystencja wydzieliny wydają się tym razem inne.

Kobieta ma kilku partnerów seksualnych lub niedawno rozpoczęła współżycie seksualne z nowym partnerem. Czasami oznaki i objawy zakażenia przenoszonego drogą płciową są podobne do objawów bakteryjnego zakażenia pochwy.

Kobieta próbuje samodzielnie sobie pomóc przy pomocy leków bez recepty, ale jednak objawy takie jak swędzenie pochwy czy szczypanie podczas oddawania moczu nadal utrzymują się.

Przyczyny bakteryjnego zakażenia pochwy

Bakteryjne zakażeni pochwy wynika z nadmiernego wzrostu jednej z kilku bakterii naturalnie występujących w pochwie. Zazwyczaj „dobre” bakterie (bakterie kwasu mlekowego) przewyższają „złe” bakterie (beztlenowe). Ale jeśli jest zbyt wiele bakterii beztlenowych, zakłóca naturalną równowagę mikroorganizmów w pochwie powoduje infekcję bakteryjną. Bakteryjne zakażenie pochwy nie jest klasyfikowany, jako choroby przenoszone drogą płciową, ale może z nimi współistnieć.

Czynniki ryzyka Czynnikami ryzyka infekcji bakteryjnej są:

Posiadanie wielu partnerów seksualnych lub nowego partnera seksualnego. Lekarze nie widzą w pełni powiązania aktywności seksualnej z zakażeniem bakteryjnym, ale stan ten występuje częściej u kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych lub nowego partnera płciowego. Częstsze występowanie takiego zakażenia jak infekcja pochwy występuje również u kobiet, które uprawiają seks z kobietą.

Irygacja. Praktyka płukania pochwy wodą lub środkiem czyszczącym narusza naturalną równowagę pochwy. Może to prowadzić do przerostu bakterii beztlenowych i powodować infekcję bakteryjną. Ponieważ pochwa samoistnie oczyszcza się, nie jest konieczne wykonywanie irygacji.

Naturalny brak bakterii kwasu mlekowego. Jeśli naturalne środowisko pochwy nie wytwarza wystarczająco dużo dobrych bakterii kwasu mlekowego, bardziej prawdopodobne jest, że wystąpi nawracająca infekcja bakteryjna.

Powikłania Zakażenie bakteryjne pochwy na ogół nie powoduje powikłań. Czasami, jednak może prowadzić do:

 • U kobiet w ciąży infekcja pochwy powoduje tworzenie się bakterii związanych z przedwczesnymi porodami i niemowlętami o małej masie urodzeniowej.
 • Choroby przenoszone drogą płciową. Wystąpienie zakażenia bakteryjnego powoduje, że kobiety są bardziej podatne na zakażenia przenoszone drogą płciową, takie jak wirus opryszczki zwykłej, chlamydia lub rzeżączka. Jeśli kobieta ma HIV, bakteryjne wchłanianie zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie przenosić wirusa na swojego partnera.
  Ryzyko zakażenia po operacji ginekologicznej. Wystąpienie zakażenia bakteryjnego pochwy może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażeń po zabiegach chirurgicznych, takich jak histerotomia lub dylatacja.
 • Choroba zapalna miednicy. Bakteryjne zakażenie pochwy może czasem powodować zakażenie macicy i jajowodów, które mogą zwiększyć ryzyko niepłodności.

Diagnoza, aby zdiagnozować infekcję bakteryjną, lekarz może:

Zadać pytania dotyczące historii medycznej. Lekarz może zapytać o wszelkie wcześniejsze zakażenia pochwy lub zakażenia przenoszone drogą płciową. Dlatego warto wykonywać testy w kierunku chorób wenerycznych i mieć świadomość swojego stanu zdrowia.
Przeprowadzi badanie ginekologiczne. Podczas badania lekarz rozpoznaje chorobę pochwy w kierunku objawów zakażenia i wkłada dwa palce do pochwy, a drugą ręką naciska na brzuch, aby sprawdzić narządy miednicy w poszukiwaniu objawów, które mogą wskazywać na chorobę. W trakcie badania takie objawy jak: bóle podbrzusza i wydzielina z pochwy zostaną szybko zdiagnozowane.

Ginekolog pobierze próbkę wydzieliny z pochwy. Można to zrobić, aby sprawdzić, czy nie dojdzie do przerostu bakterii beztlenowych w florze pochwy. Lekarz może badać wydzieliny pochwowe pod mikroskopem, szukając „komórek bakteryjnych”, które są oznaką bakteryjnego zakażenia pochwy.

Sprawdzi pH pochwy. Lekarz może sprawdzać kwasowość pochwy, umieszczając pasek testowy pH w pochwie. Wartość pH pochwy wynosi 4,5 lub więcej jest oznaką zakażenia pochwy.

Zapalenie pęcherza może również zostać rozpoznane w trakcie takiego badania.

Nawracające zapalenie pochwy

Często zdarza się, że bakteryjne zakażenie pochwy wraca, zwykle w ciągu 3 miesięcy. Kobieta będzie musiała zażywać leki dłużej (przez okres do 6 miesięcy). Ginekolog może pomóc w określeniu, co powoduje taki stan chorobowy. Aby złagodzić objawy i unikać powrotu bakteryjnego zakażenia pochwy:

 • Używać wody i środka zmiękczającego skórę, na przykład zwykłego mydła do umycia waginy.
 • Brać prysznic zamiast kąpieli w wannie.

Nie należy:

 • Używać mydła perfumowanego, kąpieli bąbelkowej lub żelu pod prysznic.
 • Używać dezodorantów do pochwy i irygatorów.
 • Używać silnych detergentów do prania bielizny.
 • Palić papierosów.

5 KOMENTARZE

 1. Cześć, miałam dokładnie te same objawy, które są opisane w artykule, martwiłam się że to coś poważniejszego, zamówiłam test na stronie drwenerolog, wszystko zorganizowane szybko i dogodnie 🙂 jestem mega zadowolona, jeśli macie wątpliwości – skorzystajcie koniecznie

 2. brrr dziewczyny, dbajcie o swoje narządy i generalnie o siebie. Nikomu nie życzę bólu cewki moczowej! Okazało się później, że mam waginoze…dobrze, że już wyleczoną, ale naprawdę… choroby weneryczne to nieciekawa sprawa. Lepiej zapobiegać niż leczyć

 3. Dziwne, że niektóre osoby są tak mało świadome na temat przestrzegania podstaw higieny. Kiedyś byłam na obozie i widziałam jak dziewczyny używają wspólnego ręcznika „bo jedna z nich zapomniała”. Nie rozumiem też jak można używać dezodorantu do miejsc intymnych? Ludzie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać.

 4. ja też zamawiałam na drwenerolog.pl – dobrze, że w dzisiejszych czasach można zdiagnozować się samodzielnie w domowym zaciszu. Bez stresu, szybko i dyskretnie..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here