Bakteryjne zakażenie pochwy to choroba, która rozwinęła się wraz z XX i XXI wiekiem. To choroba wywoływana przez bakterie, które w naturalnych warunkach występują w pochwie, jednak gdy dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej pochwy. Za jej ochronę odpowiedzialne są pałeczki kwasu mlekowego, a gdy jest ich za mało lub wcale nie występują, dochodzi do zakażenia. Co ciekawe takie zjawisko nie jest spowodowane brakiem higieny, ale także nadmiernym dbaniem o higienę, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej znajdującej się w pochwie.

Przyczyny bakteryjnego zakażenia pochwy

Czynniki, które składają się na rozwój waginozy są charakterystyczne dla lat współczesnych, a należy do nich: stosowanie wkładek domacicznych, leczenie antybiotykami i lekami immunosupresyjnymi, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy częsta zmiana partnerów seksualnych a nawet niewystarczająca higiena osobista. Wszystkie te czynniki uszkadzają florę bakteryjną pochwy. Dzieje się tak również, gdy pochwa jest zbyt sucha. Warto również uwagę na fakt, iż cierpią na nią głównie młode kobiety aktywne seksualnie (czyli do ok. 30 roku życia), które odpowiednio się nie zabezpieczają (za pomocą prezerwatyw) oraz zmieniają często partnerów seksualnych. Choroba jednak nie omija także mężczyzn, którzy zarażają się od swoich partnerek seksualnych.

Przebieg waginozy u kobiet

Bakteryjne zapalenie pochwy może mieć bezobjawowy przebieg. Ale tylko w początkowym stadium choroby, kiedy waginoza jest dużo prostsza do wyleczenia i nie powoduje poważniejszych zmian w organizmie. Gdy jest już zaawansowana pojawiają się upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, które mają kolor szaro-białawy, Ponadto może pojawić się także ból podbrzusza, częste oddawanie moczu oraz występujące przy nim pieczenie i szczypanie. Z innych objawów można zauważyć swędzenie pochwy i sromu. Gdy takie objawy są bagatelizowane a choroba nie jest leczona prowadzi do poważnych powikłań. Można z nich wymienić zapalenie sromu i zapalenie przydatków (tj. jajniki, jajowody), a w przypadku kobiet ciężarnych zdarza się poród przedwczesny, poronienie lub nawet ciąża pozamaciczna. Noworodki, które rodzi zakażona tą chorobą matka, często mają niską masę urodzeniową oraz mogą być zakażone jeszcze w czasie rozwoju w macicy czy podczas porodu.

Przebieg waginozy u mężczyzn

I mężczyźni mogą zarazić się bakteryjnym zapaleniem pochwy, chociaż może brzmieć to nieco nienaturalnie. U nich także przebieg jest dość łagodny w początkowej fazie choroby, ale jeśli pojawią się niepokojące objawy – ból przy stosunku, przy oddawaniu moczu lub zmiany wyglądu narządów płciowych, konieczne jest udanie się do lekarza. Mężczyzna nie powinien także bagatelizować bólu jądra, czy pieczenia i szczypania w okolicach cewki moczowej. Zareagowanie w porę oraz wyleczenie choroby jest o tyle ważne, gdyż nieleczona waginoza może powodować bezpłodność u mężczyzn.

Udanie się do lekarza to warunek konieczny nie tylko w przypadku bakteryjnego zakażenia pochwy, ale także przy innych chorobach wenerycznych, które wydawać by się mogło, że skoro nie dają objawów, są niegroźne dla organizmu. Dobrym rozwiązaniem będzie także przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki na stwierdzenie, z jakim rodzajem bakterii czyli z jaką chorobą mamy do czynienia. Jest to możliwe za pomocą testu PCR , który wykonywany w warunkach domowych zapewni intymność każdemu z partnerów. Test polega na pobraniu wymazu z zakażonych miejsc okolic intymnych i wysłania wymazu do laboratorium.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie Waginozy
Następny artykułLeczenie Chlamydiozy

4 KOMENTARZE

  1. cierpię na silne swędzenie pochwy, nie wiem co robić, wstyd mi chodzić po miejscach publicznych, bo jak zacznie mnie swędzić to niewiem co robic ;/ czuje wielkie zazenowanie… probowalam smarowac masciami łągodzącymi i pić rózne zioła, niestety to nie pomaga. Tracę już cierpliwość.. co byscie zrobili na moim miejscu?????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here