Bakteryjne zapalenie pochwy może spotkać każdą kobietę. Choć często jest ignorowane, może doprowadzić do groźnych powikłań. Nieleczone zakażenia pochwy mogą doprowadzić nawet do bezpłodności. To właśnie dlatego tak ważne są regularne badania, które pozwolą wykryć chorobę już we wczesnym stadium. Istotnym jest również, aby każda kobieta potrafiła rozpoznać pierwsze powikłania zakażenia pochwy. Do najczęstszych z nich należą upławy, pieczenie i swędzenie pochwy oraz nieprzyjemny zapach. W przypadku zauważenia dokuczliwych objawów większość kobiet decyduje się na wzmożoną higienę, jednak paradoksalnie, zbyt częste podmywanie również nie jest właściwą drogą. Zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy może wzmocnić objawy choroby. Przy zauważeniu któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, w celu ustalenia skutecznego leczenia.

Co sprzyja rozwijaniu zakażenia pochwy?

Zakażenie pochwy, zarówno bakteryjne, jak i grzybicze, to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń układu rozrodczego kobiet. Ginekolodzy alarmują, żeby nie ignorować objawów oraz zachować szczególną ostrożność, aby wykluczyć możliwość zachorowania. Infekcji pochwy sprzyja wiele czynników w tym do najpowszechniejszych należą:

  • inne infekcje bakteryjne organizmu (np. pęcherza)
  • przyjmowanie antybiotyków
  • zaburzenia hormonalne
  • przygodny stosunek
  • ciąża.

Aby uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnej kobieta, którą dotyczy którykolwiek z powyższych punktów powinna zadbać o zapewnienie odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy. Warto przyjmować środki zawierające pałki kwasu mlekowego. Odpowiednia suplementacja pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji.

Jak leczyć zakażenie bakteryjne pochwy?

Nie od dziś wiadomo, że zakażenia bakteryjne wymagają odpowiedniego leczenia. Domowe metody mogą jedynie pogorszyć sytuacje, co może doprowadzić do wzmocnienia nieprzyjemnych objawów. Regularne wizyty u lekarza ginekologa pozwolą wykluczyć ryzyko zachorowania. Dodatkowo kobieta powinna obserwować swój stan, aby przy zaobserwowaniu pierwszych nieprawidłowości w ilości i kolorze upławów udać się do lekarza, ponieważ jedynie skuteczna antybiotykoterapia pozwali pozbyć się choroby.

Jeśli jednak do wizyty lekarskiej zostało jeszcze sporo czasu można zastosować metody łagodzenia objawów. Pozwolą one zmniejszyć uciążliwość zakażenia grzybiczego, tym samym pozwolą spokojnie doczekać wizyty w gabinecie ginekologicznym. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy zakażenia bakteryjnego pochwy możesz sięgnąć po rozwój nadmanganianu potasu – kali, lub napar z rumianku. Podmywanie narządów tymi roztworami pozwoli zmniejszyć uczucie pieczenia i swędzenia. Warto jednak pamięta, że tego typu płukanek mogą stosować wyłącznie osoby nie cierpiące na alergie, ponieważ reakcja alergiczna może wzmocnić nieprzyjemne objawy. Do podmywania należy używać mydła bezbarwnego i bezzapachowego – najlepiej stosować szare mydło. Dodatkowe substancje zapachowe mogą powodować podrażnienie.

Przede wszystkim zapobiegać

Choć zakażenia bakteryjne pochwy można wyleczyć stosunkowo łatwo to z pewnością lepiej zapobiegać ich wystąpieniu, zwłaszcza, że infekcje mają tendencje do nawrotów. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji należy pamiętać o odpowiedniej higienie, szczególnie w trakcie menstruacji, unikać przygodnych stosunków seksualnych, a także dbać o ogólną kondycję organizmu. Wzmożona aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta pozwalają uniknąć wielu chorób, w tym również tych związanych bezpośrednio z układem rozrodczym.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułDiagnostyka Waginozy

4 KOMENTARZE

  1. W czasie ciąży zachorowałam na waginoze, na szczęście w miare szybko poszłam do lekarza i okazało się że można coś z tym zrobić. Myślałam, że to jakaś poważniejsza choroba, na szczęście o waginozie już dawno zapomniałam.

  2. Mam na penisie dziwne krosty, próbowałem je wyciskać i pojawiła się z nich dziwna brązowa ciecz podobna do ropy. Strasznie śmierdzi. Trochę jestem tym zaniepokojony bo nie mogę w spokoju uprawiać seksu. Jest to wstydliwy problem. Co poradzicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here